Fakte të mahnitshme rreth jetës. Fakte interesante nga jeta e njerëzve të mëdhenj. Faktet interesante nga jeta

0
293

Biografitë e “vërtetë” të gjigandëve të mendimit janë shumë më të këndshëm …

Hans Christian Andersen — shkrimtar dhe poet danez, autor i përrallave të famshme botërore për fëmijë dhe të rritur: “The Ugly Duckling”, “The New Dress King”, “The Shadow”, “The Princess and the Pea”.

 • Hans Christian Andersen shkroi shumë poema, drama dhe romane, por ai ra në histori kryesisht si një tregimtar i madh. Por pak njerëz e dinë se ky shkrimtar i talentuar nuk mund të shkruante fjalë të thjeshta, dhe redaktorët thjesht kapeshin kokat kur u solli dorëshkrimet e tij. Deri në fund të ditëve të tij Andersen shkroi me gabime të tmerrshme gramatikore dhe drejtshkrimore. Situata ishte veçanërisht e vështirë me shenjat e pikësimit dhe Andersen shpenzonte shumë para për vajzat që i rishkruan tregimet e tij para se t’i çonin ato në shtëpinë botuese.

Ajo mbahet mend si një nga sundimtarët më të shkëlqyer në botën e lashtë, por shumë fakte rreth saj dhe jetës së saj mund të jenë një mit, ndërsa të tjerët mbeten të pazbuluara. Këtu janë disa fakte interesante rreth Mbretëreshës Nilit. Kleopatra nuk është egjiptiane dhe është produkt i incestit.

Babai i saj, Ptolemeu dhe Sather, ishte strateg i Aleksandrit të Maqedonisë dhe zëvendësit të tij në Egjipt, dhe pas vdekjes së tij, një nga diadochi, më vonë u bë sundimtari i Egjiptit dhe themeloi dinastinë Ptolemeu. Edhe pse origjina e saj nuk është egjiptiane, ajo është anëtari i parë i dinastisë egjiptiane.

 • Andersen nuk kishte fëmijët e tij. Ai me dëshirë u tregoi tregime të tjerëve, por nuk i toleronte ata të ulur në prehër. Pak para vdekjes së tij – dhe ai jetoi për 70 vjet – Hans Christian i kërkoi kompozitorit Hartman të shkruante një marshim në funeralin e tij. Dhe përshtatni ritmin me hapin e fëmijëve, pasi fëmijët do të marrin pjesë në ceremoni.
 • Ai nuk kishte frikë të plagoste psikikën e fëmijës, duke urryer një fund të lumtur dhe duke na lënë të trishtuar, ndonjëherë edhe errësirë, përralla. E vetmja punë që, siç e pranoi, e preku atë, ishte “Little Mermaid”.

Ashtu si në shumë dinasti në pushtet, si dhe në familjen Ptolemaike, shpesh u kryen martesa brenda familjes për të ruajtur pastërtinë e vijës së gjakut. Besohet se babai i Kleopatrës dhe vëllai dhe motra nënë. Dhe për të ruajtur traditën, ajo u martua me dy vëllezërit e saj, secili prej të cilëve ishte burri i saj i ligjshëm dhe regjent në atë kohë, ndryshe nga sundimi i saj.

Kleopatra dinte të përdorte bukurinë e saj. Ajo u konsiderua si një perëndeshë, kështu që shpesh, falë aftësive të saj teatrale, përdori aleatë të mundshëm, duke i joshur me karizmin e saj hyjnor. Një shembull i mirë për këtë është nga viti 48 pes. Kleopatra parashikon se njerëzit e vëllait të saj do ta parandalojnë atë nga takimi me këna romake, kështu që ajo është e mbështjellë në një qilim dhe vjedh në banesën e tij. Cezari u habit nga bukuria e mbretëreshës së re, dhe shumë shpejt të dy u bënë të dashuruar dhe aleatë.

Censorët sovjetikë u përpoqën të zgjedhin për koleksionet sovjetike vetëm ato tregime ku kishte një fund të mirë dhe nuk flitej për gjëra frymore. Në të vërtetë, Andersen pothuajse gjysma e përrallave përfundojnë në një mënyrë tepër të trishtuar: balerinë me ushtarin Tin djeg në një zjarr, Sirenë e vogël thotë lamtumirë jetës për të fituar një shpirt të pavdekshëm.
Pak njerëz kujtojnë se si mbaron përrallë “Ole Lukoye”. Dhe të gjitha, sepse në versionin sovjetik të përrallës, vëllai i Ole Lukoye, një magjistar mbi kuaj, nuk u emërua pas emrit të tij – Vdekja. Në versionin e plotë të përrallës, vdekja shfaqet si diçka e natyrshme, e padëshirueshme dhe madje e këndshme për ata që silleshin mirë. Kjo është arsyeja pse heroi i përrallës, djaloshi Yalmar thotë: “Unë nuk kam frikë nga vdekja”

Bukuria e saj nuk ishte arma e saj më e fortë. Propagandistët romak e përshkruan atë si një joshës që e përdori trupin e saj si armë politike, por në fakt ajo ishte shumë më e respektuar për mendjen e saj të mprehtë se për pamjen e saj. Kleopatra dinte disa gjuhë që u arsimuan në matematikë, filozofi, astronomi dhe në të folur publik. Në burimet egjiptiane, ajo shkruan se ajo “krijon qarqe shkencëtarësh dhe përdor një numër të madh të kompanisë së saj”.

