Alida Hisku përfaqëson një Shqipëri të vogël !

0
104

Historia ka treguar se titulli i këngës së saj të parë që e prezantoi atë me publikun e gjerë të festivalit të madh, do të ishte profetik, në Dhjetor 1970, Alida Fiqirete Hisku merr pjesë në Festivali i 9-të në RTSH me këngën “Portret Heroine”. Ajo ishte vetëm 13 vjeç dhe fiton çmimin e dytë me një kompozim nga Agim Krajka dhe tekst nga Agim Shehu.
Këngëtarja “Lilipute” që pak kohë më parë shkëlqente festivalet e fëmijëve dhe të pionierëve, që tashmë mezi arrinte mikrofonin të artistëve të mëdhenj, arrin të shquhet mes tyre duke mahnitur publikun nga ajo paraqitje e parë dhe për vite me radhë.
Suksesi vazhdon ta ndjekë dhe vitet në vijim me pjesëmarrje të shkëlqyera si në Festivalin e 10-të në RTSH me këngën “Shqiperia Pershendet” (një këngë e mrekullueshme duke përshkruar pragun e Vitit të Ri 1972 kushtuar Aviatorit Sokol lart në qell) me muzike nga Ferdinand Deda dhe tekst nga Bashkim Kozeli, ose dhe me këngën “E Paharruara”, me muzike nga Lejla Agolli dhe tekst nga Dritëro Agolliku ku arrin te fitojë çmimin e dytë. Në Dhjetor 1973, Alida Hisku merr pjesë në Festivali i 12-të në RTSH me këngën “Si Agim I Kuq”, ku fiton çmimin e dytë me këngë të Josif Mingës, këngë që dubloi e madhja Vaçe Zela si dhe këngën “Shoku Ynë” nga kompozitori Isuf Spahiu.

Mund të jetë një imazh i 1 person dhe teksti


Një moment historik për ngritjen e karrierës së saj në panteonin e emrave të mëdhenj në këngë do të qëndrojë në festivalin e 13-të dhe të 14-të ku do të fitojë vendet e para. Në festivalin e 13-të fiton dhe regjistron një nga hitet më të përjetshëm të muzikës shqiptare, “Vajzat E Fshatit Tim”, këngë e Enver Shëngjergjit me tekst nga Zhuliana Jorganxhi dhe një vit më vonë “Buka E Duarve Tona”, muzika nga Kujtim Laro dhe teksti nga Xhevahir Spahiu.
Për vite me radhë ajo u zhvillua në artileri të rëndë të pentagramit shqiptar falë zërit të saj dinamik dhe nervit të saj luftarak në këngë, duke u spikatur me dallime të konsiderueshme përveç festivalit të këngës (ku vazhdimisht çdo vit do ishte në tre çmimin e para), tek koncertet e majit, tek Anketat e Radio Tiranës, tek festivalet e ushtarëve dhe në çdo ngjarje tjetër të rëndësishme muzikore në Shqipërinë e asaj kohe.
Dhe kush nuk i mban mend hitet e saj? “Neper Ditet Tona”, “Dasem Ne Fshat” (Teksti Ismail Kadare), “Bisedon Nje Popull”, “Kenget E Rinise” (hit i madh edhe pse nuk arriti kurre në finale), “Kasollja E Galigatit”, “Ti Qe Ke Ne Sy Lirine”, “Nentori I Lirise”, “Njerezit E Agimeve”, (hit i madh deri sot, çmimi i dytë), “Me Dy Plagë Lufte Hyre Në Parti”, “Me Kujton Ti Ato Vite”, “Flaka E Betimit”.
Por këngëtarja e madhe, e cila u pëlqye sa pak artistë nga publiku, nuk jetoi vetëm shkëlqimin dhe lavdinë e skenës, ajo jetoi edhe intrigat dhe egërsinë e prapaskenës me pasoja dramatike në rrjedhën muzikore dhe jetën e saj. Alida për mua personalisht përfaqëson një Shqipëri të vogël, pasi në zërin dhe diavën e kësaj gruaje, pasqyrohet e gjithë historia e Shqipërisë. Alida i dha ngjyrë një epoke gri të Shqipërisë, kishte një diell mendimesh në një vend ndalimesh dhe censure. Dora e gjatë e Partisë duhej të priste këtë lule të ndryshme nga kopshti i Melodisë dhe kështu bënë duke e fshirë nga Skena dhe Ekrani.
Νë atë kohën e dimrit të madh të Shqipërisë, etja për gjak të pafajshëm ushqente Partinë në çdo fushë të jetës së përditshme por kryesisht në art dhe muzikë. Shkaku ishte një ditar, disa fragmente kujtimesh e përjetimesh, të një adoleshenteje që rrjedhin nga shpirti artistik, e sollën ballë për ballë me absurditetet e kodit penal më drakonian të Evropës, e sollën ballë për ballë në një moshë të butë me prokurorët, hetuesit, sigurimin dhe të gjitha vështirësitë makabre që kishin përgatitur në mënyrë të shkëlqyeshme për armiqtë e “popullit”.
Më falni që dola nga tema por u ngarkova emocionalisht me historinë e Alidës. Alida për mua personalisht përfaqëson një Shqipëri të vogël, pasi pas “vdekjes së tiranisë” ajo si një “portret heroinë” ashtu siç na u prazantua, filloi një jetë të re nga e para jashtë vendit. Sa elemente të Shqipërisë së pasluftës dhe asaj post-socialiste përmban Alida? shumë, por që ajo i ka lënë pas duke u rigjeneruar si një feniks nga hiri i saj.
Νë këtë pikë dua t’i them se e dua shumë dhe e përqafoj fort, sepse pavarësisht goditjeve të shumta të jetës, Alida nuk pushoi kurrë së dashuruari publikun e saj dhe nuk e preu kurre lidhjen e bukur që ndërtoi me të. Vitet e fundit është rikthyer dinamikisht në skenën muzikore të vendit duke provuar në praktikë se shpirti i artistit është një fenomen shumëdimensional. Ju rekomandoj që të dëgjoni këngët e saj të reja, ju të vjetrit për të kujtuar nga zëri i saj rininë tuaj dhe ju të rinjtë për të zbuluar se çfarë do të thotë një zonjë e shkëlqyer e këngës.
Gëzuar ditëlindjen. Qofsh jetëgjatë, me shëndet, dashuri dhe gëzim të pafund për jetën. Uroj të kesh të njëjtën shkëlqim në sytë tend kur të shikosh publikun edhe për 100 vitet e tjera që do të vijnë. Shëndet dhe gëzim për të shoqëruar gjithmonë jetën tende të përditshme. Alida të uroj shëndet, paqe të brendshme dhe dashuri.

Burimi/Facebook/Aleksandrino Ikonomidhi Sulioti