Çdo të thotë Biden për Europën?! Gracka e marrëdhënieve me shefin e ri të Shtëpisë së Bardhë

0
202

MATTHEW KARNITSCHNIG

Pas katër vitesh të gjatë ngacmimesh, kritikash dhe armiqësish të vazhdueshme, Evropa mund të marrë frymë lirisht; është çliruar nga Donald Trump. Humbja e Trump në SHBA po festohet në të gjithë kontinentin ku presidenca e tij shkaktoi zemërim dhe zemërim të përhapur.

Shumë kishin frikë se një mandat i dytë i Trump do të shkaktonte kolapsin e marrëdhënies transatlantike, spirancën e prosperitetit dhe stabilitetit evropian që nga Lufta e Dytë Botërore.

Ndërsa me Joe Biden, një transatlantik-ist gjatë gjithë jetës me lidhje të forta me shumë nga udhëheqësit më të rëndësishëm të Evropës, duke përfshirë Angela Merkel të Gjermanisë, Evropa ka njeriun më të mirë në Shtëpinë e Bardhë.

Brenda natës, toni transatlantik do të zhvendoset nga ai i armiqësisë në respektin reciprok. Pas traumës së viteve të Trump, shumë vendimmarrës evropianë do ta shohin presidencën e Biden si një mundësi të artë jo vetëm për të riparuar aleancën transatlantike, por për ta rinovuar dhe ripërcaktuar atë për dekadat e ardhshme.

Ky supozim mund të jetë tepër optimist. Edhe nëse nuk është, ajo ngre një pyetje më themelore: A do ta shfrytëzojë Evropa shansin për të ribërë marrëdhënien? Në një botë që lufton për të përballuar një pandemi të tërbuar, katastrofë të mundshme mjedisore dhe përhapjen e autoritarizmit, mund të jetë çmenduri të mos e bësh këtë.

Joe Biden do të ishte një partner i lehtë. Cilado qoftë simpatia e tij për Evropën, Biden, si Barack Obama para tij, do ta bëjë të qartë se evropianët duhet të ndalojnë së foluri dhe të fillojnë të bëjnë nëse duan një partneritet të barabartë me SHBA dhe të ndihmojnë në shmangien e një kthimi në Trumpizëm pas katër vjetësh. Ja se si mund të duket një rivendosje e Biden me Evropën në një varg çështjesh.

Tregtia

Trump e shpalli Evropën “armikun” e SHBA në tregti dhe për të provuar fjalën e tij shkoi deri atje sa të vendoste tarifa për çelikun dhe aluminin, si dhe për verërat evropiane. Ndërsa ky ton do të bëhet më miqësor, administrata e Biden nuk ka gjasa të kthehet në statusquo brenda natës. Kjo për shkak se demokratët ishin verbuar nga potenca e çështjes së tregtisë së lirë në 2016.

Derisa Trump vuri në skenë agjendën e partisë, Republikanët kishin qenë tregtarë të lirë të tërbuar. Ndërsa bota u bë gjithnjë e më e globalizuar, Demokratët, tradicionalisht “Partia e Punës Amerikane”, u hodhën në krahun tjetër. Derisa humbën në 2016, mes talljeve nga Trump se ishin “elita globaliste”.

Një nga trashëgimitë e Trump është se ai e bëri tregtinë përsëri një çështje bukë-gjalpë në politikën amerikane. Kjo do të thotë që ndërsa mund të jetë më e lehtë të nënshkruhet një marrëveshje tregtare me administratën e Biden, nuk do të jetë një negociatë e lehtë, veçanërisht duke marrë parasysh që SHBA Deficiti tregtar me Evropën është rritur në mbi 170 miliardë dollarë.

Kur bëhet fjalë për çështje të vështira si nxitja e Evropës për një taksë digjitale mbi gjigantët e teknologjisë dhe mosmarrëveshja e gjatë mbi subvencionet për Airbus dhe Boeing, nuk ka rregullime të lehta.

Kjo tha, Biden mund të hapë derën për rinovimin e një marrëveshje të tregtisë së lirë transatlantike. Shtytja e fundit, nën udhëheqjen e Obamës, vdiq afër vijës së finishit mes një reagimi në të dy anët e Atlantikut. Por shumë udhëheqës evropianë janë të interesuar t’i japin asaj një shans tjetër, veçanërisht në një kohë kur ekonomitë e tyre po dridhen nga pandemia.

Përfundimi: Tregtia është një zonë që mund të shohë thellimin e bashkëpunimit transatlantik, por është gjithashtu plot gracka.

Mjedisi

Nëse ka një çështje transatlantike që ndihet mirë, është mjedisi. Fitorja e Biden erdhi shumë vonë për të ndaluar SHBA nga largimi prej marrëveshjes së klimës në Paris, por kjo nuk do të thotë që ai nuk mund të hyjë në të sapo të marrë detyrën. Dhe ai do ta bëjë. Për Evropën, ky akt do të jetë një gjest vendimtar i vullnetit të mirë për të treguar se SHBA është partner serioz, në lidhje me ndihmën për të luftuar ndryshimin e klimës.