Ka gjithashtu dëshmi se ajo nuk ishte me të vërtetë e bukur. Monedhat që ajo përshkruan tregojnë karakteristikat e saj mashkullore dhe hundën e madhe dhe të mprehtë. Megjithatë, disa historianë besojnë se imazhet e saj janë të tronditur nga dëshira e saj për të frymëzuar fuqinë e saj mashkullore. Ndoshta nuk ishte aq e bukur, por, sipas shumë burimeve, aftësitë e saj oratorike dhe bukuri e parezistueshme e bëjnë atë të ndikueshëm dhe të dëshirueshëm.

Për të kuptuar këto dhe shumë përralla të tjera, të cilat tashmë dalin në botime të mëdha, do t’ju duhet jo vetëm të shikoni në Shkrimet e Shenjta, por ndoshta edhe në shpirtin e vetë tregimtarit.

 • Andersen shpjegoi kuptimin e “shëmtimit të shëmtuar” të tij, jo në mënyrën se si e përdorëm.

“Ju mund të rriteni në shtëpi, gjëja kryesore është se ju keni dalë nga një vezë me mjellmë. Nëse doli të ishte bir i një drake, atëherë ju u kthyet nga një duck i shëmtuar vetëm në një duck të shëmtuar, sado i mirë ishte! “- kjo është morali i papritur i përrallës. Shkrimtari ishte i sigurt: babai i tij ishte Mbreti i krishterë i tetë, i cili, si princ, lejoi vetë romane të shumta.

Kleopatra dhe Mark Antony krijojnë klubin e tyre të pijes. Marrëdhënia midis tyre filloi në 41 pes. me një qëllim politik – Cleopatra ka nevojë për Marc Anthony për të ruajtur kurorën e saj dhe pavarësinë e Egjiptit. Nga ana tjetër, Marku dëshiron qasje në pasurinë dhe burimet e vendit. Tërheqja midis tyre është një shpërblim i madh për marrëdhëniet e tyre.

Grupi ishte i angazhuar në organizimin e partive të natës, verës së pirë, garave, si dhe numrin e banorëve të Aleksandrisë.

Për shkak të skenarëve dhe problemeve me të shtënat, buxheti i filmit kërcen nga 2 në 44 milionë dollarë, nga të cilat 200,000 janë për kostumet e personazhit kryesor. Në atë kohë, ky film është padyshim prodhimi më i shtrenjtë.

Nga lidhja me vajzën fisnike Eliza Aleffeld-Laurvig thuhet se djali kishte lindur, i cili i ishte dhënë familjes së një këpucari dhe një larjeje. Gjatë një udhëtimi në Romë, princesha daneze Charlotte-Frederick me të vërtetë i tha Andersenit se ai ishte djali i paligjshëm i mbretit. Me sa duket, ajo vetëm qeshi me vizionarin e varfër. Megjithatë, kur një shkrimtar lypës në 33 papritur mori një bursë vjetore mbretërore, ai u bë edhe më i bindur se “babai i tij nuk e harron atë”.

Në video mund të gjeni më shumë rreth mallkimit të faraonit në Egjipt. Në rastin e një libri të shfaqur, më pëlqen ta lexoj librin e parë dhe pastaj ta shikoj filmin për të krahasuar, nga i cili libri gjithmonë fiton, sepse, siç e dimë të gjithë, libri është më i mirë se filmi. Librat e frymëzuar me të vërtetë kanë një bukuri të veçantë. Ndryshe nga fiction, personazhet në librat frymëzues kanë ekzistuar dhe në një mënyrë apo në një tjetër kanë vënë shenjën e tyre në histori ose në vetëm disa njerëz. Më duket interesante.

“Invincible” Laura Hillenbrand
Më pëlqen të lexoj rreth ngjarjeve të vërteta, sepse ata mund të mësojnë shumë. Më poshtë janë përshkrimet e librave për libraritë online që ne rekomandojmë. Në fëmijëri, Louis Zamperini ishte një shkelës i papërshtatshëm. Si adoleshent, ai e ktheu frymën e tij rebele në atletikë, duke zbuluar një talent të mrekullueshëm që e solli atë në Olimpiadën e Berlinit. Pas fillimit të Luftës së Dytë Botërore, atleti u bë pilot.

 • Tale G.Kh. “New King’s Dress” i Andersenit, i postuar në primerin e parë L.N. Trashë.
 • “Të jetosh është të udhëtosh.” – uhfraza e Andersenit në kohën tonë është miratuar nga mijëra zyra turistike. Tregimtar ishte i fiksuar me lëvizje, në total, ai bëri 29 udhëtime të mëdha, të cilat në ato kohë dukeshin pothuajse të pabesueshme. Në udhëtime, ai provoi veten një njeri trim dhe i guximshëm, hipi mbi kalë dhe u notoi mirë.

Pastaj erdhi përvoja e frikshme e të burgosurve japonezë të kampeve të luftës. Në kufirin e rezistencës, Zamperini iu përgjigj dëshpërimit me zgjuarsi, duke vuajtur shpresë, mizori me rebelim. Fati i tij, si triumfal dhe tragjik, varet në fijet e hollë të vullnetit të tij.

“Në të egra” nga John Krakauer
I patejkalueshëm është një dëshmi e paharrueshme ndaj rezistencës së mendjes, trupit dhe shpirtit njerëzor, i mishëruar shkëlqyeshëm nga Laura Hilenbrand. Pas hulumtimeve të kujdesshme, Krakauer shkruan në Urtësi, duke rindërtuar rrugën e McCandles, duke e ndjekur atë hap pas hapi, duke folur me njerëzit që ai njihte gjatë dy viteve të fundit të jetës së tij. Libri rikrijon një mister kompleks të motivimit, gjë që e çoi në një fund tragjik. Krakauer zhvillon një varg paralelesh mes fatin e McCandles dhe të rinjve të tjerë që ishin veshur para tij me të njëjtat ideale, dhe të rinjtë u zhdukën pa gjurmë, duke gëlltitur humnerën e kafshëve të egra.

