Bujar Qamili” Mjeshter i Madh” është këngëtar shumë i njohur.

0
196

Fillimisht ka kënduar në koncertet e fëmijëve, që organizoheshin në atë kohë në shkollë. Këtu lindën edhe shkëndijat e para të talentit të tij në muzikë. Më pas, aktivizohet në “Grupin e Rinisë”. Për herë të parë në skenë është ngjitur në vitin 1974, dhe nuk është shkëputur asnjëherë nga kënga.
Çmimet që Bujar Qamili ka fituar gjatë karrieres së tij të gjatë artistike janë shumë por si më të rëndësishmit dhe që vlejnë të theksohen janë çmim i parë në Festivalin e Këngës Shkodrane. Çmim të dytë në “Mbrëmje të Muzikës Popullore”, çmim të tretë tek spektakli “12 në Hollivud”, çmim të parë tek “Maratona e Këngës Popullore Shqiptare”, çmim të parë tek “Festivali Mbarëkombëtar i Këngës Popullore Shqiptare” në Elbasan. Ka fituar edhe Diskun e Artë të Këngës Popullore Shqiptare. Kohët e fundit, mori çmimin e publikut nga Festivali, “Folk Univers”. Për kontributin e dhënë në muzikë, ka marrë titullin më të lartë që i jepet një këngëtari, “Këngëtar i Urdhërit, Naim Frashëri i Artë”.
gjithashtu dekorohet me Urdhrin “Mjeshter i Madh” nga presidenti i Rrepuplikes
Në Dhjetor 1980, Bujar Qamili merr pjesë në Festivali I 19-Të Në Rtsh me këngën “Dhe Mbi Shkëmb Bukën Prodhojmë”.
Në vitin 1996, Bujar Qamili publikon albumin “Nuk Jam Ma Sikur Atehere”.
Në Nëntor 2013, Bujar Qamili merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën “Hajde Sonte Rri Me Mu”.
Në Tetor 2013, Bujar Qamili & Xeni marrin pjesë në Zhurma Show 2013 me këngën “Dy Bylbyla Ne Nje Gem”.
Në Mars 2014, Bujar Qamili merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën “Pranvera Filloi Me Ardhe”.
Më datë 3 Qershor 2014, Bujar Qamili publikon videoklipin “Qejfi Bahet Me Shkodrane”. Me këtë këngë, Bujar Qamili merr pjesë në Kenga Ime 2014 në vitin 2014.
Më datë 29 Mars 2016, Bujar Qamili publikon videoklipin “Syni Synin Dashuronte”.
Më datë 6 Dhjetor 2016, Bujar Qamili publikon videoklipin “Je E Bukur Shkodra Jeme”.
Më datë 22 Qershor 2017, Mateus Frroku & Bujar Qamili publikojnë videoklipin “Rrak Tak”. Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Max Production.
Më datë 21 Korrik 2017, Rovena Ibrahimi & Bujar Qamili publikojnë videoklipin “Zemra Me Ka Mbet”. Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, teksti u shkrua nga Adrian Hila.
Më datë 8 Qershor 2018, Luana Vjollca publikon videoklipin “Mi Dhe Flake Mallit Tim”, në bashkëpunim me Bujar Qamili.
Në Maj 2019, Luana Vjollca merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën “Mi Dhe Flake Mallit Tim”, në bashkëpunim me Bujar Qamili.
Më datë 10 Korrik 2019, Korab Shaqiri publikon videoklipin “Vere E Dashni”, në bashkëpunim me Bujar Qamilin. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Korab Shaqiri.
Më datë 28 Dhjetor 2019, Klodiana Vata & Bujar Qamili publikojnë videoklipin “Gëzuar Vitin E Ri”.
Më datë 6 Korrik 2020, Bujar Qamili publikon videoklipin “Goca Gjithe Lezet”. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Burimi/Facebook