Nentori i dhimbjes !

0
680

Nentori muaj i festave te shqiptarve . Perhere shqiptaret pregatiten qe heret qe nentori qe vjen te jene me i bukur se ai qe kaloi dhe keshtu kane vazhduar ne vite shqiptaret. Biles ato vihen ne gare e sidomos ne emigracion, ku sejcila shoqate mundohet te gjeje kengetaret me te mire shqiptare , qe te kete me shume pjesemarres . Eshte edhe nje ndjenje krenarie per festen e madhe te dites se flamurit, ku kudo organizohet festime nga me te ndryshmet dhe madheshtoret . Shqiperia toka Meme zbukurohet, por dhe Kosova pas luftes ne kete muaj te nentorit zbukurohet gjithandej me flamuj te kuq me shkaben dy krenare , por bashkangjitur me te dhe flamuri provizor i shtetit se Kosoves ! Biles shqiptaret kaq te gezuar , por dhe per ti shitur pak mend njeri – tjetrit i vendosin flamurin kombetar ne automjetet e tyre , ndonje shkon me tej e shtampon flamurin kombetar ne mjetin e tij . Te tille jane shqiptaret e duan e adhurojne flamurin e tyre !
Por mengjezi i 26 nentorit ishte mengjezi me fatal ne historine e shqiptaret . Ajo dite u gdhi e zymte , Shqiperia nane u zgjua me qarje femijesh , me njerez qe bertisnin dhe kerkonin ndihme nen germadha . Nuk ishte nje dite e zakonte nentori i viteve me pare . U zgjuan shqiptaret pese minuta pa rene ora 04 , por disa nuk munden te shohin as diten e re te 26 nentorit , sepse pallati i tyre u shemb nga nje termet i fuqishem , qe ishte vdekjeprures per ta . Nuk dihej bilanci i viktimave. Shteti u zgjua i teri , zirenat e makinave te policise , te zjarrfikseve shkonin drejt Durresit e vendeve te tjera ku qytetaret telefononin per ndihme . Lot , dhimbje, frike gjithandej. Nuk dihej se cfare po ndollte. Dihet nga te gjithe se termeti i pare shenon dhe nje numer te tere rrjesht te termeteve te tjere , ndaj duhej treguar kujdes , qe sa me pak te kishim viktima, por ato nen germadha kerkonin ndihme . Nuk kishte informacion se cfare po ndollte , nje kaos ne oret e para , njerzit dilnin ne rruge, gjysme te cveshur , me femije qe qanin ne duar, zera qe vinin nga germallat per ndihme ! Situate tejet e veshtire per te gjithe .
Kosova u zgjua dhe qeveria po ashtu ne kembe te gjithe , drejt tokes Nane , kerkohej ndihme prej te gjithve, qe te shpetonin sa me shume jete njerzish nen germadha . Nje i ri komunikonte me ekipet e emergjences , kerkonte ndihme per te dale nga ato germadha . Fillojne te dalin te gjalle dhe te vdekur nga rrenojat . Nje pallat 6 katesh ishte bere rrafsh me token , nje shtepi 4 katesh ishte palosur e tera dhe aty kishte familjare , qe meshkujt ishin ne emigracion dhe vetem femra dhe femije . Me tej nje hotel, ishte bere si nje grumbull hedhurinash . dhe vazhdonin , pallate e pallate , shtepi , dyqane , hotele ne bregdet , shume demtime , shume shembje objektesh . O Zot cfare po ndollte, a mos valle po vinte fundi i botes , ashtu sic te vjetrit tregonin ne historite e tyre . Asnjeri nuk dinte cfare po ndollte. Njerez pa kontroll ecnin rrugeve te lemeritur , nje pjese qanin , nje pjese kerkonin ndihme per njerzit e tyre nen germalla- nje kaos i vertete . Valle cfare po ndollte me token e shqipeve ?