 • Hans Christian Andersen u zemërua kur u quajt tregimtar i fëmijëve dhe tha se ai shkroi përralla për fëmijët dhe të rriturit. Për të njëjtën arsye, ai urdhëroi që nuk duhet të kishte një fëmijë të vetëm në monumentin e tij, ku tregimdhënësi duhej të rrethonte fëmijët.
  Nga rruga, Andersen ka një përrallë për Isaac Newton.
 • Hans Christian Andersen ishte një shok i vogël. Është e vështirë të thuhet çfarë Andersen nuk kishte frikë dhe çfarë nuk vuajti. Ai ishte një alarmist i tmerrshëm. Gërvishtja më e vogël e solli në një formë tmerri, dhe emrat e sëmundjeve shkaktuan një dridhje. Ai u largua nga qentë, pati frikë nga të huajt. Plaçkitjet i dukeshin atij në çdo hap, dhe zakoni i shpëtimit më bënte vazhdimisht duke u munduar duke pyetur nëse ai kishte paguar për blerjen.

“Në zemër të detit” nga Nathaniel Philbrick
Autori arrin në përfundimin se tërheqja e territoreve të virgjëra në shpirtin amerikan është jashtëzakonisht i madh. Por natyra, e parë pas një perde iluzore të veshur nga shkrimtarët, shpesh mund të jetë befasuese dhe e pamëshirshme. Nathaniel Philbrick përdor dokumente të panjohura dhe nxjerr detajet e gjalla të traditës së gjuetisë së gjuetisë Nantucket për të nxjerrë në pah aspektet e tmerrshme të kësaj fatkeqësie të tmerrshme detare.

“Në rarities” nga John Krakauer
Në zemër të detit, ai gjithmonë e vë tragjedinë e anijes Essex në kanoninë historike të Amerikës së Veriut. Duke treguar historinë e ngjitjes më të keqe në historinë e ngjitjes në botë, atë ditë, kur katër anëtarët e ekspeditës të udhëhequr nga Hall humbën jetën, Krakauer dërgoi lexuesit hap pas hapi në një ekspeditë nga Katmandu në majë të malit, ku krenaria, lakmia, vendimet e gabuara dhe dështimi të bëra nga alpinistët, bien viktimë e tërbimit të paparashikueshëm malor. Ngjitja është e mbushur me rreziqe dhe bën alpinistët, profesionistë apo jo, të zbulojë karakterin e tyre të vërtetë, dobësitë dhe dëshirat kur ata i afrohen qëllimit të udhëtimit të tyre.

Përveç kësaj, Andersen i befasoi të tjerët me pirofobinë: ai kishte frikë të vdiste në zjarr, kështu që kur ai udhëtoi, ai gjithmonë e mori litarin me të, duke shpresuar të shpëtonte me ndihmën e tij në rast zjarri.

Ai hëngri vetëm “në anën”, për vite me radhë ai mbante një listë të “bashkuar”, për të ardhur tek ata nga ana tjetër.

Në makina të këqija, ai imagjinonte se ai do të varrohej gjallë dhe u kërkoi miqve që, në çdo rast, të prenë një nga arteriet para se ta vendosnin në arkivol. Kur ai ishte i sëmurë, ai shpesh la një shënim në tryezë pranë krevatit. Ajo lexoi: “Duket sikur jam i vdekur”.

Në ajër të rrallë është një libër shumë mirë i shkruar dhe i dokumentuar mirë që tërheq lexuesit në aventurën e tmerrshme të jetës dhe vdekjes. Krakauer kombinon këmbënguljen dhe guximin e traditave më të shquara të gazetarisë hulumtuese me sofistikimin dhe intuitën e thellë të një shkrimtari të lindur. Historia e tij për ngjitje në Everest çoi në një rivlerësim të ngjitjes dhe marketingut të asaj që dikur ishte një sport romantik; ndërsa historia e tij për jetën dhe fundin e Christopher McCandless, i cili vdiq nga uria pas matur shkretëtirën e tij në Alaska, është një studim i thellë dhe shqetësues që magjepsja e natyrës dhe pasojat e tij shkatërruese për mendjet e reja dhe – Motivimi për dhënien Çmimi i Akademisë Amerikane të Arteve dhe Letërsisë në Letërsi.

Vuajtja e përjetshme e Andersenit ishte një dhimbje dhëmbi. Humbja e një dhëmbi tjetër, ai ishte i mërzitur dhe duke i thënë lamtumirë 68 vjetëve, deklaroi se tani nuk do të ishte në gjendje të shkruajë përralla.

 • Në frontin e dashurisë, Hans Christian Andersen u bë i famshëm si një “dashnor platonik”. “Unë jam ende i pafajshëm, por djeg dielli,” shkroi Andersen në moshën 29-vjeçare. Duket se Hans Christian nuk u shqetësua për të shuar zjarrin.

“Spy Bridge” nga Giles Wittella
Kush ishin personazhet e përfshirë dhe si ishte arritur kjo zgjidhje kompromisi midis fuqive të mëdha? Sa ka ndikuar në zhvillimin e Luftës së Ftohtë? Bazuar në informacionin nga dokumentet e deklasifikuara dhe intervistat e autorit në SHBA, Evropë dhe Rusi, vëllimi pasqyron kohën kur fati i botës në të vërtetë varet nga mesazhet e koduara dhe pilotët e rinj në kostume nën presion.

