Diana Ziu – Te mpire nga aktualiteti, te lodhur nga zhurma e asgjeje…

0
289

Te shohesh fytyra te ngrysura, te rrudhura, por te shohesh edhe barkderr te kenaqur , te ngopur nga kotesia , te verbuar nga paraja,.te etur per pushtet., te degjosh shprehje , cudira , nga keto njerez te percipte pa shpirt dhe realitet.
Korrupsion dhe te pa fe!…
” Ne si vend po ja kalojme edhe Gjermanise per jetesen dhe turizmin sot” eshte nje thenije e vecante teper ” mbres lenesee “thene :_( nga nje intelektuale, qe kish mbaruar shkollen e mesme per ndertim)
.cudi eshte vec nje hi!..nje thengjill ne hi!….Eshte ky mjerim!… Do ta perkufizoja qe ben si organizem te gjalle , shkaktar i mbylljes se dyerve te tempullit , te dijes , ku demagogjia shteterore mbeshtet injorancen .
Pikerisht nga kjo injorance lindin dhe zhvillohen , rriten si kepurdha helmuese pseudo politikane ,pseudo intelektuale provinciale ne rritje dhe ne mendim..dhe si numer ne qytetin tim te zbrazet!….
Jane institucionet shoqerore , qe me gjuhen e tyre demagogjine, sevilizmin, cinizmin, hipokrizine , urrejtjen perbejne nje moral te deformmar ! .”..prostitucion ne politike.”
Ne kete deformim moral
te imponuar nga kushtet shoqerore sendezohet kthehet, si mjet bukuria shpirterore ,dhe ajo fizike ku sjelll kenaqesi interesave te larta , ku bie keshtu ceshtja dhe kulla e nderit tradicional.!…
.Keshtu po ndodh pas kuintave dhe fshehtesise dhe modelit te kohes ,
te nje kryebashkhaku( me erdhi ne nendje tani.)nje “shembull i shemtuar “dikur degjuar!…
Ky deformim
behet norme morale e rrendit me te erret.
Po te heqesh levozhgen e disa “vipave’ “intelektuale “te cilet e dine fort mire dhe e shohin per dite , normat e maralit dhe te shoqerise aty lart ku jane te kalbura.,dhe qe qelben ne nje realitet,si ky!
Mbase pajtohen me to, ju behet ves per dreq dhe mode!
Me nje kostum i ri qe e ndrojne per dite, ku harrojne te kaluaren e tyre, ku ju mungon guximi qytetar per te reaguar.per nje realtet ndryshe ne kohe ,ne risi.

Keta jane hipokrite , ME te pa moralshem se ato qe shesin nderin per te mbi jetuar!
.Mungon dukshem ARTI. ARTET! keshtu mendoj dhe une!
NUK KA KURRE VEMENDJE PER ARTISTET .EH!! Ja keshtu!… dhe vetem psheretime! Ankthe!.
Me shkelqen ne ender perpara bukuria e nje deti, thellesia , gjyra, kaltersia , sa me ben te besoj tek fantazia e pafundesise ne bukurine e magjishme!…Por ja qe ndryshe ndodh…
realiteti qe shoh, me shgaravit endren , me heq kthjellesine e mendimit!,
Me tkurr mendinet ne gjumin e trazuar,thjesht me ben dem!…
Ne se do kisha fuqine te ndalja ererat dhe stuhite do sillja paqe muzike, do pranoja flladin, dhe pse jo stuhine per ndryshim tek une , per nje kthjellim te ri!..
*Apoteoze e shekullut te ri *e titullova simfonine time te pare dhe kjo e dyta ne vazhdim ESHTE * SIMFONI PA MBARIM .*..

Nga nje here eshte kaq qetesi ketu ne fshat dhe per rreth , sa me duket se perplasen mbi xham rrezet e henes,
mos valle kjo shkaterron zemrimin dhe gezimin e zemres!?
Mos valle kjo lufte eshte realiteti vete ndryshimi !?

Shkruar nga Diana Ziu

Burimi/Facebook – Diana Ziu