19 vite

0
662
Happy Birthday 19 date , fun celebration greeting card with number, text label and colorful confetti design. EPS10 vector.

Sa here qe vjet fundi i tetorit , nje ndjenje e perzire me vjen ne mendje , sa eshte nje ndjenje gezimi, aq eshte dhe nje ndjenje qe me kujton nje histori , jo te bukur, te viteve me pare . Sa e habitshme aq dhe e bukur, sepse populli thote, pas nje te keqe kur vjen nje e mire e keqja hidhet pas, por assesi , nuk harrohet, se ajo mbarte me vete , nje histo tenden , te shume viteve te shkuar. Athere isha ndryshe, por sot jam ne nje situate krejt ndryshe .

Valle mos ishte ndonje mekat i bere pa vetdije, mendoj se jo , por vete fati e deshi te tille. Ne nuk e shkruajme ate, ai vjen prapritur dhe behet i pranishem ne jetet tona. Por ka dhe nje gje tjeter, aty ku beson me shume , aty vjen hidhrimi me i madh, por dhe zhgenjimi , por jeta merr ritmin e vet dhe ajo nuk ndalet edhe pse ndoshta ti don ta ndalesh dhe ta analizosh. Jo jo kot e ke , ajo kalon sekond pas sekondi ashtu pa kuptuar ti dhe don , apo nuk don ti duhet ta ndjekesh pas , ashtu me ritmin e saj .

Ishte mengjez heret , kur nje engjell , me dashurine e Hyjit erdhi ne jete . Edhe pse jete e saj ishte ne nje dileme te madhe, por jo Hyji nuk do te me zhgenjente, sepse cdo gje ishte bere , per ta mbajtur ate familje te bashkuar dhe per ta shpetuar nga nje rrezik, qe , ashtu ne hershtjen e nates e kanoste, ndaj Hyji ishte me ta e sidomos me kryefamiljarin . Pra Ai , Hyji kishte menduar ta gezonje dhe ti jipte ate qe kerkonte dhe te plotesonte shprehjen e shejte , Ati , biri e shpirti i shejte . Ashtu ndolli , engjulli ndriti dhe jetoi , dite pas dite , me dashurin me te madhe te babait te saj , qe e donte pa kushte dhe ajo cfare binte ne sy nga te gjithe ishte se ajo engjelleshe qe lindi nuk gjinte askund prehje dhe paqe, por vetem flinte , kaq e sigurte , kaq e qete , vetem mbi barkun e babait te saj. Aty ajo gjinte paqen , aty ajo shihte enderra , sepse e rreflektonte, kur ne gjume buzeqeshte dhe ashtu vazhdoi per disa vite , por…

Por nje dite prej ditesh , nje qenie “jo njerzore”, qe kish ardhur ne kete jete , per ta ndare kete dashuri, midis kesaj qenie engjellore , ja prishi qetesine , kesaj qenie dhe e degdisi ne vend pa vend, duke e denuar shpirtin e kesaj engjellueshe te vogel dhe nisen ditet e renda. Shkeputjen e perjetoi rende dhe nuk e muar veten per shume vite me radhe . Ajo edhe kur filloi te mesoi te shkruaj hidhte here pas here ndjenjat e saj , zhgenjimet dhe emocionet e veta, per dite jo te mira qe kalonte, per diktatin psikologjik qe ushtrohej mbi te , per tekat e dikuj tjeter, qe donte te realizonte , qellimet e saja , ne dem te qenive te veta, per ti rritur qenjet e veta njerzore , larg njeriut te tyre me te dashur e te shtrejte, sepse shpirtin e saj , ja shiti djallit dhe ai vepronte ne qenien e saj , duke e komanduar , si te donte ai .

E keshtu engjellushja rritej e rritej, larg njeriut me te dashur per te , pra atij qe e deshi dhe qe dewrdhi shume lote per te , qe diten qe u largua dhe syte e tij , nuk u thane qofte edhe nje here te vetme, duke kujtuar momentet me te bukura te tija, me driten e syve te tij. Ai e vazhdoi ashtu jeten e tij, brenda asaj shtepie , qe rralle dilte, sepse nuk i behej te dilte , sepse kur shikonte femije ne rruge , syte e tij lotonin, ndaj ai zgjodhi me mire te rrinte mbrenda dhe te shkruante, te meditonte …

Koha ecen me ritmin e saj dhe nuk ndalet , por dhe engjellushja rritej dhe rritej . Kontaktet here hapeshin dhe here mbylleshin, sepse ashtu doninte dikush , por ndjenjat e femijve per prindin qe e kane larg , mbesin te frewsketa ne kujtes dhe vjen nje dite , qe ata kthehen atje ku e kane lene komunikimin, sepse kuptojne, kur marrin nje moshe , se kush i donte vertete dhe kush i donte per interese. Keshtu ka ndollur perhere. Biles tregojne njehere , nje nene i mashtroi i dhunoi femijet e saj dhe nuk i la ta takonin babain e tyre, sepse nena e femijve kishte qellime te tjera, por kur femijet e kuptuan dhe pane cfare bente e ema e braktisen ate dhe nuk e takuan me ate dhe tregojne se ajo nene vdiq rrugeve duke lypur , sepse i kish denuar e dhunuar femijet e vet , per shume e shume vite ! Por nuk thone kot, me mire nje fillim i hidhur dhe nje fund i lumtur, se sa nje fillim i bukur dhe nje fund i hidhur…

Por gjithsesi femijet rriten dhe marrin jete , po ashtu dhe engjedhesha u rrit dhe ajo eci, por me nje peg ne zemren e saj, ne shpirtin e saj … por qe ajo cdo funds tetori feston ditelindjen e saj. Po dhe kete vit ne mes urimeve , qe i mori gjithandej , beri nje hap me perpara , duke e hapur komunikimin me tej, qe per vite me ralle e kishte te bllokuar, se ashtu ja deturuan , se harrun se ajo kishte lindur nga dy prinder , nje nene dhe nje baba, por qe per shume vite ja lejuan vetem ne njerin krah komunikimin … Ja deri ku shkon babezia e njeriut, por jo se vazhdon per te gjithe jeten … jo asnjehere , sepse vjen nje kohe qe vete ato femije kur behen adoleshente , ja hapin rrugen vetes dhe e dine se kush ju a shkaterroi femijerine dhe familjen dhe kush ishte i verteti dhe i drejti, qe sakrifikoi jeten per ta , qe ata jo vetem te rriten te lumtur e te gezuar, por dhe te shkollohen dhe te hyne ne rrugen e jetes , njerez te afte , per veten dhe familjet e tyre , qe do ti krijojne ne te ardhmen.

Jeta vazhdon dhe kete vit edhe fundi i tetorit dhe kete vit , ai engjelli qe flinte dikur dhe gjente paqen ne barkun e babait te saj i beri 19 vite .

19 vite , por me brenge ajo , me brenge ne shpirte edhe babai qe nuk e ndjeku bijen e vet te rritej hap pas hapi dhe ditelindje pas ditelindje ! Ja pra cfare ben nje njeri , qe shkaterron lidhjen e engjellit me ate qe sakrifikoi , por dhe ja prishi paqen dhe qetesine ketij engjelli , qe asnjehere se gjeti paqen ne zemren e saj !

Engjelli e festoi 19 vjetorit edhe sivjet , por perseri pa njeriun me te dashur te saj, pa babin e vet . Valle a do kishte kuptim nje feste e ditelindjes pa njeriun me te dashur ?

Luigj Shkodrani

Slangerup, me 2 nentor 2019