“Diving dhe Butterfly” Jean-Dominique Bauby
Libri “Bestseller International”, Jean-Dominic Bauby, “Dandelion and the Butterfly”, e bëri atë në mbarë botën, i përkthyer në 30 gjuhë dhe i impresionoi miliona njerëz.
Ai premtoi të martohej me të dashurën e tij të parë, kur ai fitoi pesëmbëdhjetë hundred rixdalers në vit. Në moshën 35-vjeçare, të ardhurat e tij vjetore ishin tashmë më të larta, por kurrë nuk u martua. Edhe pse në fund të jetës së tij pasuria e tij ishte rritur në gjysmë milioni dollarë (sipas standardeve të sotme), dhe apartamenti në Kopenhagë kishte vlerë të paktën 300 mijë.

Të gjithë “dashurinë e madhe” Andersen dhe mbetën platonike. Për dy vjet ai udhëtoi për në Suedi tek këngëtarja Jenny Lindt (ajo u quajt “zëri për një zë të bukur”), i mbuluar me lule dhe poema, por u refuzua. Por lexuesit patën një përrallë për një këngëtare të mrekullueshme.

Ai është një pacient i prekur nga sindroma e “mbyllur”, e përkthyer fjalë për fjalë: “mbyllur në vetvete”. Në trupin e tij inert, një sy lëviz, lidhja e tij e vetme me botën, me të tjerët, me jetën. Me këtë sy – në të majtë – dikton librin, duke bërtitur se pas disa mijë sulmeve laike e shohim botën ndryshe.

I ri Ernesto Guevara, një student mjekësor, dhe shoqja e saj Alberto Granado, një i diplomuar në kimisë dhe biologji, shkon në Amerikën e Jugut dhe gjallëron ndjenjat bamirëse. Çfarë mund të kishte qenë kulmi i jetës për të tjerët, do të thoshte vetëm një fillim për dikë që do të bëhej El Che, një simbol i lëvizjes revolucionare kubane dhe boliviane dhe një imazh i një rebeli të adoptuar nga shumë të rinj gjatë kohës. Redistribuimi i tij do të ndryshojë rrënjësisht mendimin e tij: ai është i bindur se nevoja modeste nuk është për njohuritë e tij shkencore, por për një udhëheqës i cili pretendon dhe mbron interesat e tij, Ernesto refuzon të studiojë dhe vendos të ndryshojë rrjedhën e historisë amerikane.

Gjysma e dytë e jetës së Andersenit në udhëtim shoqërohej nga miqtë e rinj, por nuk kishte dëshmi të hapur për marrëdhënie të ngushta midis miqve.

 • Hans Christian Andersen kishte një autograf nga A.S. Pushkin
 • Shkrimtari më i famshëm i Danimarkës për të gjitha kohët dhe popujt është Hans Christian Andersen.

Johann Wolfgang Goethe — poet gjerman, burrë shteti, mendimtar dhe natyralist.

“Të gjithë njerëzit e presidentit” Carl Bernstein dhe Bob Woodward
E vërteta mund të jetë shumë tronditëse sesa fiction, këtu është se si ta tregojmë këtë thril politik. Një mundësi që ju mund të merrni vetëm një herë në jetën tuaj. Një skandal gjigand që ka ruajtur të gjithë botën në gojë. Sabotimi, manovrat politike, korrupsioni.

“Hani Lutuni Duaje” nga Elizabeth Gilbert
Bob Wardward është autori i 10 librave më të shitur, më të famshmet prej të cilëve është “Të gjithë njerëzit e Presidentit”. Në moshën 30-vjeçare, Liz Gilbert ka gjithçka që dëshiron një grua ambicioze. Megjithatë, ajo është në dyshim, ajo vuan nga paniku dhe pakënaqësia. Në Indi, mësoni në ashram, nëpërmjet asketizmit, çfarë është kërkimi shpirtëror. Në Indonezi, ai po përpiqet të pajtojë trupin me shpirtin e tij, për të hapur një ekuilibër, që quhet lumturi dhe gjen dashurinë e tij të madhe. Ndonjëherë lumturia përfundon në paqe. Udhëtoni për të marrë veten.

Johann Wolfgang Goethe ishte një njeri me dhunti të shumta: ai jo vetëm që krijoi kryevepra letrare, por drejtoi edhe teatrin lokal dhe kreu kërkime (ai, në veçanti, ishte themeluesi i morfologjisë dhe veprat e tij shkencore mbi bimët përpara zbulimeve të shkëlqyera të Darvinit).

Ai ishte gjithashtu i njohur me anatominë, ndërmori kërkime empirike në këtë zonë dhe zbuloi një kockë që deri atëherë nuk ishte e njohur – në mes të një fytyre njerëzore – një kockë të ndërthurur (Sutura incisiva Goethei).

Goethe gjithashtu dinte se si të pikturohej: “Pamja historike e Pallatit Heidelberg nga Štyukgarten”, Gjermani, me bojëra uji nga Johann Wolfgang Goethe, 1815.

