KUR DO TE MARRE DREJTESI EGLA ME DJALIN E SAJ 5 – VJECAR !

0
900

E kam ndjekur me shume vemendje te madhe kete histori te trishte njerzore .Historia e Egles eshte nje histori qe e kam ndjekur dhe tek e “Diela Shqiptare” ne TV Klan.
Gjate jetes time ka pare e kam degjuar histori nga me te ndryshmet, jam marre dhe shume vite si drejtues rinia.
Pra dua te them se kuptoj shume edhe sjelljet e njerzve, duke i pare ato dhe reagimet e tyre.
Nuk mund te them me 100 % se dhe nena e djalit eshte krejtesisht e lare nga kjo histori dhe nuk ka faj. Edhe ajo ka fajet e veta si nene, mos ndoshta dhe si bashkeshorte , por ajo qe dua te theksoj me shume force eshte qe shteti i ka te gjitha instrumentat e nevojshme per te nxjerre te verteten e kesaj historia qe po ben shume buje ne media te shkruara dhe ato vizive. Pse kjo gjyshe nuk ndalet dhe vetem shpif se ndoshta do te fitoje ndonje gje. Kjo gjyshe nuk eshte gjyshe e mire, eshte gjyshe grindavece , shume egoiste dhe shume shpifse. E them kete me bindje , cdo njeri aq me shume nje psikolog e kupton se ajo genjen, shikojeni se si “gerhet” me ze te larte kur ish nusja ja dokumenton gjerat. E vute re sa permendi ish nusja tambulatet u hodh ne tavan, sepse ajo e din mire se denohet ne baze te ligjit per ato kercenime qe i ben kesaj nene dhe nuk e len rehat te kujdeset per femijen e vet 5 vjecar. rrezohet femija dhe vritet ne dore dhe ajo denoncon gjoja dhune. Turp per nje grua ne ate moshe te merret me shpifje. Sa here jemi rrezuar ne kur ishim te vegjel . Si perfundim edhe pse nuk jam ekspert, por nje gazetar hulumtues , do te thoja se kjo gjyshe duhet te vihet perpara ligjit per mashtrime dhe dhune psiqike qe i sjell ish nuses se saj. Gjyshja nuk ka asnje te drejte ligjore as te dale aty fare. Z. Egla nuk eshte martuar me vjehrren o njerez te ligjit , por eshte e martuar me Armandon. Armando ka problem me veteveten , ai nuk eshte i qarte vete cfare po ndolle dhe ate pushtet qe duhej te kishte ai dhe ate prestiq qe duhet te kishte nje bashkeshort dhe nje prind , ja ka marre neper kembe nje grua qe ka 1000 e 100 problem dhe me babain e Armandos, Ndaj gjykata ta shqyrtoje pak me shpejt ate ceshtje dhe ti jape denimin qe i takon asaj vjehrre qe perligjigj ish nusen, njerzit e saj. Nuk ka asnje te drejte ajo te merret dhe te marre neperkembe njerzit tjere. Nuk e kuptoj pse ja zgjasin kot ketij tipi tashme shume te neveritshem per te gjithe shqiptaret nga mosha 10 – 100 vjec. Ma besoni dhe ne si degjues me ate cfare flet bertet ajo femer na lodhe psiqikisht dhe ne tek e degjojme , merre me mend cfare ka hequr ajo e shkrete Egla me te ! Zot na ruaj nga keto njerez dhe mos pacim pune me ta ! Zoti i ruajte dhe drejtesine tone qe tallet me fatin e nje nene qe don te jetoje e qete me djalin e saj 5 vjecar ! Shpirti nuk me la pa ju shkruar se ma besoni se jam trondite , kur e shikoja ate Egla qe me aq edukate i pergjigjet ish vjehrres se vet ….Respekt per “ME ZEMER TE HAPUR ”