Hushi Agim – Kam nderin qe mund te quhem tenori historik shqiptar!

0
236

Ishin mesi i viteve 1990!
Shqiperia ishte ne nje prag kolapsi.
Kam nderin qe mund te quhem tenori historik shqiptar!
Isha tenori dhe artisti i pare shqiptare qe mora kontrate nga nje opera e huaj dhe shkelqeva.
Ne nje menyre aq befasuese !
Kur te thoje jam Shqiptare te ndalonin ne kufi si qenie e rralle dhe te tregoje pasaporten shqiptare ishte si te tregoje nje cope leter afrikane!
Ne ate koh shkelqeva une dhe fillova te ndryshoj emrin tim e te Shqiperise!
Nje pjese e kane harruar komtributin tim dhe po behen snobe por historija nuk harron!
Ne kete foto jam me legjendaren Laura Niculescu ne South Australia ku u quajtem nga dirigjenti i madh Richard Bonynge : kasti me i mire ne bote, nga opera Manon Lescout!

Burimi/Facebook/Agim Hushi