Fushat e luleve Carlsbad të Kalifornisë mirëpresin vizitorët nën lulëzim të plotë

0
171

Njerëzit bënë fotografi mes luleve shumëngjyrëshe në çdo nuancë të imagjinueshme portokalli, rozë, të verdhë dhe vjollce në fushat e famshme të Luleve në Kaliforni në Carlsbad, e cila sapo u hap për publikun.

Kjo ‘parajsë’ u mbyll për pjesën më të madhe të vitit 2020, për shkak të kufizimeve të lidhura me pandeminë, por rënia e rasteve të koronavirusit dhe kalimi i Kalifornisë në nivelin portokalli të kufizimeve të bllokimit do të thotë se fushat mund të mirëpresin edhe një herë një numër të kufizuar vizitorësh.

“Jam shumë i lumtur që jemi përsëri të hapur”, tha menaxheri i përgjithshëm Fred Clarke. “Vitin e kaluar ishim nëntë muaj dhe na duhej të kositnim të korrat.”

Fushat, 34 milje (55 km) në veri të San Diego, shfaqin më shumë se 70 milion lule, duke krijuar një spektakël vjetor kur ato lulëzojnë.

“Ndihet sikur gjërat po lehtësohen pak. Është shumë mirë të shohësh bukurinë dhe thjesht të dalësh dhe ta shijosh” tha Artie Creighton, 53 vjeç, nga Corona, California

Fushat e Luleve, të cilat janë të hapura për publikun deri më 9 maj, janë gjithashtu një fermë që shet lule, të cilat përfundojnë në luleshitës dhe supermarkete, tha Clarke, duke shpjeguar se si ata shumojnë shumëllojshmërinë e tyre të ranunculus.

“Ne po hibridizojmë ranunculus dhe çdo vit po përpiqemi të përmirësojmë cilësinë, madhësinë e luleve, shkëlqimin e ngjyrës, uniformitetin e kulturave”, shtoi ai.

“Kështu që çdo vit ne besojmë se po bëhet gjithnjë e më mirë.”

Burimi/ KultPlus.com