Luke Luka – NJI BARI ME AKADEMI

0
59

(Kush premton kry dragoni, perfundon ne bisht hardhuce)
Te mirat qe ndigjon per vendin tand, sidomos kur je larg tij , te gezojne!
Jane te verteta , a jo, ne mes tjerash, ne nji bisede ne nji studjo televizioni u tha se ne çdo qytet do te kete nji aeroport, çdo plazh ne bregdet nji port e çdo katund nji akademi per blegtori, pulari, peshkatare e lundertare ku pergatiten kuadro !
Anderr e fantazi m’u duk?!
Megjithate edhe anderrat e fantazite shpesh i japin jetes interese e kuptim, ndaj une mora nji vendim:


Vendosa te la Italine, diplomen per letersine e gazetarine e te hi ne akademi per t’u ba bari me kullote lope, dele e dhi, ne Shqipni!


Leksionet qe mora ishin efektive, ekonomike e aerodinamike ( me celular me panela diellore), tuej me dhane mundesi te mos humbi aktualitetin politik e ekonomik te suksesshem!
Mesova si pastrohen kokordhijat e vatha me nji fshese (pa pertese), si mblidhet bari i thate (per dimnin e gjate), si qethen delet me gershane (llamarine), si pihet rakija e si zihet grosha e si pastrohen plancat etj.etj. ,te nevojshme per nji çoban akademist me eksperience e plot inteligjence (siç ishe un)!? 😬😇😴…


..Ne foto ne pune si çoban argat ne Kry Bushat si dhe gati nji akademi tjeter me papagala per parlamentare hyqmeqare ….
Mos e merrni seriozisht!

Burimi/Facebook