ALUMNI Liceu Artistik – Ermonela JAHO- Soprano

0
169

ALUMNI rritet dita – ditës, sot 100 me një nga divat botërore të muzikës

www.ermonelajaho.com
Ermonela Jaho filloi të merrte mësime të këngës kur ishte vetëm gjashtë vjeç. Në moshën 14 vjeç, ajo u dërgua në Shtëpinë e Operës së Tiranës për herë të parë ku dëgjoi La Traviata dhe vendosi të bëhej këngëtare e operës. Në moshën 19 vjeç ajo u zhvendos në Romë për të vazhduar studimet në Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Gjatë viteve të ardhshme, ajo fitoi shumë konkurse këngësh në Itali duke hapur dyert për karrierën e saj të këndimit. Interpretimet e gjalla të Ermonela Jaho dhe identifikimi i saj i jashtëzakonshëm me rolet që kryen janë theksuar në të gjitha rishikimet e saj. Gjatë vitit të fundit, ovacionet në këmbë e kanë ndjekur atë nga Londra, Parisi, New York, Mynihu, Berlini, Madridi dhe kudo tjetër në mes, me The Economist që e përshkruan atë si “Engjëlli i zjarrtë – sopranoja më e vlerësuar në botë”, Financial Times “ajo hedh zemrën dhe shpirtin në këndimin e saj. Mos u mundoni as të rezistoni! “, The Independent si” Madama Butterfly London më e mira që ka parë prej vitesh “dhe Daily Telegraph i Australisë që e përshkruan atë si” një fenomen të pandalshëm “.
E kërkuar në të gjithë botën, Ermonela Jaho njihet veçanërisht për portretizimet e saj të Violetta (La traviata), Madama Butterfly dhe Suor Angelica (Il trittico) dhe shumë role të tjera kur ajo lë gjurmët e saj të pashlyeshme në gjithçka që këndon.
Në sezonin 2020-21, Jaho përsërit rolet e Antonia dhe Violetta në Liceu të Barcelonës, Marguerite në Opera National de Paris, Suor Angelica në Bayerische Staatsoper, Maria Stuarda në Sydney Opera House, Adriana Lecouvreur, Mimi në La Boheme, etj
https://www.youtube.com/watch?v=zlL-aQmfFFM

Burimi/Facebook/ALUMNI- Liceu Artistik