Meta drejt SPAK-ut/ Rrezikon 10-15 vite burg pas thirrjes për dhunë

0
130

Dje,Presidenti Ilir Meta, reagoi për herë të parë zyrtarisht me dokumentacione, në lidhje me kërkesën e Partisë Socialiste për shkarkimin e tij.

Në dokumentacionin prej 13 faqesh, dërguar, Komisionit të Ligjeve, Meta, nuk thoshte asgjë të re, përveçse atyre që ka deklaruar në konferenca për media, gjatë, para dhe pas fushatës elektorale.

“E gjithë veprimtaria parlamentare e Kuvendit, prej më shumë se dy vitesh tashmë, përpiqet të godasë veprimtarinë dhe aktivitetin kushtetues të Presidentit të Republikës, që për një kohë të gjatë ka qënë dhe mbetet i vetmi institucion kushtetues legjitim dhe i pa kapur nga partia në pushtet.

Në këto përpjekje të dëshpëruara të këtij Kuvendi ilegjitim, ky i fundit ka vijuar të përfshihet nëpër procese fiktive, të pambështetura në Kushtetutë dhe ligje, por vetëm të orientuara verbërisht politikisht”, thuhej në dokumentacionin dërguar Komisionit të Ligjeve.

Sipas Metës, kjo nismë e Kuvendit njëpartiak, është keqpërdorim i veprimtarisë ligjvënëse, si një vegël e rradhës e partisë shtet, për të zbehur vëmendjen nga kërkesat e Presidentit të Republikës, opozitës, dhe organizatave ndërkombëtare me integritet, për zbardhjen e veprimeve kriminale të kryera nga partia shtet për manipulimin e procesit zgjedhor të zhvilluar në 25 prill.

Por, në provat që mazhoranca ka grumbulluar, ka gjasa që Presidenti të përfundojë edhe në ndjekje penale. Në fakt, paralajmërimet janë bërë edhe nga kreu i Grupit Parlamentar Socialist, Taulant Balla apo deputeti Alket Hyseni.

Provat që “fundosin” Presidentin

Mazhoranca ka grumbulluar 115 prova që do të përdoren për të kërkuar në Kuvend, shkarkimin e Metës.

Janë 63 deklarata të bëra nga Presidenti në media dhe rrjete sociale, si dhe 52 lajme që kanë publikuar mediat, duke iu referuar retorikës së ashpër të Metës.

Janë deklaratat e njohura për prerje gjymtyrësh, deklaratat ku kërcënohen policët, gjyqtarët e prokurorët, deklaratat ku nxit dhunë, deklaratat ku bën thirrje për luftë, deklaratat ku thotë rrembeni kosat e sfurqet e plot të tjera.

“Presidenti i Republikës mund të shkarkohet për shkelje të rëndë të Kushtetutës dhe për kryerjen e një krimi të rëndë, sipas proçedurës së parashikuar në nenin 90, pika 2 dhe në nocionin “krim i rëndë” hyn në radhë të parë krimi i tradhëtisë ndaj atdheut.

Mazhoranca, thotë se Meta e ka shkelur në vijimësi Kushtetutën.

Kreu i Grupit Parlamentar socialist Taulant Balla, shprehet i bindur se provat janë aq kokëforta dhe vërtetojnë se Meta e ka shkelur Kushtetutën, ndaj duhet të shkarkohet.

” Kemi pasur edhe një Rezolutë të mëparshme që i kërkonim Presidentit të rikthehej në binarët e Kushtetutës. Presidenti nuk e ka respektuar këtë rezolutë të vitit 2019 dhe ka vijuar me shkeljen e Kushtetutës. Ndaj Kuvendi do të shprehet me vendim për këtë. Unë besoj se Kuvendi aktual e ka sovranitetin për ta shqyrtuar këtë proces”, ka thënë Balla së fundmi.

Nëse Meta do të shkarkohet, do të jetë SPAK-u që do të hapë dyert për të, pasi ai do të bëhet subjekt i organeve të drejtësisë.

Aktualisht, Meta ka imunitet si President, por nëse shkarkohet nga detyra ai “zhvishet” nga ky privilegj dhe socialistët e kanë shumë të lehtë për ta paditur atë në SPAK, për thirrjet për kaos dhe dhunë. Pasi me shkarkimin e tij, bie dhe imuniteti, duke ua lënë kështu duart e zgjidhura prokurorëve të SPAK-ut, për të hetuar Metën.

Thirrjet për kryengritje janë të dënueshme me Ligj dhe për këtë arsye, në këtë pikë përfshihen organet e drejtësisë.

Kodi penal shprehet qartë për nxitjen e dhunës dhe thirrjen për dhunë për përmbysjen e rendit kushtetues. Janë dy vepra penale. Njëra shkon nga gjobë deri në 3 vjet, tjetra nga 10-15 vite burg.

Burimi/CNA.al