 • Vëllime të gjithë Goethe kushtuar përshkrimit të ndjenjave të tij romantike. Ai shpesh ra në trekëndëshat e çuditshme dashurie me gra antipode: njëra është e ëmbël dhe e butë, e dyta është e pjekur dhe me përvojë. Romanet e tij janë jashtëzakonisht rrallë rrjedhin pa probleme.
  Një nga biografët tregon se në rininë e tij, Goethe ndoshta kishte probleme me derdhje e parakohshme dhe për këtë arsye ai praktikisht nuk kishte marrëdhënie seksuale derisa ishte 39 vjeç. Nuk ka dëshmi të drejtpërdrejtë për këtë, por ka shumë dëshmi të dokumentuara se Goethe, me të vërtetë, ishte ngacmuar lehtësisht nga edhe kontakti më i zakonshëm fizik. Një puthje mund ta sjellë atë në një gjendje ekstazie. Shumë nga gratë që Goeta e donte ishin të paarritshëm ndaj tij. Disa prej tyre ishin gra të miqve të tij.
 • Pas 18 vjet njohje më 14 tetor 1806, Goethe legalizoi marrëdhëniet me Vulpiun e krishterë (vdiq më 1816). Johann Wolfgang Goethe dhe gruaja e tij Christiana kishin pesë fëmijë. Fëmijët e lindur pas djalit më të madh Augustus nuk mbijetuan: një fëmijë ka lindur i vdekur, pjesa tjetër ka vdekur brenda disa ditëve ose javëve. Augusti kishte tre fëmijë: Walter Wolfgang, Wolfgang Maximilian dhe Alma. Augustus vdiq dy vjet para se babai i tij vdiq në Romë. Gruaja e tij Ottilia Goethe lindi një vajzë, Anna Sibylla, pas vdekjes së bashkëshortit të saj nga një burrë tjetër, i cili vdiq një vit më vonë. Fëmijët e Augustit dhe Ottilisë nuk martoheshin, kështu që gjinia Goethe në një vijë të drejtë u ndërpre në 1885 – nuk ka pasardhës të drejtpërdrejtë të lënë.
 • Kur Goethe ishte 74 vjeç, ai bëri një ofertë për Ulrike von Leventsov, i cili nuk ishte akoma 20 vjeç dhe që ai vetë e quajti “bija e vogël”. Ulrika nuk pranoi ofertën e tij
 • Poeti ka punuar në “Faust” pothuajse gjatë gjithë jetës së tij. Ideja u ngrit prej tij kur ai ishte pak më shumë se njëzet vjeç. Ai e përfundoi tragjedinë disa muaj para vdekjes së tij dhe u lanë të botonin pas vdekjes së tij.
 • Goethe lindi një fëmijë të sëmurë dhe gjatë gjithë jetës së tij shpesh dhe seriozisht të sëmurë. Në ndjekjen e një jetese të shëndoshë, ai u ndalua nga “helme të pëlqyeshme”, të tilla si duhan dhe kafe, ai notoi në ujë të ftohtë, kërceu me entuziazëm, udhëtoi dhe hipi një kalë.

Megjithatë, pavarësisht nga sulmet e hershme në zemër, sëmundjet e mushkërive, melankolia dhe reumatizmi, ai ka jetuar për 82 vjet. Fjalët e tij të fundit ishin: “Mehr Licht …” (“Më shumë dritë …”)

