Bari Dervishllari – Demografi Haxhi Qamilçe!.

0
199

Shkaku i kètij postimi èshtè nuveli i ujit qè ka pushtuarè vèndin tonè ,uroj tè kalajojè pa viktima.
Pa tjetèr qè shpirtèrisht jam pranè atyre qè kanè humbur pjesè tè ekonomisè tyre.Nè radhè tè parè do iu spjegoj atyre Shiptarève qè sot janè poshtè moshès 35 vjeç
Nè kohèn e monizmit nuk lejohej tè bèje as njè kasolle jashtè vijès sè (verdhè) qè do tè thotè kishte njè limit tè caktuarè deri ku shtrihej sipèrfaqja e asaj qèndre administrative.Tani kritizerèt e smurè do mè akuzojnè pèr nostalgjik tè sistemit.
Kètyre me dashamirèsi do u kojtoj njè nga ligjet e zhvillimit tè shoqèrisè:-E reja qè vjen mbart me vete elementèt pozitivè tè sè vjetrès.Dakort deri kètu njè tjetèr shèmbull:-Kètu nè Itali pèr çudi na ekzistoka i njèjti rregull mbase edhe mè i ngurtè.Nuk mund tè bèsh asnjè ndèrtim pa lejè.Edhe kur ndèrron qèndrèn e banimit tè kèrkohet adresa ku banon dhe ku punon pastaj ta miratojnè banimin nè komunèn pèrkatèse.
ç’ndodhi nè vèndin tonè?Ikni ku tè doni ngrini shtèpi ku tè doni pa studim fizibiliteti e disa tregues tè tjerè qè i dinè specialistèt e urbanistikès.E gjtha kjo se gjoja fituamè lirinè dolèm nga diktatura .
Kur na mbytet shtèpia kèrkojmè ndihmè nga shteti ,po ç’tè thotè shtet ziu qè e mbolli kètè katraurè demografike,qè ka tè bèjè direkt me ekonominè e njè vèndi.
E la tokèn dhe ujin pa shfrytèzuarè ai bashkèfshatari im dhe resuse tè tjera dhe vete i jep sisè lopatès te zogu i zi pèrshèmbul atje i ka braktisur gratis kètu nuk po i gjen as me lek punèn njè fletè qepe, energjinè dhe pastrimin ekologjik tè qytetit se mè kujtohet njè film mongolez shumè vite mè parè qè thoshin :-Yxhym Mamèluk fis
Mongolez.
E gjitha kjo u bè veç njèri tè merte pushtetin pa le tè dalè ku tè dalè deri edhe te ngritja e firmave piramidale qè si koshi mbas tè vjelash kèrkoj falje dhe mè keq akoma disa simpatizant qorra nuk e pranojnè gabimin e firmave piramedale kur autori e pranoi .
Prandaj mirè tè na bèhet le tè na vrasin ,le tè na mbyten shtèpitè, le tè na mbysi edhe drejtèsia e plepave kur ne votojmè qorrçe.

Burimi/Facebook