Festivali i 58-të kombëtare, një përrallë e neveritshme, që do të kujtohet gjatë, në historinë e muzikës së lehtë shqiptare

0
1678

Shkruar nga Ardiana Dhimiter Mitrushi

Adhuruesit e festivalit dhe e muzikës së lehtë shqiptare e presnin me shumë emocion këtë festival kombëtar, që është percjellur ndër vite nën perkujdesjen e RTSH-së, si dhe me pjesëmarrjen e këngëtarëve dhe kompozitorëve më të mire shqiptarë, ku ata konkuronin në pistën festive për këngën më të mirë, dhe që më pas do të marrë pjesë në Eurovizion. Aq shumë me kurreshtje u prit ky festival, por që zhgenjeu një masë të madhe intelektuale dhe të gjerë publike. Fillimet e këtij festivali morrën përsipër asnjanësimin dhe perjashtimin e të gjithë kompozitorëve dhe këngëtareve më të mirë, dhe në vend të tyre u përzgjodhën kompozitorë të huaj dhe vendas nga Kosova, si dhe këngëtarët e përzgjedhur alla Vera Grabocka.
Kjo zonjë e nderuar kishte marrë të gjitha kopetencat, që nuk u morr vesh se cili është roli i saj i vërtetë, pasi ajo kish marrë frenat e plota në dorë si një masterpuppet e vërtetë, si atë të drejtorit të përgjithshëm të RTSH-së, (i cili ka hyrë në dollap të zyrës së tij dhe nuk pipëtin…), ku ajo vetë zgjidhte dhe vetë vuloste si një padrone dinjitoze…

Festivali i jashtezakonshem 58-të një Kaos i madh. Donin të vinin vetulla, por nxorren sytë… Vokale ishin zhytura mes tunxhit e baterise, të tjerat nuk merreshin vesh as cfarë thonin e as cfarë kërcenin, disa që u shfaqën me koreografi të kujtonin fillimet e BBF – TV, për të mos thënë që ishte një top show personal e prezantueses Alketa Vejziu që nuk pushonte së foluri, me fjalë të panevojshme e me gafa brenda, e shumë pak “këngë”.
Festivali ia arriti qëllimit në natën e parë (duartrokitje dhe të qeshura të montuara), ku pjesëmarrja e publikut ishte zgjedhur që të respektonte rregullat e trukeve televizive, dhe biletat ishin përfundimisht dhe qëllimisht shitur tek të përzgjedhurit “e rradhës” sigurisht…
Oh zot cfarë korrupsioni!…
Sukses i jashtëzakonshëm…?! Ku monologët e prezantueses Alketa përçonin shumë më tepër mesazh goditës, për të gjithë ata kompozitorë që qëllimisht nuk ishin zgjedhur për këtë konkurim mbarë kombëtar nga duoja grand haters (një frazë dinamike bombastike e shoqëruar me një smërk mondan, dhe e moderuar me makiazh që nxinte kur thërriste dhe akuzonte, zbardhonte kur lip sync-ed, por zverdhonte për vallen e fitores së Jokerit). Gjatë gjithë mbrëmjes na tregonte dhe nuk harronte të na përmendëte që duhet të bëhemi njerëz të mirë e të ndershëm, se ky vend ka nevojë për njerëz të tillë. Pra, ky popull është një masë e madhe e të keqes dhe kush revolton për drejtësi, barazi sociale dhe profesionalizëm është i keq është hater ( pra i urruer or anasjelltas).

Pra, ky festival konkurues i këngës jo live nuk quhet garë e një piste reale konkurimi, por lip sync battle ..
Akleta Vejsiu duke parë anën profesionale tek pikërisht dhe vetëm tek ju si prezantuese ishit aq e “emocionuar” sa dukshëm vërshuan batalioni i lapsusve të pafund, dhe për më shumë m’u duk vetja të përballesha me një Këshilltare që kish dalë të na bënte moral psiqik ?!… Psikoza juaj e krahasuar me Joker dhe thirrja juaj për HATERS o zot çfare paturpësie sociale… Vajzë ju nuk e njihni etiketën sociale artistike jo më atë psiqike… Ti zonjë përsëri fyen një komb të tërë dhe jo më pa përmendur një gjeneratë të tërë kompozitorësh, artistësh të kulturës shqiptare, si Joe Artid Fejzo, Kujtim Prodani, Aleksander Vezuli, Diana Ziu e shumë të tjerë. Ankesat e drejta të tyre krahasohen me Joker… Hellooooo! You are absolutely out of your mind girl… Who are you, and who gives you the wright to do so…?!

