Gjeto Turmalaj – PËR ZOTNI TONIN MIRAKAJ

0
20

Zotni Tonin Mirakaj me rastin e dekurimit
nga presidenti i Shqipris Z.Ilir Meta.
……
..E uroj me poezin time kohe me pare.
PËR ZOTNI TONIN MIRAKAJ
M E D I T I M
~
Këto pak vargje për ty, zotni Tonin Miraka,
Atdhedashurisë sate që nuk ju shua flaka,
Megjithë fuqinë e shpirtit intelektual
Punove si udha e vullkanit valë e valë.
.
I mbështetun në doktrinën e katoliçizmit,
Me guxim të paepur kundër komunizmit.
.
Udhëhoqe me sukses besimtarët katolikë
Për vite me rradhë, pa u ndal natë e ditë,
Në kohën dhe në periudhën më të vështirë
Krye/këshilltar i kishës”Zoja e Këshillit t’Mirë”.
.
Organizove Seminarin:

 • Për veprën e imzot Pjetër Bogdanit.
  New York, në Universitet të Fordhamit
  Materiale studimore, që i ke sistemuar
  Dhe i quajte botimi i yti, i vonuar.
  .
  Ku ligjëruan të famshmit:
 • Ibrahim Rugova
  Euroditi legjendar, ardhur nga Kosova,
  Dhe Martin Camajn e At. Danjel Gjeçajn
  Bashkë me Arshi Pipën e Engjell Sejdën.
  .
  Thellë në shpirt i ke mbresa e kujtime
  Ato të paharrueshmet letër-këmbime.
  .
  Fisi i Mirakajve në vazhdimësi
  Kanë lënë emër të ndritur në histori.
  Mos t’u shteroftë mendja, o Tonin Miraka,
  Që e deshe dhe të deshi aq shumë mërgata.
  .
  Gjeto Turmalaj
  nga vllimi poetik “Meditime shqiptare ne Amerik”

Burimi/Facebook