Jam krenar me një Baba që pata !

0
727

Si sot 10 vite me pare, ishte ora 09.00 , kjo ishte ora qe une telefonoja Babain tim , cdo dite, por asnje pergjigje nga krahu tjeter . Zilja cingeronte pa pushim , por kush nuk e mirrte telefonin . Nuk dija cfare te beja , vec provoja … provoja por me kot , sepse nga krahu tjeter nuk do ta degjoja me ate ze aq te dashur e aq te shtrejte per mua , qe me kish shoqeruar ne dite te mira e ne ditet me te zeza te mija. Ai ishte aty per te me dhene kurajo , ai ishte aty per te me mbeshtetur , por qe zeri i tij ne kete mengjez te 4 korrikut u zhua , per te mos u degjuar me me mua .
Ishte nje dite e zymte per mua, sepse humba cdo gje , sepse ai ishte cdo gje per mua , ishte mbeshtetja ime , dite pas dite , une flisja me te . Aq shume flisja me te qe as te haja nuk me binte ne mendje. Nuk ngihesha duke e degjuar ne telefon, sikur te me thonte dicka , qe fol dhe mos u ndal se zeri i tij po vjen drejt shuarjes . Kohet e fundit i i telefonoja dy here ne dite , ora 09 .00 dhe ora 21.00 . Ishte ore fikse dhe nuk e levizja fare . Vete Babai kish qene ne jete njeri korrekt dhe nga ai mora korrektesine, dashurine , per flamurin kuq e zi, per atdheun, per kombin tim dhe per cdo shqiptar , pa dallim feje dhe ideje , ashtu me thonte ai , duaji shqiptaret edhe ata te kqinjet, se nje dite do ta kuptojne vete se te kane renduar me pa te drejte dhe do te kthehen e te kerkojne falje, sepse miresia jote, dashuria qe ti percjell i ben ata te rikthehen dhe te pendohen, para buzeqeshjes tende, para miresise e bujarise tende.
Ai u largua nga kjo jete me nje brenge ne zemer ….
Por nje gje kuptoi Babai im ishte , se Biri i tij ishte i verteteti dhe ai nuk e zhgenjeu asnjehere …
Sot u bene 10 vite fiks . ne ore dhe ne date, por ti jeton brenda mejet . Ma beso une flas me ty , ashtu ne vetmine time , kujtoj cdo detaj te bisedave tuaja , cdo fjale te thene … une jam po ai nuk kam ndryshuar dhe nuk do te ndryshoj derisa te jem tek ti.Pusho i qete Babai im ! Isha i qete i dashur i buzeqeshur dhe ashtu u largove nga kjo jete ! Jam krenar me ty , kudo shkoj, kudo ku tregoj se biri i kuj jam , me respektojne , me duan dhe me afrojne, sepse ti me le te gjitha dyert e hapura ! Jam krenar me nje Baba qe pata !