Avokat Ndue Hila – O populli im fisnik

0
278

Hapat hedh menduar.
Pishman asnjehere
O vend im i bekuar
Te dhjefsha mu ne dere.

Nje dore vrastare ngrihet
Pa friken e askujt
Rinise aty si rrihet
Pa buke drite e uje

Pa pune bese e liri
Me shtepi pa dyer e dritare
Ta pshurrsha ate axhak
Qe po e nxjerrni fare

Nanet e bekuara po ngelen pa sy
Motrat sergjynosur
Te dhjefsha ne parti
Sa thelle te kane varrosur

Shpirtin ma kafshuat
Krahet mi keni prere
Halet si pastruat
nuk do i pastroni ndonjehere

Hedh keni kapuçin,
Mustaqet keni prere
U dhjefsha ne huqe
U pshurrsha ne dere

Sa here vjen fushata beheni bujare
Tallonin e lironi fshatra e qytet
Ate popull fisnik e keni bere te marre
Te mjeret ato medet, te mjeret ato medet

Drita e lirise eshte duke u fikur
Kollare e floke lepire
Per pushtet jane duke uluritur
Burrerine ta kane dhjere.

Boten ta larguan
Sikur bene perhere
Ta damkosen emrin
U pshurrsha ne dere

O vend i shqiponjave
O vend i miresise
Bekuar te ka zoti
Ne preherin e perendise

Mendoni o lakej, e ju o barkderra
Ditet pak nga pak i keni te numeruara
U dhjefsha partite u pshurrsha ne tesera
Nuk do gelltitni gjate ato pare te pshurrnuara.

O populli im i dashur i mire dhe fisnik
Leri thaset miellit ndiq ato qe punojne
Shiko kush te jete shprese pune e drite
Mos shiko bukurine, gjarperinje qe kafshojne

Ndaje pra ti mendjen te ngrihesh menjehere
Varremihesit me kollare te zhduken nga ajo toke.
Dhjeju ne burrni pershurri mu ne nder
Beju ti vetvetje aty te jesh ti zot.

Burimi/Facebook