Jeta reale nuk munde te jete si ne telenovela

0
853

Jeta reale nuk munde te jete si ne telenovela,ashtusic e mendon ndonje grua,por ajo duhet ti bindet fatit qe ajo ka zgjedhur.,sepse ka ndonje nga ky kontigjent ,qe harron se eshte e martuar dhe don te kaloje perseri ne adoleshence,pa e ditur se ajo kohe tashme ka kaluar dhe ka ardhur nje kohe tjeter ,qe duhet ti pergjigjesh kerkesave dhe detyrimeve qe ka familja ne pergjithsi dhe duhet te degjosh dhe keshillen e bashkeshortit,sepse ai ishte fati yt ,ate e zgjodhe per fate jete dhe ashtu si do qe te jete duhet ti bindesh dhe te respektosh mendimin dhe porosine e tij.Nese e ben kete je mire me bashkeshortin tend,me femijet e tu dhe me familjen e bashkeshortit ,por dhe familjen tende ,se te gjitha punet jane te lidhura me njera tjeteren,sepse vete zoti e fali burrin te tille,do apo nuk don nje grua.Ai quhet i zoti i shtepise dhe llogarite kur nje shtepi nuk ka Zotin e saj,kur nje shtet nuk ka zotin e saj,se cfare ndodhe ne ate shtepi e ne ate shtet,ajo eshte sikur ai jetimi qe kush i del perpara i shtrin doren per ndihme,sepse nuk thone kot,burri eshte cadra e gruas dhe nje grua me mire nen hijen e burrit se sa te murit.
Keshtu qe duhet te kihet kujdes nga ai kontigjent i femrave ,kur martohen ,nuk mund te jene me si tek familja dhe ne adoleshence,familja ka detyra dhe obligime qe duhen te kryhen dhe tu jepet rrugezgjidhje me tolerance dhe me dialog,nese eshte e mundur.
Gjithnje femra eshte ajo qe ule tensionet ne familje dhe behet nje shenje paqeje dhe harmonie ne familje nese ajo kupton rendesine e saj.Ishte femra ajo qe ne kohe te lashta ,kur vriteshin burrat me njeri-tjetrin dhe ajo hynte ne mes me ose pa djepin e saj me femije dhe keshtu beheshin shume falje dhe pajtime gjaqesh,pra shikoni se sa nje rendesi ka nje femer,pra ajo eshte respektuar qe ne kohe te hershme e jo si disa studiues qe thone qe kanuni e ka renduar femren dhe e ka cveshur nga cdo gje,praktika e jetes tregon te kunderten.
Pra femra eshte ajo qe sjelle paqen ne familje,por qe dhe sherrin ,kur shtihet per keq e ben te madh dhe mund te fute dhe burrat ne ngaterrese dhe ne vrasje me njeri-tjetrin e gjera te tilla jane te provuara ne shume raste,kur nusja e re behet shkaktare per ndarjen e familjes,por ka dhe raste kur ajo femer ka marre nje edukate te shendoshe nga familja e saj ,por dhe pse eshte e martuar ,ajo akoma kontrollohet edhe nga familja e saj,duke mos pranuar te baje fjale nga familja e burrit ne familjen e saj,duke i folur gjithe kohen,qe te kete kujdes me njerzit e burrit ti respektoje dhe te kuptoje ate qe atyre u behet me shume qejfi e sidomos pleqve te shtepise te mos ua prishe qejfit edhe nese ato e leshojne ndonje fjale ashtu pa kontrolluar,sepse edhe ajo do te plaket nje dite dhe ajo do te shkoje ne ate moshe dhe do te kete deshire qe ta degjoje dikush dhe ta respektoje nusja ,apo dhenderi dhe njerzit e tyre,ndaj nuset e reja duhet te kene kujdes me shume dhe te jene me te dashura dhe me te pa pritueshme per te kryer pune te ndryshme,por dhe per te fituar ndonje gje qe nuk e ka ditur me pare.

Luigj Shkodrani