Dita lindi ashtu mes te bertiturash e qajesh te femijve dhe gazetaret e kameramanet percillnin ne tv e tyre situaten qe kish ndollur . Ishte nje situate e veshtire edhe per ta , se nuk dinin as ke te intervistonin, por flisnin per ate qe shihnin , cfare kishte ndollur dhe cfare po ndollte momentalisht nga ekipet e emergjences . Ne kufirin midis dy shteteve shqiptare, tashme ra dhe kufiri u hap trau , jo taksa se vllai po shkon tek vllai per ta nxjerre nga germadhat , ku ka ngecur. Krah per krah si ketu ne ndihme te njerzve qe po nxirrnin nga germadhat, por edhe ne lufte ishin te gjithe bashke krah per krah . A na kish munguar kjo lidhje e shkeputur per 100 vite , qe jetonim te ndare , daja ne ate ane e nipi ne kete ane, motra ne njerin krah e tjetra ne krahun tjeter , qaj ata per ne e qaj ne per ta , por ja ku jemi te gjithe bashke dhe dore per dore, duke ndihmuar dhe nxjerre te gjalle e viktima.
Dhe shqiptarve , tashme ju bashkuan dhe ekipet qe erdhen me urgjence nga Italia e Turqia , por edhe ata qe ne i quajme armiq erdhen per te kontribuar . Nuk thone kot e keqja i mbledh te gjithe bashke pa dallim . Bota u shqetesua per Shqiperine e vogel . U ngrit e gjitha ne kembe . Ekipe emergjencet dhe karvane me ndihma u drejtuan drejt Shqiperise Nene . Ne shqiptaret vertete jemi popull i vogel, por kemi miq te shumte , qe na duan dhe na adhurojne , ndryshe nuk do te ngriheshin ashtu aq shpejt ne kembe . Dikush thote po keshtu bejne per te gjithe, por mendoj se jo , kaq shpejt , sa u organizuan per ne jo nuk ma do mendja, sepse qeverite nuk dinin akoma mire se cfare ka ndolle, por ato u nisen pa medyshje dhe punuan te gjithe bashke edhe pse me gjuhe te ndryshme, por ishte gjuha e profesionit qe i bashkonte te gjithe bashke. Njerez qe nuk pyesnin per veshtiresite . Tv filluan te raportojne viktimat e para nga ky termet qe mori shume jete njerzish . Bilance ishte i madh per ne , per ato jete te humbura , 49 shkoi numri gjate diteve ne vazhdim, por akoma nuk dihet sepse nuk eshte pastruar akoma vendi nga inertet . Mund edhe te rritet ne ditet ne vazhdim, asgje nuk i dihet . Viktimat filluan ti dergojne ne strehen e tyre te fundit , ne mes dhimjes dhe shume lotve te familjarve, por dhe te gjithe atij populli qe mirrte pjese ne varrim . Dy familje u demtuan shume rende , ku numri i fiktimave ishte i madh, ndaj kishte shume dhimbje , ndersa i zoti i familjes udhetonte ne drejtim te Italise per kurim , njerzit e familjes se tij , shkonin drejt baneses se fundit ! Shume e rende per te gjithe ata qe po i ndjeknin , qofte edhe nga tv .
Dhente Zoti dhe histori te tilla mos te ndollin ne popullin tim ! Ata qe u larguan nga ne , pushofshin ne paqe dhe familjaret e tyre Zoti ju a dhashte durimin dhe forcen per ta perballuar gjithe kete qe u ka rene mbi zemrat e tyre !
E keshtu ky nentor , pat shume dhimbje , ndaj dhe dita e flamurit , u kalua ne nje dite ngushllimi , ne nje dite perkrahje. Te gjithe vinin flamurin ne profilet e tyre, por dhe nje fjongo e zeze ne qoshe te te tij, apo me nje mbishkrim mbi te, qofte dhe nje qiri te ndezur per viktimat e ketij termeti. Dhe tani do te hyne nne histori , nentore gezimi, por dhe nentore perkujtimi , per ata qe humben jeten ne kete vigjilje te 107 – vjetorit te pamvarsise se Shqiperise !

Luigj Shkodrani – DK