 • Në fund të jetës së Goethe dërgoi AS Pushkin stilolaps vet. Epoka e artë e letërsisë gjermane sikur simbolikisht e kaloi shkopin në epokën e artë të letërsisë ruse.
 • Johann Wolfgang Goethe donte violetët dhe ishte e angazhuar në një mënyrë origjinale të kultivimit të tyre. Pra, duke shkuar për një shëtitje rreth rrethinës së Weimarut të tij, ai gjithmonë mori një qese me farat e këtyre luleve dhe i mbolli në të gjitha vendet e përshtatshme për këtë. Si rezultat, gjatë jetës së poetit, rrethinat e Weimarit ishin të mbuluara me lulishte lulesh të purpurta, të cilat gjermanët ende e quajnë “lule Goethe”. Një cirk gjerman solli një numër të madh të varieteteve të violetave aromatik, të cilat i quanin ato në heronjtë e veprave të Goethe.
 • Goethe nuk mund të qëndrojë tym. Ai vetëm u sëmur në sytë e një duhanpirës, ​​dhe në makthin e tymit të dhomave filluan ta torturonin, ai mund të nuhatte erën më të vogël të duhanit! Pasi e hodhi poshtë nevojën e tij për të thënë një kuzhinier të pakujdesshëm. Në hakmarrje, kuzhinieri i fyer, në mungesë të pronarit të saj të mëparshëm, hyri në zyrën e saj dhe tymosi tubin e duhanit më të fortë atje.
 • Në psikologjinë sociale ekziston një gjë e tillë si “Efekti i Wertherit” (ose “sindroma Werther”) – një valë masive e imitimit të vetëvrasjeve të kryera pas vetëvrasjes, të publikuar gjerësisht në televizion ose në media të tjera – në emër të heroit të punës së parë të Goethe “Vuajtja e Young Werther”
 • Me urdhër të Admiralitetit të Gjuhës Angleze, nga viti 1776, në prodhimin e litarëve për flotën, duhet të futet një fije e kuqe në mënyrë që të mos mund të hiqet edhe nga një pjesë e vogël e litarit. Me sa duket, kjo masë kishte për qëllim të zvogëlonte vjedhjen e litarëve. Prandaj shprehja “të kalojë me një fije të kuqe” rreth mendimit kryesor të autorit gjatë tërë veprës letrare dhe Goethe e përdori atë në romanin “Natyra e ngjashme” Guy Julius Caesar (lat. gaivs · ivlivs · cæsar) – diktator, folës, perandor, shkrimtar. Një nga sundimtarët dhe gjeneralët romakë më të mëdhenj dhe më të famshëm. Ka dëshmi se ai i njihte të gjithë ushtarët e tij nga sytë dhe me emër.
 • Julius Caesar u dallua nga një shumëllojshmëri talentesh. Një politikan i madh, një udhëheqës i shkëlqyer ushtarak, një kryetar dhe shkrimtar i shkëlqyer, librat e tij, Shënime për Luftën Gallike dhe Shënimet për Luftën Civile kanë vlerë historike, dhe libri Commentarii de Bello Gallico, që përshkruan pushtimin e Galit, është konsideruar prej kohësh një klasik letrar.
 • Perandori dhe komandanti Gaius Julius Cezar ishte i ndërtuar mirë dhe i gjatë. Me të drejtë mund të quhet metrosexual i parë në historinë e njerëzimit. Ai kujdeset me shumë kujdes për trupin e tij, dhe jo vetëm i prerë dhe i rruhet të gjitha flokët në trupin e tij, por i ka hequr ato, të cilat më pas nuk u pranuan.
 • Cezari mbante një kurorë dafinash kryesisht jo sepse ishte një poet i madh, por sepse e urrenin kokën e tij kokë dhe u përpoqën ta fshihnin.
 • Në rininë e tij, Cezari shërbeu në shërbimin ushtarak në Azinë e Vogël, dhe gjithashtu duhej të kryejë misionet diplomatike në oborrin e mbretit vinnin Nycomed. Në Romë kishte një zë të ashpër, madje deri në një farë mase, bindjen se Cezari kishte hyrë në një marrëdhënie homoseksuale me Car Nicomedes dhe sipas disa dëshmive, në festat mbretërore ai vepronte hapur si djaloshare. Akuzat dhe tallja në lidhje me këtë episod përhumbën Cezarin deri në fund të jetës së tij. Se ka vetëm mprehtësinë e Kourion-it më të moshuar, i cili në një farë mënyre e quajti atë “burri i të gjitha bashkëshorteve dhe gruaja e të gjithë burrave”. Në të njëjtën kohë, akuzat për shthurjen homoseksuale ishin pothuajse të detyrueshme në inatosjet e lashta.
  Sa i përket sjelljes së tij homoseksuale në të ardhmen, nuk ka prova për këtë. Në të vërtetë, përkundër faktit që, sipas dëshmisë së autorëve të lashtë, ne jemi relativisht të vetëdijshëm për romanet e shumta të Cezarit me gratë – nuk përmendet vetëm lidhjet e tij me ndonjë njeri apo me djemtë e tij të preferuar, megjithëse konsiderohej të ketë një skllav të preferuar në rendin e gjërave për një romak të pasur dhe emrat e të preferuarëve të një numri të njerëzve të famshëm janë të njohur – një numër burimesh, sidomos letrat e Ciceronit, na solli detajet më të vogla të përditshme të atyre viteve
 • Cezari ishte i famshëm jo vetëm për fitoret e tij ushtarake dhe politike. Sipas dëshmisë unanime të të gjithë autorëve të lashtë, Cezari u dallua nga premtimet seksuale. Historiani i lashtë Suetonius në librin e tij “Jeta e Dymbëdhjetë Cezarëve” shkroi: «Ai përgjithësisht konsiderohej i dashur dhe i kotë për ngushëllimet e dashurisë. Ai ishte dashnor i shumë grave fisnike, përfshirë Postuminë, gruan e Servius Sulpicës, Lolli, bashkëshortja e Aulus Gabinius, Tertulla , bashkëshortet e Mark Crassus, dhe madje Mucius, gratë e Gneya Pompey. Në të vërtetë, Curions, babai dhe biri, dhe shumë të tjerë fyer Pompey për faktin se nga epsh për pushtet, ai u martua me vajzën e një njeriu që e dëboi atë fëmijë, dhe të cilët ai e quajti Ehisf e tij më shumë se një herë me një rënkim. Por më shumë Disa të tjerë e donin atë nënë e Bruta, Servilia: edhe në konsullatën e tij të parë, bleu gjashtë milionë perla për të dhe në luftën civile, duke mos llogaritur dhurata të tjera, ai shiti pasuritë e saj më të pasura për një hijeshi në ankand. Ciceroni vëren me vëmendje: “Çfarë është një marrëveshje e keqe nëse pjesa e tretë i lihet shitësit?” Fakti është se Servilia dyshohej se kishte sjellë së bashku me vajzën e tij Cezarin dhe vajzën e tij Junius i Tretë.
  Në mesin e dashnorëve të tij ishin mbretëreshat – për shembull, gruaja maurore Evnoja, bashkëshortja e Bogudit: të dy ai dhe ajo, sipas Nazonit, bëri dhurata të shumta dhe të pasura. Por mbi të gjitha, sigurisht, është e njohur historia e dashurisë për Cezarin dhe Kleopatrën: ai dhe ai e hëngrën më shumë se një herë para agimit, në anijen e saj me dhoma të pasura, ai ishte gati të lundronte nëpër gjithë Egjiptin në Etiopi, nëse ushtria nuk e kishte refuzuar ta ndiqte. Egjipti u nënshtrua plotësisht nga Cezari dhe u hodh në këmbët e Kleopatrës – ai mund ta kishte bërë Egjiptin një provincë romake dhe askush nuk guxonte ta kundërshtonte atë.

Cezari urdhëroi që të hidhnin një statujë ari të Kleopatrës, të cilën ai e vendosi në tempullin e Venusit, i cili solli mbi vete zemërimin e paprecedentë të romakëve, të cilët ishin të shenjtë për perënditë e tyre

Së fundi, ai e ftoi atë në Romë, e bëri atë me nderime të mëdha dhe dhurata të pasura, duke e lejuar atë të emërojë edhe emrin e saj të porsalindur me emrin e tij – Ptolemeu Caesarion. Disa shkrimtarë grekë raportojnë se ky djalë ishte i ngjashëm me Cezarin dhe fytyrën dhe qëndrimin e tij. Marc Anthony pretendoi para Senatit se Cezari e njohu djalin si djalin e tij dhe se Guy Matiu, Guy Oppius dhe miqtë e tjerë të Cezarit e dinin këtë.

