Bari Dervishllari – Fushat elektorale.-Humor.

0
206

Njè kapele +dhjet mijè lek,
blihet vota jek e jek.
Janè me logon e partis ,
pèr tè mirè tè shqipèris.

Ca djem dhe ca çupèlina,
falin maska xhingla- mingla.
E bèjmè fushatèn tamam,
s’jemi qen s’ka ham-ham.

Mos thuaj qè erdhèm ne!
Betohu pèr qiell e dhe.
Shtatè hile njè trimèri,
e kanè formulèn ca parti.

Vetèm derri ikèn veç drejt,
e thoshin dikur pleqtè.
ne punojmè pa pushim
pèr hesap tè mikut tim.

Kujdes grupi ,pakè fshehur,
se fushata èshtè nxehur.
Iu them pèr baba Tomorrè,
po na panè na lènè pa dorè.

Mos ki frikè more trap,
ne fitojmè dora mbin prap.
Sa zullume qè janè bèrè
kush mbeti pa dorè e llèrè?

shumè mirè the o shoku im ,
vato jonè do jet kushtrim.
Eshtè e vjedhur a e pje…
lumin kemi pèr ta hedhur.

Jo veç lumin o mik flori
dhe ca medalje nè gji.
po fitoj joni pushtet,
kanditat pèr deputet.

Pèr deputet s’kam shkollè,
mèsues nè fshatin Shollè
çfar po flet more lanet?
Pa shkollè ka ca deputet.

Shko atje merr parat,
qejf o qejf seks e gallat.
Shih rrushi, rrushin e piqen,
kujt i plasi se ca digjen.

Sa tè ketè qorre dhe qorra,
ne do jemi cuba dhe horra.
mbushim thasèt me para,
lum partia qè na ka.

Burimi/Facebook