Nesë ju trasmetuat paqen dhe happiness me atë vallëzim si të Jokerit, pra definicioni për mua asht ky që ju keni nevojë për konsulta të një personi toksik, narsisit, dhe tepër vendikues…
Populli jonë nuk i duron dot çibanët e huaj zonjë, pasi kultura e një kombi nuk ka Haters, por Lovers, populli këndon dhe nuk ulëret, populli ynë njihet të luftojë për drejtësi dhe paqe, por jo të korruptuar nga paraja…
Ju zonjë e keni kthyer festivalin e këngës në një kënd përgjigjesh dhe mesazhes lunitike të mjerueshme dhe për më shumë duke mbushur kohën me thashetheme ku epiqendra dhe vatra vullkanike jeni ju me në krye masterpuppet Vera Grabocka… Këto janë komplote të indoktrinuara me mllefe dhe që ju kanë kthyer në Hygojanë të vërtetë…
Agim Krajka një ikonë e vërtetë e artit muzikor, nuk pati mundësinë të akomodohej me një kolltuk klasik në skenë në formë bashkë bisedimi, por me e mbajt si hu në këmbë… por kur thojnë ba me kenë shkodran tana i ban… ai përsëri bëri çmos me ju sjell humorin e hollë shkodran në skenë… Ai asht nji dashuri e vërtetë…

Alketa e nderuar, besoj se ju nuk jeni e diplomuar për psikologji, por mesazhe me nën tekte agresive pasive ku madje arrin të quash festivalin me emrin e Moxart, dhe të quajë popullin deshtak si mësuesi i tij Antonio Salieri… mos vallë kjo vjen nga “padia zotni hetues” një citat i goditur filmik… por qëllimisht godet “armiqt” e tu, pra popullin tënd.
Kjo deshmoi përsëri kulmin dhe paradoksin më të madh kombëtar, dhe për më shumë na tregoi që injoranca dhe padija juaj në njohjen e thellë të këtyre fakteve, (që padyshim ju mund t’i kishit gjetur edhe në google si çdo 5 vjeçar sot), qëllimisht u keqpërdorën dhe portretizuat Salierin si e keqja e njerzimit, dhe madje e kohës sot, dhe“armiqtë e tu” janë të tërë.
Përveç hulumtimeve dhe kërkimeve personale, por dhe me një kërkesë të drejtë si bashkëatdhetare, si dhe jo pa qëllim morra ide faktike të shkëlqyera nga e nderuara, kompozitorja, si dhe mësuesja e talentuar e disa gjeneratave, zonjës Diana Ziu, ku më poshtë vijon me një ide të qartë mbi figurën e të ndjerit dhe gjigandit Antonio Salierit;

“Në karrieren e tij, Antonio Salieri ka shkruar, pa fund, vepra për klavin cembolo, per violine, opera, ka qenë mjeshtër dirigjimi në oborrin e perandorisë në atë kohë. Salieri pati nx. te ardhshem te famshem si Ludwig Van Beethoven, Carl Czerny, Mats Hummels, Franz Liszt, Franz Schubert etj., por versioni përfunfimit të artë të dramës Shaffer u arrit në 1984 kur Tomáš Miloš Forman solli në sallat e kinematografisë Amerikane ” Amadeus” prodhim i këtij filmi nga Warner Bros.
Salieri ishte dhe mbetet figura më e rëndësishme për një epokë të njerëzeve të mëdhenj, një figurë e kompozitorit të kompletuar dhe e një muzikant brilant, po ashtu edhe e një pianisti dhe dirigjent i përmasave botërore.”
Por jam e bindur që këto dy masterpuppets të këtij Top Show Publication/Advertisement festivali i këngës 58-të për të marrë pjesë në EUROVISION ku dhe paratë e akorduara për këtë qëllim nuk janë pak, por një shumë e konsiderueshme që kërkon një KLAN apo MOB dhe të bëjnë të mundur të mbulojnë diellin me shoshë. Me ligj ka qenë që në pjesëmarrje të jurisë në mënyrë strikte të jenë artistë kompozitorë shqiptarë, por sot na u prezantua me shumë progresivitet dhe pompozitet pjesëmarrja në jurinë e festivalit e tre të huajve, duke harruar se shqipëria nuk është shuar dhe kurrë nuk do t’i shterojnë kompozitorët, si ata apo ato me karrjerë dhe me krijmtari të bukur, por dhe gjenerata e re në vazhdim.

Jam e bindur që nga ky shkrim i imi për Top Show Publication/Advertisement festivali i këngës 58-të se nuk mund ta quaj ndryshe Alketa dhe Vera do t’më venë në top list të “Lover or Hater”, I don’t care…
Alketa this is for you personally, because I see you have master your English throughout The Joker movie… please don’t be the one… karma is a big B…., it will come and hunt you wherever you go, and you know it.
Stop insulting yourself, your beauty with garbage games in the air, you are better than that. Ardi
Me sinqeritet dhe respekt për të gjithë ne shqiptarët kudo ku jemi, dhe me vullnet të plotë shpreha një shqetësim që nuk desha t’a ndrydhja më brenda vetes.

Ardiana Dhimitër Mitrushi 12/21/2019