Ndoshta nje dite ti do zgjohesh

0
584

Mjaftoi vetem nje cast per te te njohur, por nuk do te mjaftonte nje jete per te harruar ate cast…

Ndoshta nje dite ti do zgjohesh
me lotet qe te rrjedhin pa ndale
dhe ne brendesi te shpirtit
ti do ndjesh mall, shume mall.

Me duart e tua qe dridhen
ti lotet do mbledhesh ngadale
bashkoi me mallin e shpirtit
se aty ti do gjesh nje fjale .

Ndoshta ti kurre s’ke per ta kuptuar
qe dikur pate njohur nje djale
nje engjell qe ty te dashuronte
por qe nuk ta tha dot kurre ate fjale.

Ndoshta kishte frike nga brenga
nga ndarja qe vjen pastaj
sepse dashuria qe ai mbante brenda

ishte e perjetshme ishte e pa ane .
Sa keq ti si besove atij
nje zemre te heshtur ne vetmi
ai mbante fshehur nje thesar
qe emrin e kish dashuri .

Ndoshta ti ishe i zhgenjyer
nga dashuria e pare e pa fat
por dije se ka njerez ne kete bote
qe te falin nje dashuri te arte .

Ndoshta nje dite to te zgjohesh
e lenduar, i etur per nje thesar
nje engjell do kerkosh te dashuroje
por mos harro!!! “ate engjell dikur ti e ke vrare”.

Eh sa e veshtire eshte kur njeriu lidh jeten me nje njeri ,qe nuk din te te kuptoje,se dhe jeten tende asaj ja ke kushtuar,por vjen nje dite dhe cdo gje ne koshin e plehrave ,vec perfundon.

Eh dashuri o dashuri

I pafat ne kete jete ishe ti…