Ja se si dhe sa i çmojmë e i respektojmë miqët ndërkombëtar që sakrifikuan për çlirimin e Kosovës!?

0
710

Regjisori Ixhet Lutfiu njofton se filmi i tij Green Activist (Aktivisti i Gjelbër) nuk është zgjedhur nga juria që të garojë në Dokufest (që do të mbahet nga 07 -15 gusht 2020 në Prizren) në kategorinë filmat e gjelbër dokumentar.

Jo vetëm se nuk është zgjedhur si film konkurent por nuk do të shfaqet as jashtë konkurencës – si film që do të përmbushte kurreshtjen e shumë shikuesve shqiptarë e ndërkombëtarë se çka e shtyri një jurist e filozof danez të rrezikoj jetën e tij e t’i bashkangjitet UÇK për ta luftuar okupatorin serb.

Fotografia e Ibrahim Xhemajli

Niels Henrik Hooge pas çlirimit të Kosoves nuk u kthye menjëherë në Danimarkë për t’u lavdruar për kontributin e tij, por vazhdoj të qëndroj në Kosovë për të dhënë kontributin në lëminë ku ishte ekspert ndërkombëtar – në fushën e mbrojtjes së ambientit, me c’rast, përmes Partisë së të gjelbërve të Kosovës, arriti që t’i organizoj në Prishtinë 2 konferenca ndërkombëtare për mbrojtjen ambientietit jetësor në Kosovë.

Madje ishte pikërishtë raporti i Nielsit që bëri që KFORi amerikan ta mbyllë shkritoren e Trepçës që kontrollohej nga serbet, të cilët pastaj u hakmorren duke hudhur granatë në zyrën e Partisë së të gjelbërve të Kosovës ku Nielsi ishte anëtar.

Regjisori Ixhet Lutfiu si profesionist që është nuk befasohet për këtë refuzim pasiqë, sipas tij, janë organizatorët që i përcaktojnë kriteret dhe vlerat e filmave konkurues dhe thotë se filmin e ka bërë në shenjë mirënjohje e respekti për mikun tonë Niels Henrik Hooge, i cili rrezikoi jetën e tij për të kontribuar në çlirimin e Kosovës….

Por cilat qenkan ato kritere dhe vlera që filmi Green Activist nuk i “paska” përmbushur për t’u shfaqur edhe jashtë konkurencës, jam shumë kurreshtar ta di!

Fotografia e Ibrahim Xhemajli

Të shtojmë se ky film e ka pasur premieren në komunën daneze Ballerup gjatë Ditëve të Kulturës Shqiptare më 7 nëntor 2019, ku ka pasur reflektime e vlerësime pozitive nga të pranishmit.

Nëse nuk ka qenë për kurtuazi një vlerësim pozitiv për filmin është dhënë edhe nga njëri prej profesionistve më të mirë ( të kësaj lēmie) që ka Kosova – prof. H M, i cili ishte mysafir nderi i manifestimit në fjalë.

Fotografia e Ibrahim Xhemajli

Jam poashtu kurreshtar ta di se cilët qenkan anëtarët e kësaj jurie ( apo komisioni) që kanë refuzuar shfaqjen e këtij filmi pa kurrfarë arsyetimi, anëtarë këta që me siguri kanë qenë student (për të mos thënë nxënës) të profesorit HM dhe tani me “njohuritë” e tyre po ia “kalojnë” profesorit..!?

Pastaj çuditemi se Serbia ka ndikuar në tërheqjen 17 njohjeve të Kosovës.
Miqët duhet të ruhen e respektohen…

Ps
Vitin e kaluar Dokufesti i dha hapsirë shfaqjes së një filmi për grupin muzikor nga Beogradi ,”Elekriçni orgazam- Orgazmi elektrik”,
ku në një varg të njeres prej kënëgëve të grupit thuhet “ jasam težak konj – jam kal i rëndë ”.
Ndoshta edhe kësaj here ka qenë dashur t’u sigurohet kohë për filma serb e maqedon…!?
Si mund të kuptohet kjo përveçse ata që kanë vendosur dëshirojnë të identifikohen me simbolikën e vargut të cituar.

Ixhet Lutfiu

Një dokumentar si Green Activist është punuar dy vite me rradhë dhe janë gjetur materiale tepër të rralla. Dokumentarin e kam bërë në shenjë mirënjohjeje për juristin dhe filozofin danez, Niels Henrik Hooge, i cili në momente shumë vendimtare sakrifikoi jetën e vete për Kosovën.

Nuk e kam bërë dokumentarin për të fituar cmime, meqë nuk më nevojiten, por e kam parë si të drejtë që ta shohë opinioni ndërkombëtarë sakrificën e popullit tonë dhe të miqëve tanë liridashës.

E keqja është se establishmenti ynë i ka fundosur trojet shqiptare dhe si i tillë nuk ka vlersuar sakrificën e gjithë miqëve tanë. Kështu kemi humbur shumë. Besoj se serbet/malazezët/maqedonët/grekët një gjë të tillë nuk do ta bënin.

Për fund, si të kontribuojë për ngritjen e vlerave kulturore dhe kombëtare kur cdohere refuzohem nga njerëzit tanë?

Një dokumentar si Green Activist është punuar dy vite me rradhë dhe janë gjetur materiale tepër të rralla. Dokumentarin…

Slået op af Ixhet LutfiuTirsdag den 14. juli 2020

VO : Ky shkrim eshte marre nga Facebook , shkruar nga miqte Ibrahim Xhemajli dhe Ixhet Lutfiu .