Çeliku i Shqipëris Etnike

0
443

Çelik Loku u lind me 13 Mars 1983 ne Lumbardh – ish Kotlinë te Kaçanikut ne nje Familje te deshmuar brez pas brezi per çeshjen Kombetare .Babi I tij Ismeti nje plak 60 vjeçar por me nji shpirt djaloshar ne jeten e tij bashkeshortore kishte 10 femije , 9 djem e nji vajze .
Qysh kur lindi ky djalosh babai i tij Ismeti i’a dedikoi Shqiperise dhe e mbeshtjelli me Flamurin kombetar , e edukoi ne frymen kombetare qe per atëdhe sakrifikoi edhe jeten .

Çeliku kur i mbushi 16 vjeç ai u ndesh me barbarine sllave , ku me 24 mars 1999 përjetoi masakren sllave ndaj populates shqipetare ne fshatin e tij te lindjes .Ku u masakruan 24 fshatare ,ne mesin e tyre edhe vellau i tij Zijau . Rreth kesaj masakre Çeliku ne nje rast pate rrefyer se : “armiku arriti te depertoj ne brendi te fshatit . Para se te djegin fshatin nga shtepite nxorren burra gra e femije , ku nje vendas te tij Idrizin e kane mbytur me kondak te pushkes . Grate dhe femijet i ngarkuan ne kamion , i quan ne drejtim te panjohur , kurse Çeliku mbeti ne bodrumin e shtepise qe po dhezej .

Çeliku vazhdon rrefimin ; hoqa llampen elektrike dhe u fsheha prapa grumbullit te fshesave qe i mbjellin arave . Dy here polici serb u fut ne bodrum dhezi nderpresin , por llampen e kisha hequr me kohe . Pas pak dola fshehurazi nga bodrumi se aji po shembej dhe meqë xhamia ishte afer , u futa ne minare te saj , ku nepermjet vrimave te minares , verejta me syte e mi masakren qe behej te bunari . Degjoja britma te tmerrshme , njerzit torturoheshnin mizorisht edhe pasi i futen ne bunar ate e shemben me bomba dhe eksploziv . I vrane 24 fshatare ishte 24 marsi 1999 . Nuk dij më se kah kam shkuar “.

Qe nga ky moment Çeliku ne vetveten e tij shkroi me gjakun e derdhur te deshmoreve Betimin Kombetare se luften kunder sllaveve nuk do ndal deri ne çlirimin e qdo pëllëmbe te tokes Shqipetare . Andaj ai do te radhitet ne mesin e ushatreve te UÇPMB-se perkatesisht te Lagjia e Sefereve, ku komandant kishte tani me deshmorin Nijazi Azemin.. Ku u shqua per aksione te fuqishme kunder pushtuesve , kishte nji guxim dhe vendoseshmeri te cilit i’a kishin lakmi te gjithe . Kur u nenshkrua marreveshja e Konçulit Çeliku ishte i deshperuar sepse lufta nuk perfundoi ashtu siç ishte betuar ai dhe ne nje rast i’u pate thene shokeve se ; nuk me shkohet ne shtepi per arsye se , per shkak te roberise se gjate si shume te rinj te tjere nuk kishte percaktim tjeter jetesor per veç te luftojme me armë ne dore per çlirimin e trojeve shqipetare .

Nuk shkoi kohe e gjate u formua USHTRIA ÇLIRIMTARE KOMBETARE ( UÇK) ne trevat e Ilirdes dhe Çelikun e gjene aty i sistemuar ne Brigaden 115 ne fshatin Radushë ku komandant kishte Rafiz Halitin ( Mesuesin) .
Çeliku u shqua ne beteja te ndryshme sidomos ne zënien peng te autoblindave sllavo-maqedone . Pas perfundimit te kesaj lufte , kun e vend te lirise se vertet u nenshkrua marreveshja Kornize e Ohrit , Çelik Loku radhitet ne FBKSH , perkatesisht ne AKSH . Edhe nje here u betua se do te luftoj deri ne vdekje duke mos pranuar më marreveshje ne dëm te popullit shqipetar .Ne kete struktur qe nga ditet e para punoi pa nderprer duke kryer akcione te shumta ne perputhje me platformen Kombetare te FBKSH-AKSH .

Me daten 22 korrik te vitit 2006 ishte nji dite e kobshme jo vetem per shoket e tij , familjen e tij por per mbare Kombin Shqipetar sepes ne kete dite nga forcat speciale terroriste sllavo-maqedonse ,vrahet mizorisht ne qender te kryeqytet te Vilajetit te Kosoves ne Shkup Çelik Loku . Keta kriminel nuk u kenaqen me krimin e tyre per deshten qe edhe krimin ta fshenin duke tentuar ta zhdukin kufomen por u friguan nga populli shqipetar . Mbas dy dite kthehet trupi i pa jete i Deshmorit te Shqiperise Etnike , ishte i gjate vargu i qytetareve ate dite te hene me 24 korrik 2006 i’a kishin mësyer Grykes se Kaçanikut perkatesisht fshatit Lumbardh –ish Kotline , per te nderuar dhe respektuar familjen e Ismet Lokut per djalin e vrare dhe per te bere varrimin e Deshmorit te Kombit . Duke i pritur kolonat e gjata nga te gjitha trevat shqipetare babi i tij duke mos qitur pike loti thote ” Çeliku edhe i vdekur i bene nder pragut te shtepise dhe Shqiperise Etinke , me mire plumbi i armikut se sa te behemi urë ndaj tij dhe se sllavet jane te njejt kudo qe jane dhe se ata pasi i kane pushtuar trojet tona kerkojne zhdukjen e fares shqipetare ashtu siç veproi edhe ndaj Çelikut tone , por edhe pse plumbat sllav mi morren dy djemt une i kam edhe shtatë te tjerë .
Ceromonia e varrimit eshte kryer nen Patronatin e Strukturave te FBKSH-AKSH , eshte mbajtur nji fjalim rasti para gjithe te pranishmeve nga nji perfaqeuses i kesaj struktur duke thene : Çelik Loku ishte anetar i drejperdrejt i FBKSH dhe luftetar i AKSH dhe tani eshte deshmore i kombit dhe gjithmone do te mbetet ne historine e popullit shqipetar dhe ne si anetar te FBKSH dhe luftetare te AKSH Betohemi para trupit te tij se do te ndjekim rrugen e tij te lirise me perpikmeri ndaj kerkoj edhe nga ju te nderuar pjesmarres qe rruga e tij te jete frymezim per te gjithe ne dhe e tere bima e ketij memedheu ti bashkangjitet Frontit per Bashkim Kombetar Shqipetar sepse vetem ky Front dhe ky Bashkim mund ta zgjidhe nji here e pergjithmone qeshtjen tone Kombetare qe neser te kemi dite feste e gezimi , Lavdi Lavdi Lavdi . Per te nderuar ushtarin e vrare kishin ardhur edhe perfaqesues te subjekteve te ndryshme nga Ilirida dhe Kosova Lindore . u mbajte nga nji fjalim rasti edhe nga subjekete e tjera . Me pas u vendosen kurorat e para ishte e FBKSH-AKSH , te Shoqatave te Luftes etj , dhe ne fund pershendeti te pranishmit edhe njeri nga anetaret e familjes duke permbyllur kete ceremoni mortore me fjalet se dhashte Zoti qe atëdheu yne te kete sa me shume luftetare si Çeliku dhe Lavdia e Zotit qofte mbi te gjithe Deshmoret e Kombit . Lavdi

Hyzri Salihu-Kastriot Bushi

24 Korrik 2006

Shqipëri Etnike

Burimi/Facebook