18 vite me pare eshte nje histori qe mi dha nje drejtim tjeter jetes !

0
704

Data 28 shkurt , ka hyre thelle ne shpirtin dhe zemren time , duke sjellle , cdo here qe e kujton , vec lot . Nje histori kaq e dhimbeshme , qe la nje plage te  rende ne shpirtin tim , duke i dhene nje drejtim komplet tjeter jetes sime ! Eshte nje dite nder me te zezat ne jeten time , por qe vone kuptova se cdo gje kish qene e kurdisur aq bukur , nga njeriu qe une i kushtova jeten time dhe isha ne gjendje te beja cdo gje per te . Personi kish punuar gjate . per te ja arrite asaj dite te zeze time , por qe une nga sinqeriteti im , nuk arrija te kuptoja se deri ku mund te arrinte qenia njerezore . Por populli ka nje fjale te urte ku thote – Jetegjati jete shkurte nuk mund te behet kurre . Megjithse u dha alarmi qe vetem dy dite jete do te kisha, por Zoti nuk deshi qe te shkoja ne ate jete, por ai donte qe te me ngrinte ne kembe , duke me dhene jete nga jeta e tij , force nga forca e tij dhe erdhi dita , pas nje kohe relativisht te gjate ne gjendje kome te hapi syte , megjithse i dermuar  i shkaterruar totalisht, ku shkoi nje kohe e gjate per tu riaftesuar, por qe pasojat do te mbesin per te gjithe jeten , te pariparueshme . Sot pas 18 vitesh une jetoj dhe jam si nje zog i lire edhe pse mbi kurrizin tim mbaje vite te nje ngarkese te pafajshme , probleme qe mu krijuan edhe me pas , per te me demtuar jeten time dhe per ta renduar ate edhe me shume , vete per lirine e dikuj tjeter , por qe une mbeta i njejti , po ai qe isha ne vitet e para te emigracionit dhe deri me sot , pa ndryshuar fare, per ti qendruar besnik i sinqerte , korrekt me te dy femijet e mij , me dy motrat e mija , me nipin dhe mbesen time, por dhe me te gjithe ata qe me duan dhe ata qe i dua , por qe gezoj nje respekt per te gjithe ata qe kontaktojne me mua , qofte ne rruge , apo ne takimet e ndryshme qe bejme ne kete vend ku ne jetojme . Megjithse njerez (ish miq) te mij , kan fituar respekt nga une ne vite, kam dhene shume nga vetja , jane munduar te “kakarisin ” rrugve te Shkoder Loces , por me kot e kane se une mbetem , ne piedestalin me te larte i nderuar dhe i respektuar dhe do vazhdoj te jem i tille deri ne diten e fundit te jetes. Une e kam thene dhe vazhdoj ta them , se jam i shpallur armik , me genjeshtarin, me te pabesin dhe me tradhetarin dhe nuk kam bere dhe nuk bej kompromis me njerez te tille. Jeta eshte e bukur , nese din ta jetosh , cdo dite te jetes se saj !
Luigj Shkodrani