LAVER DANAJ ( SHORAJ) – BARI XHAFERR DERVISHLLARI , AFIRMUAR SI SHKRIMTAR NE VENETO JU JENI I PARI LINDUR DHE RRITUR NE DUSHAR

0
161

Bari Dervishllari lindur ne Dushar te qytetit te Korces.Ai lindi ne vitin 1954.U rrit si te gjithe
femijte e tjere te asaj zone por me nje vecanti te jashtezakoneshme ku me mire pranonte
te qendronte pa buke se sa pa shkolle.Se bashku me veshtiresit si cdo familje ne ate
periudhe kryeu mesimet e para te shkolles fillore sic quej ne ate kohe( cikli i ulet sot).
Dashuria e pa kufishme per aresim dhe kulture i mposhten te gjitha veshtiresit duke vazhduar
rrugen per te marre sa me shume dije edhe perse bente cdo dite kater ore rruge per te perfunduar shkollen 7 vjecare ose sic quhet sot ( 9 vjecare) duke e perfunduar me noten
me te larte te asaj kohe baraz me noten sot 10.Tani i lindi e drejta te bente kerkese per te
drejte studimi. Kjo ishte enderra e tije por nuk u realizua prandaj kjo enderr i ngeli mbyllur
dhe kycosur me tutjus ne nje nga sirtaret e zyrave te Komitetit Ekzekutiv te asaj kohe sot
(Bashkija e Qytetit).
Por Bariu nuk fjeti gjume.Mori nje vendim. Pranoi ne nje fare menyre te ecte ne kembe
nje rruge te gjate , ne shi apo dhe ne bore,ne narice apo edhe vape te shkone ne nje qender te
Mogelice te kryente shkollen e mesme bujqesore ne profili Agronomi .
Ketu rruga ju mbyll plotesishte mbasi ja refuzuan perseri studimet e larta edhe pse mesatarja
ishte perseri nota 10.
Atehere ky zoteri me pasionin per dije dhe kulture i burgosi brenda ne shpirt dhe filloi te punonte .Filloi punen ne kooperative deri ne vitin 1981.
Pastaj u transferua ne Elbasan.Ketu i shkelqeu nje rreze e vogel dielli .I dhane te drejte te
studioje ne Durres nje kurs per tu aftesuare per makinist treni ku u pajis me nje deshmi
mjafte te vlefshme per kete zanat .E ushtroi disa kohe kete profesion me pune dhe dashuri
te madhe por edhe ketu buzeqeshja i ngriu ne buze.Ndryshimet demokratike minuan shume
sektore te ekonomise keshtu u hodhe ne ere edhe hekurudha nje nge dejet e gjakut te
trupit te shtetit shqipetare.
Tashme u detyrua te emigroje drejte perendimit..Kjo ishte nje rreze dielli edhe me e ngrohte
Filloi te punoje ne shtetin Italian ne nje pune te veshtire .Ketu ndertoi nje jete te re bashke
me familjen e tije te mbrekullueshme dhe te shenjte .Por tani nuk kemi vetem nje Bari punetore te zellshem dhe nje manaxhier ne familjen e tije por kemi edhe nje Bari tjeter.
Floririn fute ku te duash ai ngelet perseri flori. Ketu kemi Bariun poet.
Ja pra si doli ne drite mendja prodhuese e ndritur e Bari Dervishllarit.
Nje poet i afirmuar ku ka ndertuar mjafte poeti dhe fabula apo edhe proza te ndryshme
ku kuota e botimeve arrin mbi 13 cope libra te cilat lexohen me etje nga shume lexues.
Ja pra nje poet shqipetare ne token italiane dhe me citadinance italiane .
LAVER DANAJ ( SHORAJ)
ITALI 06/ 05/ 2021

Burimi/Facebook