Mardena Kelmendi – Ajo me pyet si je, mire i them dhe s’kam c’ti them tjeter

0
177

Sikur na mbarruan edhe kuriozitetet pasi nuk programojme me asnji takim
Sa prekim pak ndonji emer te mikeve te vjetra Durres ,biem ne ate pshehretime trishtimi dhe kuptojme qe dicka vertete ka ndodhur
Jemi ndryshe
Jo vetem une po nji pjese e mire e asaj rinie te bukur dhe pse ashtu te mbyllur po me tjera sense , dashje padashjet tona ,zenka po cik nji fjale me shume po ishin ndjesi jo ligesi njiheshim ,me ore tregonim deshirat ,xhirot e shkurtra mbremjeve ,lagjet tona ererat karakteristike
Rrobat e varur qe instiktivisht njihnim ndonji bluze shoku o shoqe po qe ishin ashtu monotone ato kohe …dukej sikur ishin frenuar e nuk leviznin kurre ..si vet sistemi !
Hyjme bisedes atyre viteve e mekemi ,sepse ate kohe sikur me dore dikush na e fshiu tak fak
Ajo koh u eleminua me nji strategji te sostifikuar per mos na lene memorrje as rrugicave qe jemi rritur bulevardeve kryesore ,as qendrave tipike te vjetra qyteti ku mbeten memorrjes bardh e zi po nuk ekzistojne me
Sigurisht e morren kryetare bashkish qe me qytetin pak raport romantik kishin
Qyteti ku nji pjese mba fotografite e gjysherve tregetare ,martesa mbreterore etj sipas kohes
Atje ka beton ku ka varrosur cdo gje
Te keqen 50 vjecare sidomos e ka zhdukur krejtesisht
Persona njohur sot duken endrra
Dhe…kjo mallkuar pamdemi ku shohim ikjet ,fikjet ,lot ndarje dhe me e keqja qe disa qe i kemi dashur shume bile kishim mall ti takonim nuk do ti shohim me kurre
Cfare fati pati gjenerata jone
Na kane humbur fjalet
Bejme dikur po kjo heshtje ku mijra mendime behen te ngjashme sjell pak panik
Une nuk dua ta besoj qe c’ka jetova sido qe ishte mos kem mundesi te ri’prek ato fytyra me sy po edhe perkedhel floket e bardha te shoqeve te mija , une doja tu mbaja ne krah nipcet e mbesat po kjo duket e gjitha nji iluzion dhe me ben te dridhem e mbyll ashtu me pertese telefonin ku njejt nga ana tjeter fjala ‘hajt degjohemi ciao “
…vjen e mbytur
Brezi im kercente charleston fshehur ,lexonte fshehur ,kendonte Dio COME TI AMO fshehur ,puthej fshehur e iku fshehur larg…ku u fshehur heshtur nga frik e kujtimeve po edhe lodhja te mbaj kohen ne shpatull
Sot hesht nga tmerr i deluzionit nga ikja e viteve kaq shpejt e gjindemi ndryshuar..po edhe nji pjese shuar
Oh…brezi im
E….brezi yne me shpirt endrrimtare qe mbajti ekuilibrin e brezave 3 dekada e harroj te prekte syte ne pasqyre te kohes tij ,ku tashti e mek malli nostalgjia
Brezi im…
Mikja ime….
Ne nuk mund te harrojme azgje
Ndaj heshtja na pushton me dhembje ndonjehere
Ne mbetem ngrire ne frizerin e kohes si ky perendim me zemer te mbushur plot dashuri
….kaq..te thash ato qe s’munda ti them ne telefon
Ej….kemi qene yje ai boulevard ka pare ato vite mrekulli !
Madi per ty Mery
15012021

Burimi/Facebook