Gjergji Hoxha – NENOKJA DHE BIJTE E SAJ KURBETLLINJ

0
133

Hej nenoke ,mos ki frike
Se ke djemte ne amerike

Per buke e per ca dollare
Rruget e botes mare
U bene vite pa i pare
Syri per ta me ka qare
As atdhe e as vatan
Ikem bijte e me lane
Si zogjte e korbit u ndane
Amerike ,arabistan
Greqi edhe kanada
Rruget me lot i lane
Rrugen nga shkuan se pane
Asgje nga mua s’kerkuan
As me cveshen as me rrahne
As me shiten as dhunuar
Por tere jeten malluar
Djerse e gjak kullon si vese
Qe nena kurre mos vdes
Kembe e duar kullojne gjak
Qe nena te gezoj pak
Tridhjet vjet ne mergim
Pa atdhe mbetur jetim
C’fituan ketu i prune
Qe te lumturohem une
E qe te kthehen nje dite
Te jetojne plot gaz e drite
I bekofshin perendite
Zoti ruajt kurbetllinjte

Ckam nje ankth e ckam nje frike
Se sdo vije kurre ajo dite
E sbesoj ne mrekulli
Te vijne bijte perseri
Me gjeti e zeza me gjeti
Tragjedi si te Hamleti
Djemte qe mbajta me te mira
U ben djaj u bene vampira
Na pollen dhe ca partira
Me zakone te peshtira
Vec per keq asgje per mire
Vrases dhe te pameshire
Me kane lidhur me zinxhire
Me kane rrjepur me kane nxire
Me kane ngren kock e lekure
Edhe nuk u ngopen kurre
Cpata ckisha mi rrembyen
Edhe zemren ma ckule
Pyje korie rrafshuar
Sikur atomi kaluar
Dhe lumejt si lan rehat
Cdo vit dhe nderrojne shtrat
Detet sec i moren mbane
E i ndane me litar
Kam plot nafte po sdi ku shkon
Nena smer asnje bidon
E mos pyesni per miniera
Dhe per pasuri te tjera
Dikur paskam qene nje zonje
Tani jam nje kosh me plehra
Ne pyeci kush eshte mi miri
Nje Like Like floriri
Diten flet per kushtetute
Naten kthehet ne hajdut
Floririn qe kisha per hall
Ma vodhen nje dite me gomar
Me kane lene ne dite te pikes
E i lutem amerikes
Me veting edhe me spak
Tmi zere si miu ne cark
Me miljona e gradacela
Su ben derman dot as Ngjela
Me kane ndare thela thela
E po me hane si hiena

Kam nje shprese
Qe gjalle me mbane
Se nuk shuhet ky vatan
Edhe lutem dite per dite
Qe te kthehen perendite
N’erresire te hedhin drite
Tme bekojne kurbetllinjte
Edhe te hapen kufijt
Gjithe shqiptaret anembane
Te jetojne si evropjane
Edhe trojet ti bashkojne
Gjithe shqiponjat ku jetojne
Ne kosove e cameri
Ne te bukren emathi
Ah lutem ,falem perendi
Te bashkohemi ne nji
Si dikur ne iliri
Ku skishte tjeter njeri
Vetem ne dhe perendia
Edhe thuheshim iliria
Vetem zeus dhe shqiponja
Edhe une qe isha zonja
Krenare mbi keto male
Rrace e eger kemi qene
Pastaj erdhen bastardet
E copa copa na bene
Dhe sherri e pabesia
Si ves ata na i kan lene
Dhe hajdut e grykesia
Nuk i kishte rraca jone
Vec fisnik edhe krenare
Kishte lindur kjo shqiponje
E shpresoi tek ajo dite
Qe te behem si qemoti
Une shqiponje mbi kto troje
Te hap krahet e te mbroje
Gjithe token qe me dha zoti
Gjithe shqiponjat ku jetojne.