Dhimbje në Zemër

0
353

Avione qe ulen,
Te tjere qe ngrihen.
Valixhe qe zbrazen
Endrra qe fiken.

Sy te permalluar,
Nje lot i pathare
Buze qe dridhen
E s’thone dot nje fjale.

Nje zemer e lodhur,
Nga zhgenjimi tkurrur.
Nje enderr e tretur,
Ne shkretire ne pluhur.

Nje yll qe me ndjek,
I heshtur nga lart.
Me lodhi gjithcka,
Shpirti mu plak.

Me lodhi ky fat.
Me hedh e më pret,
Dhimbja sot qan
E keshtu vetmia.

Shkaterron cdo qenie
Dhe ditet ikin,
Ashtu krejt pa kuptuar,
Me lodh kjo jete.

Me lodhe dhe me dermon
Dhe shpirtin tim,
Vec cdo dite e copton
Valle a do te vije.

Nje dite dhe per mua,
Te gezoj dhe shpirtin ta qetesoj
Dhe i qete une te jeme
Dhe jeten ta jetoj.

Dhe une te gezoj,
Valle kjo dhimje a ka nje fund,
Apo keshtu te ndjek,
Ne rrugen e gjate.

Ne dimrin me shi,
Dhe ne ditet me diell
Valle a do te vije,
Nje dite dhe per mua…