Biznesi i Artan Hoxhaj fituesi i “Best kebab in Skotland”

0
536

Shqiptaret jane shperndare pothuajse ne te gjithe boten . Lajme te mira qe vijne per sukseset e shqiptareve neper bote, gezojne jo vetem personalisht ata, familjet, miqte, shoket e te njohurit, por na ben dhe ne te ndihemi krenar qe jemi shqiptar. Nje rast i tille eshte rasti i Artan Bilo Hoxhaj. Pak kohe me pare biznesi i tij fitoi cmimin ” The best kebab in Skotland”

Artani drejt Skocise

Pas perfundimit te studimeve ne Gjmnazin ushtarak te Stambollit, Artani do ti drejtohej Skocise. Si cdo i huaj hasi veshteresi te ndryshme, ndonese e njihte pak a shume gjuhen. Tani flet ne menyre te shkelqyer anglisht dhe me aksent skocez. Gjuha e dyte ishte turqishtja, kjo e mesuar ne shkolle. Edhe kjo e folur ne menyre te shkelqyer, saqe kur bisedon me turqit, ata nuk arrine ta besojne se ai nuk eshte turk. Qendrimi ne Turqi i dha atij mundesine qe te njohe edhe guzhinen turke. Nje nga punet qe beri ne Skoci ishte edhe ajo ne biznesin ku sot eshte pronar dhe fitues i cmimit. Puna e terhoqi shume dhe deshira e til e madhe ishte qe ta conte biznesin ne nje shkalle me te larte se ajo qe e gjeti kur filloi pune aty. Artanit ju deshen vetem 5 vjet pune e palodhshme dhe sakrifica per te fituar klientele dhe per te sfiduar konkurencen ne aspektin pozitiv te saj. Korrektesia, ndershmeria dhe puna e palodhur jo vetem e tij por edhe e stafit shume simpatik, bene edhe pse ne nje kohe krize ekonomike biznesi te rritej aq sa nuk mund te perballohej me nga stafi ekziztues. Kritere te vleresimit per perzgjedhjen e fituesit te cmimit ishin midis te tjerave profesionalizmi, cilesia e ushqimit, sherbimi i klientit, dhe higjiena. Pas marrjes se cmimit ishte vete deputeti i zones Ian Murray i cili pati kenaqesine qe te vizitonte biznesin e Artanit dhe ta uronte per fitimin e cmimit.

Jo vetem biznesmen i shkelqyer por dhe nje atdhetar i vertet.

Sponsorizimimageet e Artanit jane mbreslenese. Keshtu ekipi i sportit te zones ku Artani zhvillon biznesin ka padyshim ne stemen e tyre dhe flamurin Shqiptar. Nuk ka gje me te bukur se ne Skocine e larget te jete ne ndeshje prezenca e flamurit shqiptar dhe biznesmen qe sponsorizon ate eshte Shqiptari zemermadh Artan Bilo Hoxhaj. E gjithe skuadra E therret Tani boy dhe kane dhe nga nje flamur te vogel te dhuruar nga Artani. Kjo eshte ajo qe duhet te behet pa fjale por me vepra.
Gjithashtu studente shqiptare ne Skoci kane gjetur tek Artani ndihmesin e tyre per cdo aktivitet qe ata bejne. Sponsorizimet e tij jane prezente gjithmon. Pervec ketyre Artani e ka kthyer biznesin e tij ne nje pike promovimi per Shqiperine.
Aty gjen materiale dhe udhezime per Shqiperine. Por Artani ka dhe nje gabim te vogel. Ai gjithmon paraqet vetem Shqiperine e bukur ashtu sic deshiron ai te jete dhe jo sic eshte ne te vertet, me halle e probleme te panumerta. Por ky eshte nje biznesmen qe vendin e tij e ka ne zemer dhe perpiqet t’a beje te njohur dhe ketu ne Skocine e larget. Nje biznesmen i sukseshen qe duhet te marrin shembull dhe ata qe duan qe vendi i tyre te promovohet.

Pasionet, guzhina, sporti dhe dhetimet

Tashme Artani eshte nder shqiptaret e njohur ne bote per biznesin e tij. Por sporti ze nje pjese te kohes se tij te lire, ndonese kjo shume e pakte per arsye te preokupimit me biznesin. Udhetimet jane nje hobi me vete. Udhetime e tij kombinohen me sportet e skive dhe serfit, futbollit dhe bilardos. Formen e shkelqyer fizike ish-ushtaraku e mban me pune dhe stervitje. Azia eshte destinacioni ku Artani ka hedhur bazat per te filluar dhe aty biznesin e tij. Dhe aty besojme se suksesi do te jete i garanuar. Kjo fale ndersherise, korrektsise dhe shpirtit human te Artanin .Te ketij shqiptari qe sot nuk nderon me veten po ne te gjithe, ose e then ndryshe te gjithe ata shqiptare te ndershem qe e mbeshtesin jeten e tyre tek puna korrektsia dhe ligji. Ky cmim i marre nuk ben krenar vetem Artanit por te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen, sidomos ata qe jetojne jashte trojeve shqiptare. Pasi cdo cmim i marre nuk eshte vetem per punen e tyre, por nje vleresim per te gjithe Shqiperine, e per te gjithe ata qe perpiqen t’ja ngrene imazhin Shqiperise kudo ne bote.

Keto ishin pak rreshta qe ne shkruam per kete biznesmen te shkelqyer per kete shqiptare te madh ne shpirt dhe per kete nacionalist pa fjale dhe buje por me vepra konkrete.

Luigj Shkodrani

Marre nga Arkivi