KUSH JANE ENVERISTET ? – sipas asaj cfare kam konstatur une…!

0
908

Kuptohet nuk flas ne mase,por te nje pjese te konsiderueshme te enveristeve.Enveristet me humbjen e pushtetit u kthyen ne hajduter, te pasurive kombetare, te plackitjes se popullit. Ishin ata qe hapen bisneset e para,kudo neper Shqiperi dhe vazhdojne ta bejne ate,vetem nje analize po ti besh firmave me te medha ne vend sot , burimi i tyre eshte qe nga komitetet e partise ne rrethe e deri tek komiteti qendror i partise se punes. Mos u habisni kjo eshte e verteta.Ndersa ne emigracion, enveriste , nga trojet shqiptare,kane rjepur parat e shteteve ku jane te vendosur dhe shqiptarve u kane rrahur gjoksin ,se po punojme per shqiptari e bashkim kombetar . Zoti na ruajte prej tyre. Ne njerin krah kane marre parat e majme te shtetit e ne krahun tjeter ,kane GERRYER  komunitetin ku ata kane bere pjese . nuk u ka mjaftuar nje xhep me para,por kane dashur edhe xhepin tjeter . Ashtu sic beri Enveri qe mblodhi rreth vetes edhe keta kane ecur ne gjurmet e “babait” te tyre ,duke grumbulluar rreth vetes njerez pa shkolle dhe qe dinin vec te lartesonin figuren e “komandantit” te tyre,duke i thure lavde dhe duke i vene dhoj – dhoj epitetesh . Zot i madh !”Komandanti ” jipte urdher : – Ne sulm – dhe kuptohet ” gjine e pa shkolle , z. hetues” dhe keta shanin e ofendonin njerzit me shkolle dhe inteligjencen. Mos u habisni se jane kudo keto monstra . Fshihen sapo “bytha” ju a ndien lageshtiren dhe sapo largohet rreziku prape dalin nga strofka e bejne gerdine. “ATA” i gjen kudo,ne rruge, ne media, ne shkolla, ne cdo aktivitet , ne cdo aksion humanitar, se nuk jane kot aty ,por nje “HALL ” i madh i prekupon. “LUFTA” per para , “LUFTA” per pushtet .Ndaj ju te ngrate qe ju shkoni pas , mos beni “budallain” ,se “komandatet” po ju marri dhe nga xhepi juaj te hollat dhe ju duartrokitni si “budallej” . Behuni ore te zgjuar mos i lini te ju vjellin xhepat tuaj,pastaj kur i shihni “VILAT” e tyre shani nen ze . Me mire distancojuni dhe afrojuni me shume familjeve tuaja,bejuni qefin femijve tuaj dhe familjarve te tjere , se sa “Komandateve” , se dijeni kete qe po ju a them une , ne nje dite kur ju keni nevoje me shume “ATA” – ” Komandantet” do ju  bragetisin, sepse ju duan vec per interes dhe per asgje tjeter. Kujdes keni paguar , sa keni paguar ,por behuni ore te zgjuar , sa nuk ju a ka marre ferra uraten ! Mbeci me shendet deri ne takimin tjeter !
Luigj Shkodrani
Thjeshte , nje shqiptar me zemer e me shpirt shqiptari !