Bari Dervishllari – Nastradini kishte rènè nga fiku.

0
178

Njè nga rrèfenjat e Nastradinit.
Nastradini kishte rènè nga fiku.
Mirpo thonè se kur bie nga fiku dhe gomari ka hije tè rèndè vritesh shumè.Prandaj Nastrdini u dha urdhèr djemèvet ,mos lini asnjè qè do tè vijè tè mè shikojè pèr tè sèmurè.
Ashtu u bè.
Vinin shokè miq deri te dera po djemtè i thoshin se kèshtu na ka thènè baba mos hyni brènda .Vazhdoi ca dit kjo histori ,vini dhe kthehèshin pa e takuarè.Nastradini u kishte spjeguarè djemève pse nuk donte ta shikonin ,do tallen mor bir me mua ,ooo na paska rènè nga fiku.Nuk mè besojnè.
Kaluanè ca dit ,vjen njèri thot do takoj nastradinin ,po kèta nuk e lanè,Athere mysafiri tha :-Thuajini babès se kam rènè vet nga fiku unè.
Shkuanè djemtè i thanè ore bab kèshtu kèshtu po na thot njèri si t’ia bèjmè?
Lèreni tè hyjè se ai ma qan hallin mua ,ai e di çdo tè thot tè biesh nga fiku.
Sebepi qè mu kujtua kjo mersele erdhi duke bèrè shaka me time shoqe.
I thashè hè mos bèj kèshtu se nga virusi kanè shpètuarè edhe 100 vjeçarè.Pèr hir tè vertetès kjo me zori mbijtoi e pèrjetoi keq.
Unè nuk tè them ta provosh qè tè mè besosh, po vetèm ai ose ajo qè ka qènè meditè dhe muaj nè spital nè terapi intesive e di çdo tè thotè.
Ndèrkohè mè vajti ndèrmènd kjo rrèfenjè,dhe mendova veç ai qè ka vuajtur e di ç’peshè kanè hallat?

Burimi/Facebook