Biden e ka bërë të qartë që ai e sheh seriozisht, duke arritur deri atje sa të sinjalizojë gjatë fushatës që ai sheh SHBA të heqë dorë nga mbështetja e saj tek nafta dhe gazi për një periudhë afatgjatë.

Përfundimi: Biden dhe Evropa shohin sy më sy mbi politikën e klimës. Shikoni për një kthim të shpejtë të SHBA sipas marrëveshjes së Parisit dhe një përmirësim të menjëhershëm në muzikën humoristike transatlantike.

Kina

Marrëdhëniet amerikano-kineze janë në zhurmë, një gjendje pune nuk ka gjasa të ndryshojë nën Biden. Në fakt, vlerësimi se Kina përbën një kërcënim afatgjatë për SHBA, e interesat e saj në botë, është një nga çështjet e pakta që demokratët dhe republikanët bien dakord në këto ditë. Evropa nuk është ende atje. Dhe mund të mos mbërrijë kurrë. Megjithëse Komisioni Evropian është bashkuar me Uashingtonin në cilësimin e Kinës si një “rival sistemik”, jo çdo kapital evropian ndan atë pikëpamje.

Pengesa më e madhe është Gjermania, një vend me tregtinë më të fortë me Kinën. Biden do të shtyjë Berlinin dhe udhëheqësit e tjerë të Evropës për t’u bashkuar me një koalicion të demokracive të udhëhequra nga SHBA. në përpjekje për të ndaluar ndikimin në rritje të Kinës në skenën ndërkombëtare.

Pyetja e madhe: ndaloni instalimin e 5G të Huawei, si standard i telekomunikacionit të gjeneratës së ardhshme që tani po përhapet në të gjithë globin, e që të cilin SHBA argumenton se kjo krijon themelin për një monopoli informacioni. Në fund të fundit, megjithatë, pyetja është një më thelbësore: A do të qëndrojë Evropa pranë SHBA në përpjekjen për të mbajtur nën kontroll ndikimin kinez apo jo?

Përfundimi: Përballë shqetësimit në rritje të publikut për shtypjen e Kinës në Hong Kong dhe përdorimin e saj të kampeve të përqendrimit për të frikësuar popullsinë e saj myslimane, Uashingtoni i Biden ka të ngjarë të mbizotërojë.

Mbrojtja

Dy përqind e PBB-së për NATO-n? Betimi i vendeve anëtare në 2014 për të lëvizur drejt shpenzimit të 2 përqind të PBB-së në mbrojtje do të mbetet në axhendë edhe nën Biden – edhe nëse ai do të jetë më pak i keq se Trump për t’i kujtuar evropianët, se shumë vende (kryesisht Gjermania) nuk kanë realizuar detyrat e tyre.

Biden gjithashtu do ta bëjë të qartë se me SHBA, duke zhvendosur vëmendjen e saj në Kinë, Evropa do të duhet të drejtojë përpjekjet në kontinent për t’iu kundërvënë përpjekjeve ruse dhe kineze për të vendosur një pikëmbështetje. Ndërsa Biden ka qenë i zëshëm në theksimin e domosdoshmërisë së përballjes së agresionit rus, ai e sheh Kinën si kërcënimin afatgjatë.

Përfundimi: Ndërsa Franca dhe Gjermania pritet të luajnë një rol qendror, nuk është e qartë nëse ata janë të gatshëm për të.

Lindja e Mesme

Çfarëdo që të mendojë dikush për politikën e jashtme të Trump, është e vështirë të argumentosh se ai nuk bëri përparim në Lindjen e Mesme në lehtësimin e tensioneve midis Izraelit dhe disa prej fqinjëve të tij. Kjo mund ta bëjë më të vështirë për Biden të kryejë një ndryshim të vendimit të Trump braktisur marrëveshjen bërthamore me Iranit, veçanërisht nëse veprimi i tillë kërcënon përmirësimin e fundit.

Një pengesë tjetër është sjellja e fundit e vetë Iranit. Udhëheqja e Iranit është kthyer në pasurimin e uraniumit përtej kufijve të lejuar dhe është bërë gjithnjë e më luftarake ndaj fqinjëve të saj. Brenda Iranit, qeveria islamike ka qenë e pandërprerë në shkatërrimin e mospajtimeve, përfshirë edhe ekzekutimin fundit të sportistit Navid Afkari.

Ndërsa BE, e cila e konsideron marrëveshjen si një nga arritjet e saj të mëdha diplomatike, i është bashkuar paktit dhe po pret një SHBA nën Biden, e cila nuk mund të lëvizë kaq lirisht në rikthimin e paktit të vjetër, madje edhe midis demokratëve.

Përfundimi: Biden ndoshta do të provojë një formë të afrimit me Iranin, por një kthim i plotë në marrëveshjen bërthamore nuk ka gjasa. Të paktën, Evropa ka të ngjarë të fitojë një lehtësim nga kërcënimi i SHBA për sanksionet ndaj kompanive dhe individëve të saj për të bërë biznes me Iranin./Burimi Politico.eu/ Përkthim i Gazeta SHQIP

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”. Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Burimi/Gazeta Shqip