Kujtim Gjuzi – Pse nuk mbijeton Ramizizmi i Rames si Rregjim Junte!

0
26

Zogizmi, Hoxhizmi dhe Berishizmi ne 110 vjet shtet pse vjen dhe iken nga pragu i Konservatorizmit Kristian Europian?!
Pse nuk mbijeton Ramizizmi i Rames si Rregjim Junte!
Kurre nuk do te shkruaja per Diktatorin sepse per nje vrases duhet te shkruajne Historianet por koha te detyron.
31 vite kam jetuar ne diktature, fale keshillave te Babait nuk perfundova keq e me keq. Hesht thoshte babai, kujdesu me shume per vellane se ky duket qe bluan diçka. Ne fakt vellain e kam ndjekur ne çdo mbremje Gjimnazi ne çdo stervitje dhe babai kish patur te drejte.
Sot pas me shume se 44 vite vellai thote:
Bere mire qe me mbaje nen vezhgim dhe une nuk u arratisa…..
Familja eshte dhe duhet te jete kurdohere Syri qe mbron konservatorizmin trashegimor.
Diktatori vinte nga Franca me studime te pergjysmuara. 44 vite e denigroj shqiptarine brenda vendin e ktheu Burg, jashte trojet Shqiptare i la ne meshire te fatit. Kur vdiq diktatori familja e tij u degjenerua si pasoje e kulisave Ramiziste. 7 vitet e Pushtetit te Diktatorucit Alia nuk lane asnje gjurme pra Hoxhizem ka por Ramizizem jo dhe jo. Po parate e shqiptareve te rropatur?
Kam bindje se parate i kane vjedhur kishin dore te lire si familja Hoxha ashtu edhe Alia.
Berishizmi tashme eshte instaluar ka 31 vite e me riardhjen ne krye te PD duket qe do te vijoje.
Pse Sali Berisha ka mbeshtetes?
1 – Sali Berisha ka mbajtur pushtet sa intekektual aq edhe administrativ.
2 – Berisha edhe kur eshte Opozite ka Pushtet sepse 59 Deputetet me te fundit jane me miratim te tij.
3 – Berisha ka mbeshtetes sepse ne kete moment do te caktoje 61 Kandidate per Kryetare Bashkie dhe rreth 1557 kandidate per keshilltare Lokale te gjithe marrin honorare taksapaguesish.
4 – Njerzit besojne te Sali Berisha sepse nuk i shet Bashkepunetoret. ( Zero ministra ne Burg. 4 te vrare ne bulevard dhe nuk e shiti Ilir Meten. E fundit… megjithese Ervin Salianji doli me hu per te goditur Bacen Sali Doktorin ne oborr te PD serish nuk e shiti e fali edhe dje qiaçin me kallash ne dore. Doktori merr kosto serish per presing me 11 deputete ne seancen e Gjykates se Apelit. 5 – Berishizmi duam nuk duam eshte Evident veshtire se eshte i vdekur i pa kallur sic thote Ramoviçi. Berisha ruan jo vetem familjen e tij biologjike por merr ne mbrojtje çdo opozitar edhe kur ata nuk jane te vertete. A mori serish kosto per pengim te drejtesise? Berishizmi nuk pyet per kerken u’a kam pohu diplomateve Atlantikas ne takime periodike. Po Zogizmi? Familja mbretnore Dinastia e 7 Albane Ahmet Zog I ka dhane prova qe eshte nje dinasti vijuese e Principates Kastriotase. Familja Mbretnore tregoj integritet jo vetem ne 62 vite emigrim, brenda saj ka konservatorizem Shqiptar trilateral ne jo vetem ne besimin Fetar. Ahmet Zog l me besim Bektashi u martua me Katoliken Hungareze Geraldina Apony. Mbreti Leka l 50/50 Bektashi dhe Katolik u martua me princeshen Spanjolle katoliken Suzana Zogu I Princ Leka ll ne martese me Shqiptaren Ortodokse Elia Gjergj Zaharia me shtimin e familjes me Geraldinen e Re ploteson trilaritetin Fetar qe Shqiptaret e kane kthyer ne virtyt kombetar. Familja mbreterore ka vemendjen nderkombetare per te plotesuar domosdoshmerieht vakumin politik ne te Djathten Konservatore Kristiane qe eshte demtuar ne Shqiperi nga: A – Hoxhizmi qe mbetet doktrine diktature. B – Berishizmi mbetet si demokrature doktrina. C – Ramizizmi katovician deshtoj edhe me Nanon. D – Ramoviçizmi kontemporan ka te sigurte deshtimin. Dy rrymat e fundeme jane krejt Korente nuk mund te j3tojne gjate ato po humbasin si shrra e pules.
Princ Leka ll nuk duhet te heshte.
Koha punon per te vetmen familje tradicionale trilaterale Konservatore – kristiane Shqiptaro – Europiane.
Zogizmi nuk eshte vetem besim fetar per udheheqesi bashkuese kombetare dhe prosperitet Europian te Shqiperise dhe Albaneve ne Europen Juglindore.
Zogizmi eshte Doktrine Konsetvatore – Kristiane Shqiptare.
Koha eshte tani!

Burimi/Facebook