Tribunali i popullit, Helvius Zinna, pranoi se kishte shkruar dhe përgatitur një projektligj që Cezari urdhëroi të mbahej në mungesë të tij: sipas këtij ligji, Cezarit iu lejua të merrte për aq kohë sa ishte e mundur bashkëshortet, për lindjen e trashëgimtarëve, gjë që shkaktoi shumë thashetheme për Cezarin do të caktojë djalin e Kleopatrës, Caesarion, si trashëgimtarin e tij

 • Në Romën e lashtë, bënë shpesh betejat e vërteta detare në anijet luftarake të vërteta, të mbushura posaçërisht me amfiteat e ujit ose rezervuare artificiale të quajtur navmachia. Julius Caesar u dha Navmachhin e parë të njohur historianëve me rastin e triumfit të tij – 2,000 të burgosur të luftës dhe 4,000 rowers, dhe navmachia më ambicioze me 30,000 luftëtarë u organizua nga perandori Klaudi në liqenin Fucino. Shumë pjesëmarrës ishin kriminelë ose të burgosur të dënuar me vdekje, dhe fitorja në navmahia ishte për ta një shans i vërtetë për të shmangur këtë fat dhe për t’u liruar.
 • Gjatë pushtimit të Afrikës, ushtria e Jul Cezarit që nga fillimi pësoi dështime. Stuhitë e dhunshme shpërndanë anije në Mesdhe dhe Cezari arriti në brigjet e Afrikës me vetëm një legjion. Duke dalë nga anija, komandanti u pengua dhe ra me fytyrë poshtë, e cila ishte një shenjë e rëndësishme për t’u kthyer për ushtarët e tij supersticioz. Megjithatë, Cezari nuk e humbi kokën dhe, duke marrë disa grushte rëre, bërtiti: “Unë të mbaj në duart e mia, Afrikë!”. Më vonë, ai dhe ushtria e tij e fituan triumfisht Egjiptin.
 • Sapo Guy Julius Caesar u kap nga piratët. Hajdutët kërkuan një shpërblim prej 20 monedhash prej tij. “Por ju me vlerë mua me çmim të ulët,” qeshi Cezarit dhe u ofroi atyre 50 monedha për lirimin e tij. Pas dërgimit të satelitëve për të mbledhur para për shpërblesën, Cezari, me një mik dhe dy shërbëtorë, mbeti në anije ku jetonte për më shumë se dy muaj. Juliu i ndaloi piratët të bënin zhurmë kur ai shkonte në shtrat, merrte pjesë në garat e tyre, dhe gjithashtu praktikohej në oratorinë dhe i lexoi shkrimet e tij, gjë që nuk i bënte ata të kënaqeshin. Atëherë Cezari i quajti të egër, i premtoi t’i kryqëzonte në kryq. Hajdutët qeshën vetëm, duke u mrekulluar me sjelljen e pazakontë të robërimit. Megjithatë, pas lirimit të tij, ai mbajti premtimin e tij. Pas marrjes së shpërblimit, piratët i lëshuan pengjet. Cezari menjëherë pajisur anijet dhe i mori shkelësit jashtë rrezikut. Ai mori paratë nga grabitësit dhe urdhëroi kryqëzimin e grabitësve. Por, duke qenë se ata e trajtuan mirë në kohën e tyre, Cezari urdhëroi që t’i vrasin këmbët përpara kryqëzimit me qëllim që të lehtësonin vuajtjet e tyre (nëse vrisnin këmbët e të kryqezuarit, ai do të vdiste me shpejtësi nga asfiksia). Pastaj ai shpesh tregoi mospëlqim ndaj kundërshtarëve të mundur. Ky ishte manifestimi i “mëshirës së Cezarit”, të lavdëruar nga autorët e lashtë.
 • Guy Julius Cezar për herë të parë në Perandorinë Romake deklaroi diktatorin e jetës, “babai i atdheut”
 • Sipas legjendës, Cezari ishte parashikuar të vdiste në idetë e marsit (15 mars). Në atë ditë, 44 vjeç, vdiq në duart e komplotistëve republikanë, ndër të cilët ishte Marc Junius Brutus, të cilin Guy Julius Cezari e donte dhe konsiderohej si një mik (ekziston një version sipas të cilit Brutus ishte djali i paligjshëm i Cezarit) Fraza e famshme “Dhe ti Brutus! “U shqiptua nga një diktator i plagosur me vdekje. Konspiratorët i morën Cezarit gjithsej njëzet e tre goditje me një kamë dhe një shpatë – në qafë, në shpinë, në ane dhe në ijë (Brutus) – “siç ishte rënë dakord që të gjithë komplotistët do të merrnin pjesë në vrasjen dhe shijonin gjakun sakrificial” (Plutarku ).
 • Viti i brishtë u prezantua nga Guy Julius Caesar. 24 shkurt u quajt “dita e gjashtë para kalendarëve të marsit”, dhe dita shtesë ra në ditën e ardhshme dhe u bë “dita e dytë e gjashtë”, në latinisht “bis sextus”, nga e cila u bë fjala “kërcim”.
 • Cezari arriti madhështinë që kishte ëndërruar në rininë e tij, por për një kohë të shkurtër. Ai ishte një nga sunduesit më të mirë të Romës, dhe të gjithë perandorët romakë që atëherë e quajnë veten Cezarë.
  Nga rruga, emri Guy do të thotë “i lumtur”, dhe Julius – “i ri”. Dhe një tjetër nga emri i tij quhet muaji korrik, dhe tjetri sot, alegorikisht i quajti mbretërit. Përveç kësaj, Kaiser (Kaiser) gjerman, si dhe konceptet ruse të “Cezarit”, “Tsar”, “Tsesarevich” I – Transmetimi i vjetër sllav dhe rus i vjetër i emrit romak dhe titulli imperial Cezarit (Tsez)
 • Pas vdekjes së Guy Julius Caesar u bë njeriu i parë i njeriut në historinë e fesë shtetërore romake.
 • Guy Julius Caesar është më i famshëm se nipi i tij i madh Gaius Yulius Tsesar Augustus (Octovian Augustus), të miratuar prej tij sipas vullnetit. – Themeluesi i vërtetë i Perandorisë Romake, kur perandoria arriti majën e saj të pushtetit, prosperitetit dhe zhvillimit kulturor.

