Anila Kalleshi – Erdhi dimri, fasulet “mbretërojnë”: vlerat e tyre duhet t’i lexoni dhe ta kuptoni

0
62

Fasulet janë ndër bishtajoret më të përhapura dhe të konsumuara në botë. Ka mbi 500 varietete të ndryshme në formë, ngjyrë dhe madhësi.
Për të dekretuar suksesin e tyre të përjetshëm nuk është vetëm thjeshtësia e gatimit të tyre në kuzhinë, por edhe përmbajtja e lakmueshme dhe ushqyese: nuk është për t’u habitur, ato përfaqësojnë një përbërës kryesor të të ashtuquajturave “zonave blu”, zonat e planetit ku ka më shumë popullsi të koncentruar dhe jetëgjatësi.

Pra, le të rishikojmë vetitë e fasuleve, të analizojmë profilin e tyre ushqyes dhe të zbulojmë pse konsumi i tyre nuk duhet të mungojë kurrë për ekuilibrin tonë.

Të gjitha vetitë dhe vlerat ushqyese të fasuleve- Edhe pse përbërja e saktë ushqyese e fasuleve varet nga shumëllojshmëria që konsumohet, këto bishtajore kanë një përmbajtje të moderuar energjie: 100 g produkt i zier korrespondojnë, mesatarisht, 102 kcal.

Mbi 60% e pjesës së energjisë vjen nga karbohidratet të cilat, me 14 g të tyre, përfaqësojnë makronutrientin kryesor. Sasia e proteinave bimore është gjithashtu e shkëlqyeshme (rreth 8 g), ndërsa përqindja e yndyrave është e papërfillshme (0.7 g) dhe përbëhet kryesisht nga lipide të pangopura.

Natyrisht, pa kolesterol, fasulet janë të pasura me fibra dhe lecithin, një përbërës që favorizon emulsionin e yndyrave. Ato gjithashtu përmbajnë vitamina, veçanërisht të grupeve A, B, C dhe E, dhe kripëra minerale, duke përfshirë hekur, kalium, kalcium, fosfor dhe zink. Sasia e aminoacideve është gjithashtu diskrete, ndër të cilat lizina dallohet.

Profili i shkëlqyer ushqyes i fasuleve i bën ato një ushqim me një mijë virtyte. Këtu janë disa prej tyre: Ato janë antioksidantë: marrja e rregullt e fasuleve ndihmon në luf timin e efekteve të radikalëve të lirë dhe parandalimin e plakjes. Merita duhet të gjendet në pasurinë e polifenoleve, një familje molekulash organike me një fuqi të lartë antioksiduese dhe anti-inflamatore;

Ato janë të dobishme në kontrollin e kolesterolit: fasulet mburren me një furnizim të dukshëm me fibra të tretshme, të cilat luajnë një rol thelbësor në rregullimin e niveleve të kolesterolit në gjak. Përveç fibrave, këto bishtajore përmbajnë edhe saponina dhe fitosterole, substanca po aq efektive në kontrollin e hiperkolesterolemisë;

Përmirësojnë shëndetin e zemrës: Ka disa arsye pse fasulet janë aleatë të vlefshëm të sistemit kardiovaskular. Para së gjithash, ato janë të ulëta në yndyrë dhe fibra, të cilat ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të niveleve të kolesterolit dhe triglicerideve.

Përmbajtja e folatit është gjithashtu e dobishme për zemrën: ndihmon në uljen e niveleve të homocisteinës, një aminoacid i cili, nëse është i pranishëm në sasi të mëdha në gjak, mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe ngjarjeve të mëdha kardiovaskulare;

Ato ndihmojnë në stabilizimin e niveleve të glukozës në gjak: përveç mburrjes me një indeks të ulët glicemik, fasulet përmbajnë një sasi të mirë të fibrave dhe proteinave. Këto substanca veprojnë sinergjikisht duke ngadalësuar tretjen dhe, rrjedhimisht, thithjen e karbohidrateve.

Në këtë mënyrë, do të jetë e mundur të shmangni majat e rrezi kshme të glicemisë pas ngrënies dhe simptomave të lidhura, të tilla si përgjumja, lodhja dhe nervozizmi; Ato ndihmojnë në mbajtjen e një peshe të shëndetshme: fibra dhe niseshteja që përmbahen në fasule nxisin një ndjenjë të ngopjes.

Konsumimi i tyre mund të ndihmojë në parandalimin e ngrënies së tepërt dhe sulmeve të urisë, duke furnizuar trupin me një furnizim të vazhdueshëm me energji;

Ato janë miq të zorrëve: fasulet përmbajnë fibra të tretshme dhe fibra të patretshme, prandaj ato kanë një efekt të dyfishtë në funksionimin e zorrëve. Ndërsa fibrat e tretshme kontribuojnë në zhvillimin e një flore bakteriale të shëndetshme dhe, në kontakt me ujin, formojnë një xhel ngjitës që ngadalëson tretjen, fibrat e patretshme kanë aftësinë të rrisin vëllimin e masës fekale, duke nxitur peristaltikën dhe duke ndihmuar në parandalimin e kapsllëkut;

Mbrojnë shikimin: fasulet përmbajnë një dozë të mirë të mineraleve, përfshirë zinkun. Kjo substancë kontribuon në mirëqenien e sistemit vizual dhe, ndër të tjera, përmirëson shikimin e natës dhe parandalon sëmu ndjet siç është degjenerimi makular.

Këto bishtajore janë gjithashtu të pasura me bioflavonoide, përbërës antioksidantë që zvogëlojnë inflamacionin dhe riparojnë dëmtimin e qelizave, përfshirë ato të syrit, të shkaktuara nga veprimi i radikalëve të lirë;

Ato përmbajnë vitaminë K: fasulet përmbajnë një sasi të mjaftueshme të vitaminës K e cila është e rëndësishme për rolin e saj në koagulimin e gjakut, por gjithashtu e përfshirë në metabolizmin e kockave dhe kardiovaskulare, funksionimin e trurit dhe metabolizmin e energjisë.

Burimi/preferenca-al.com/