Bari Dervishllari – Guri Prerè.Midis legjendès dhe tè vertetès.

0
117

Guri Prerè ndodhet nè malin e Zerecit ,
nè kufirin aministrativ tè korçès me zonèn e Tomorricès qè i pèr ket Skraparit,mè sakt kufi me fshatin Gurrazez.
Kur iknin Kurbetlinjtè pèr Stamboll se aty shkonte rruga e kaloresve pèr korçè dhe Selanik kèndonin njè kèngè mes mjerimit dhe lotève:
Kur kalova G,ePrerè;
ku tè lash moj e mjerè.
Pse them midis legjendès?
Zona e Tomorrices nga jam edhe vet nip, ka njè erè shumè mè tè fortè nga Q,Buallit Bulqizè ose tek ura e Milotit.Kèsaj ere ia kanè vène emrin Stoçen ose mè mirè ti themi Stoçeni Tomorricès.
Tè parèt tanè nga qè ndjehèshin shumè tè shqetèsuarè nga ky murlan vendosèn qè çdo shtèpi e zonès tè jepnin nga njè qilim qè ta vendosnin nè qafèn e G.Prerè,mirpo plani dèshtoi,se njèri nga fshatrat e zonès nuk iu bashkua shumicès dhe mbeti vrima hapur dhe i mallkuari stoçen vijon tè fluturojè duke kèrcènuare banorèt sa herè i teket atij.Madje sipas legjendès di edhe emrin e fshatit po pèr etike nuk e them.Kètu mbaroj lrgjenda.
Para 100 vjetèsh Ushtria Austriake nè majèn e atij guri gjigand ka ngarkuarè 9 mushka me shufra floriri..Lind pyetja nga mbiu ky flori nè majè tè gurit?Mali Koshnicès qè i rri si kapele mbi kokè fshatit Zerec ka mineral floriri, dhe sipas dekumentave arkivore kur principata e Muzakajve arriti kulmin e zhvillimit tè saj ka pasur furra shkrirje floriri.Nè cep tè fshatit quhet njè vènd Bungè aty ka qènè njè kishè qe nè 67 u prish sipas urdhèrit tè partisè atje èshtè varrosur Maria e ema e Gjon Muzakès sepse Muzakajt shtrihèshin nga Zereci deri nè Marjan tè Oparit si vènlindje flas jo si influencè principate se eshtè shumè me e gjèrè nga kaq.Mirpo unè si bir i asaj zone dhe shumè si unè ndjehemi tè keqardhur se, si sitemi kaluarè edhe ky sot e kalènè pas dore pèr investime dhe studime.Pèr tè gllabèruar resurset janè gati ,kurse pèr tè tjerat e kanè harruarè fare Pylli Zerecit dhe i Dusharit qènka i mirè,ujèt e Dusharit qènka i mirè ujèt e Devollit qènka i mirè pèr H.Central po pèr tu bèrè njè copè rrugè nuk e merituakan.Po studjuesvet si nuk u bie ndèrmènd njèherè pèr ate urèn e Mogèlicès kush e beri pse e beri ,kush qe rèndèsia e saj? Si dhe pèr kishèn qè thashè mè lart.Njè zonè e pa eksploruarè fare por e rjepur e zhvatur,shfrytèzuarè, deri nè palcè.Kjo zonè bujarisht po dhuron vlerat e saj ,po firmès koncesionare nuk iu kèrkua tè bènte njè copè rrugè pèr kèta fakirè qè banojnè akoma atje Madje edhe devijimi rrugès Mogèlic-Lozhan èshtè bère skandal fare.Uroj qè ti bjerè nè vesh dikuj qè tè lèvizè diçka dret pozitives.

Burimi/Facebook