Dhe arritja më e rëndësishme e Cezarit ishte se ai mundi ushtritë e madhe të Celts dhe pushtoi Gaul (në jug të Francës dhe në veri të Italisë). Territoret që kapi mbetën nën sundimin romak për rreth pesë shekuj. Gjatë kësaj periudhe ata ishin ndikuar ndjeshëm nga Roma. Kishte miratuar ligje, zakone, gjuhë, dhe më vonë edhe krishtërimi romak. Frengjishtja moderne rrjedh kryesisht nga latinishtja e atyre kohëve. Pushtimi i Cezarit të Galli kishte një ndikim të rëndësishëm në vetë Romën, duke siguruar Italinë për disa shekuj me mbrojtje nga sulmet nga veriu. Në përgjithësi, konfiskimi i Galli ishte një faktor në sigurinë e të gjithë Perandorisë Romake.

Fakte të pabesueshme

Nëse nuk zgjoheni në humor më të mirë, dhe dita nuk ka vendosur, buzëqeshni dhe ndoshta gjithçka do të gjejë një kuptim tjetër.

Këtu janë disa fakte mahnitëse. për njeriun, jetën dhe vdekjen, kafshët dhe vendet që mund t’ju bëjë të lumtur dhe t’ju bëjë pak më të lumtur.

 1. Nëse imitoni mjaft qeshur, do të filloni të qeshni për të vërtetë.
 2. Shanset për të lindur JU janë 1 deri në 40 milionë.
 3. Ne jemi të gjithë bërë nga pluhuri yll. Azotit në ADN-në tonë, kalcium në dhëmbë, hekur në gjak dhe karbon në byrek me molla përbëhen nga grimcat e njëjta si yjet.
 4. Clitoris përmban 8000 fibra nervoreKjo është dy herë më shumë se penisi. Është organi i vetëm që është formuar thjesht për kënaqësi.
 5. Kur vdesim, trupi ynë shpërbëhet dhe atomet tona hyjnë në tokë dhe ri-përdoren, duke marrë një jetë të dytë.
 6. Është e nevojshme 17 muskuj për të buzëqeshur dhe 43 muskuj për të vrenjtur.
 7. Nga këndvështrimi i neuroshkencës, kur shohim dikë që buzëqesh, bëhemi më të lumtur.
 8. Të gjithë për rreth gjysmë ore ishte një qelizë.
 9. Në kohën e lindjes tuaj, ju për disa sekonda ishin personi më i ri në planet.
 10. Para se të vdes, një nga drogat psychedelic më të fuqishme dimethyltryptamine prodhohet në tru. (DMT). Ajo zgjeron perceptimin tonë të kohës, duke lejuar orë dhe madje ditë për të jetuar brenda psikikës sonë.
 11. Njerëzit e verbër janë duke qeshur, edhe pse kurrë nuk kanë parë një buzëqeshje. Është thjesht reagimi natyror i njeriut.
 12. Përqafimet kontribuojnë në bërjen oksitocinë, e cila përshpejton shërimin e plagëve.
 13. Çdo vit miliona pemë janë mbjellë rastësisht për shkak të faktit se ketrat harrojnë se ku kanë varrosur arrat e tyre.
 14. Kanë adelie penguins vetëm një partner për jetën, dhe ata “bëjnë një ofertë”, duke u dhënë gurëve të përsosur gurëve të tyre.
 15. Lopët kanë miq më të mirë.
 16. Seahorses janë besnikë për njëri-tjetrin për jetën dhe lëvizni, duke mbajtur njëri-tjetrin me bishtin.
 17. Fluturat mund të shijojnë me këmbët e tyre.
 18. Rats qesh nën hundënëse i gozhdoni ato. Zëri i tyre është aq i lartë sa që mund të dëgjohet vetëm me ndihmën e pajisjeve speciale.
 19. Orgazma derr zgjat 30 minuta.
 20. Puppies meshkujt janë inferiore ndaj femrave në lojë, duke i lejuar ata të fitojnë.
 21. Gjatë gjumit vidrat mbajnë duart në mënyrë që të mos largohen nga njëri-tjetri.
 22. Lopët prodhojnë më shumë qumësht kur dëgjojnë Simfoninë Baritore të Beethovenit.
 23. Swifts Zi shpenzojnë pothuajse të gjithë jetën e tyre në ajër.duke ushqyer insektet që kapin në fluturim. Ata hanë, pinë, martohem dhe madje flejnë në fluturim.
 24. Në Norvegji ka kalorës pinguin. Ai mban titullin e Sir Nils Olav.
 25. Worms komunikojnë, kapur njëri-tjetrit.
 26. Banda e njohur Beatles përdor fjala “dashuri” 613 herë në këngët e tyre.
 27. Njeriu i fundit për të vendosur këmbë në hënë – astronauti Eugene Cernan shkroi inicialet e vajzës së tij në sipërfaqen e saj. Ata do të qëndrojnë në hënë për të paktën 50,000 vjet.
 28. Përdoret në Butan lumturi bruto kombëtare”si treguesi kryesor i vendit.
 29. Shumica e fëmijëve të lindur në Evropë në vitin 2013, do të jetojë deri në 2100.
 30. Kosta Rika konsiderohet vendi më i lumtur në botë..
 31. Pa marrë parasysh se sa kohë jetoni, gjithmonë ekziston një pjatë e re e shijshme që mund të provoni.
 32. Lumturia është një aftësi që mund të mësohet dhe nuk është e vështirë.

Burimi/fidblog.ru