Diana Ziu – Gangrena e publicitetit sot ka arritur shtresa te larta.

0
282

Ku po shkojme !?
Mendja nuk ma nxe!
Nuk ma nxe gjykimi,
Gangrena e publicitetit sot ka arritur shtresa te larta.
Ky mistifikim social me shume e shurdhon popullin e gjore se sa e zbavit, i shkaterron atij shijet e verbon, e huton me mundesine e fitimeve te pa merituara, i fshin atij gjithcka reale duke i servirur ” nje shaka te zbrazet per nje qeshje te gezuar”!…

Nje morri mendimesh , partish, nje morri vullnetesh te vecanta ku sejcili nga keto vullnete behet ai qe eshte dhe jo tjeter, pra ne saj te nje togu rrethanash jetesore te vecanta ,
keshtu nje sasi te pa numurt forcash qe kryqezohen midis tyre, nje grup te pa fund paralelogramesh dhe nga ky kryqezim del nje rezultante; ngjarja historike!…histori!…

Kjo force reale sot, eshte realiteti me i pa kuptimte , mbase nje mjergull e dendur qe spo ndalet dot!…
Valle eshte natyra!????
Eshte natyra qe po shkaterron gjithcka ne bote!??
Brenda ne koshjencen time kjo force reale, e ” magjepsur”
eshte lendina ime , brendia ime magjike qe me dikton ndryshe!…
Ne, vete,njerzit po shkaterrojme natyren!…
Njerzit e babzitur per pushtet dhe per para po shkaterrojne gjithcka te bukur!…
Pushtetaret sot, politikat sot po turbullojne me injorancen e tyre , gjithcka !…dhe te etur per gjithcka!…
Sipas mendimit tim, kjo katraure, qe sot po quhet “lufte ” nuk po merr formen e duhur, per te , por pikpyetjet e shumta , po keq informojne njerzit dhe po turbullojne , me ide te ndryshme , ne te gjitha drejtimet, pa llogaritur te drejtat njerzore, fjalen e lire, e shume te tjera si keto!…
Te lind pyetja valle eshte per te miren e njerzimit e gjithe kjo sakrifice reale ????
Eshte per ,kujdesin qe kane per shendetin e popullit e gjitha kjo?
Te gjithe politikanet,ku “gjumi nuk i ze”!… si dhe kuurre nuk flejne rehat sepse mendojne per hallet e popullit, per ekonomine,
per te ardhurat e cdo qytetarit, per shume probleme jetike!…mendoj qe eshte thelbi i gjithckaje qe sot gjithkush , ne menyren jetike te tij, pa diskutim qe vuan dhe sorrollatet duke vuajtur bemat e tyre, me politijat dhe politikanet e korruptuar.
..Mendoj qe varferia po arrin kulmin mbase dhe me keq, dhe nga ana tjeter, do sjelle nje lulzim te majme, per te pasurit .
Sipas mendimit tim dhe per sa kohe ka shume konfuzitet
njerzit hamendesojne ne pesimizem te pa fund, ku derri i kenaqur, kthehet ne bark derr dhe populli i krusur thinjet ne shpirt , te brengosur
me nje zemer te thyer, te pa shprese, ku presin te ardhmen e larget ne hapesiren e pa fund te dhimbjes, qe s’ sherohet kurre!
Thirjet trumpetat per votime ende s’ po tingellojne ,
zotimet, thirrjet e forta premtimet, gjithcka ne gjithcka!..
Cirren me ulerima sa fyti ju “skadon” ulerimat per fitore , ku genjeshtra triumfon,
E h ! kjo eshte dhimbja me e madhe, fitore per pakicen, dhe
fitore ne kotesi !..
mbreteria eshte lart, !.
Aty prane njerzeve je ti artist , jemi ne!…
Popull jemi ne te gjithe!…

Shkruar nga Diana Ziu

Burimi /Facebook/ Diana Ziu