KOSOVARI DIASPORES I PERGJIGJET Albin Kurtit:

0
81

C’ka po flet o Albin Kurti.? Si mundesh ti me fole per Shqipnin NANE e kunder atyne qe hapen dyrt e shpive t’veta per me na pranu mren, kur Genocidi serb po perparonte duke na vra e tuj na pre.?
Si mundesh me fole kunder Shqipnise, e me ule e poshtnu Shqiptart.?
Un, humba plot njerz t’mi, dhe plot miq e dashamir n’ato vite te pergjakshme,, e me ndihmen e shqiptarve, arrita me pshtu, e me shku jashta vendit tem.. U ba c’ka u ba, u vram e u prem, e iken shum vet prej poshtersise serbe, e tash nuk mundena me i njall ma..
Prandaj nuk e kam nermend me lan n’sherr fmit e mi e me u vra per hater te disa politikanve si ty, e si Berisha qe po t’shtyn ty me hedh HI e tuj shpernda me qerru neper syt e shqiptarve, dhe t’kosovarve per interesat e juja.. Te jesh i bindur ti e kushdo qe, Kosoven nuk ka forc qe na e lot kush, e as kufinjt tona, e as gjakun tone nuk munden me na e mohu.. Por duhet me u diftu pak ma te qet sepse, katastrofat natyrore, jan tu mare shum jet, e s’po din askush kujt me ja kerku.. Prandaj, me pik n’zemer e me mirkuptim tu ushqy veq paqe n’trashegimtaret tane,, mund t’ja dalim per me e fitu dhe lirin perfundimtare, ajo qe na e quajme “Njohja e Shtetit te Kosoves”
Mjaft u vram e u prem neper luftna per hater te politikes t’keqperdorun, e per hater t’nacionalizmave, e tesh me perfundu n’vllavrasje per hater t’nji budalls qe as nuk din se prej ka asht vet..
Ka ardh koha qe, na si Ballkan t’jetojme n’paqe e me mirekuptime,, t’japim e t’marrim me njeni tjetrin.. Zoti kur krijoj boten, krijoj dhe tan njerzit njisoj, e nuk i caktoj kujte kufinj.. Jan njerzit ata qe krijun kufinj e besime, dhe prandaj epoka qe iku, na la me pasoja t’randa por, na duhet ti eliminojme krejt kto marrina sepse; per marrina jena vra,e jena zbu prej tokave tona.. E simas tejet, u dashka me fillu kujtimet qysh me pushtimin turk, ku vrane djem nanash, vajza, nana e motra, gjysher, baballare e vllazen, e mandej na kthyn ne fen e tyne me dhune, e ku shkatrrun gjithcka, por sot.? Ti si atdhetar pse e pranove turkun, dhe besimin e tije, e biles tu e konsideru dhe vlla.? Sot mas sa shekuj, Shqiptart dhe kosovart, pranunen gjithcka vetem per hater te paqes, dhe trashegimtart nuk i lanen ne lufte me ate shtet sepse ishin te sigurt tan shqiptart dhe kosovart qe n’vetvehte kan besimin Shqypni, e s’mundet kush me ja hek ate besim n’perjetsi.. Praaa ktu duhet me e kuptu se, ti je vetem per interesat e tuja dhe te atyne qe kerkojne vellavrasjen demek serbi kshtu e serbi ashtu, duke anashkalu ata pushtime qe na i kan ba me shekuj.. Tesh ka ardh koha me gzu paqe e mirsi brezi i ri (trashegimtart) tone, e me i eliminu luftrat, e sidomos te atyne qe kerkojne vllavrasje, per me pshtu kryt e vet, prej drejtsise. Kshtu praa o Albin asht muhabeti.. e tesh do kishe ba mire, per me terhek akuzat qe i ke ba nans Shqipni per hater te Sali Ram Berishes, i cili u shpall NON GRADA nga djepi i Demokracise Amerika.. Distancohu sa ma pare prej atyne qe dojne vllavrasjen Kosov – Shqipni..

Burimi/Facebook