Nga Iluminati, te Templarët dhe Masonët: Shoqëritë sekrete më të famshme që kanë intriguar botën

0
71

Shoqëritë sekrete kanë lulëzuar gjatë gjithë historisë dhe anëtarët e tyre (më shpesh burrat) janë lutur për t’u bashkuar me The Knights Templar , the Freemason , the Illuminati Bavarez, Skull and Bones dhe Bilderberg.

Shoqëritë sekrete janë mister dhe legjendë.

Por është e rëndësishme të ndash faktin nga trillimi.

Këtu janë historitë e vërteta që qëndrojnë pas shoqërive sekrete të historisë.

1.The Knights Templar (Kalorësit e Tempullit)

Kalorësit e Tempullit ishin luftëtarë të përkushtuar për mbrojtjen e pelegrinëve të krishterë në Tokën e Shenjtë gjatë kryqëzatave .

Urdhri ushtarak u themelua rreth vitit 1118 kur Hugues de Payens, një kalorës francez, krijoi Bashkëluftëtarët e Varfër të Krishtit dhe tempullin e Solomonit – ose shkurtimisht Kalorësit e Tempullit.

Me seli në Temple Mount në Jeruzalem , anëtarët u zotuan se do të jetonin një jetë të dëlirë, të bindjes dhe varfërisë, duke hequr dorë nga bixhozi, alkooli dhe madje edhe ofendimet, raporton abcnews.al

Kalorësit e Tempullit ishin të njohur më shumë për aftësitë e tyre ushtarake dhe një jetesë morale. Ata u bënë një nga forcat më të pasura dhe të fuqishme në Europë pasi krijuan një bankë që lejoi pelegrinët të depozitonin para në vendet e tyre dhe t’i tërhiqnin ato në Tokën e Shenjtë.

Ndikimi i tyre u rrit më shumë në 1139, kur Papa Innocent II lëshoi ​​një dekret duke i përjashtuar ata nga pagesat e taksave. Në kulmin e fuqisë së tyre, Kalorësit e Tempullit zotëronin ishullin e Qipros, një flotë anijesh dhe u jepnin para mbretërve.

Por jo të gjithë mbretërit ishin klientë të lumtur.

Çfarë ndodhi me kalorësit?

Pas rënies së Akrit, kryqëzatat u dobësuan, kështu Kalorësit u vendosën në Paris.

Më 13 tetor 1307, mbreti Philip IV i Francës, të cilin Kalorësit i kishin mohuar hua shtesë, arrestoi dhe torturoi një grup prej tyre. Në vitin 1309, dhjetëra Kalorës u dogjën për disa krime të supozuara.

Nën presionin e kurorës franceze, Papa Klementi V në 1312 mori pasurinë e tyre.

2.The Freemasons (Masonët)

Masonët janë pjesë e historisë amerikane – 13 nga 39 burrat që nënshkruan Kushtetutën e SHBA ishin masonë.

Etërit themelues si George Washington , James Monroe , Benjamin Franklin , John Hancock dhe Paul Revere të gjithë e quanin veten si anëtarë të rendit vëllazëror.

Por kush janë masonët?

Masonët janë njohur që në Mesjetë, një kohë kur shumica e zejtarëve ishin të organizuar në esnafë vendas. Ndërtuesit e katedraleve duhej të udhëtonin nga qyteti në qytet. Ata identifikuan njëri-tjetrin përmes shenjave të tregtisë së tyre.

Masoneria u themelua në 1717, kur katër lozha masone u bashkuan në Londër për të formuar Lozhën e Madhe të parë të Anglisë . Masoneria u përhap shpejt në të gjithë Europën dhe në kolonitë amerikane .

Masoneria nuk është një fe, megjithëse anëtarët besojnë në një Qenie Supreme. Tempujt masonikë dhe ritualet e fshehta kanë qenë në konflikt të vazhdueshëm me Kishën Katolike. Kisha dënoi për herë të parë masonët në 1738 dhe nxori 20 dekrete kundër tyre,.

Kisha nuk ishte armiku i tyre i vetëm por edhe një grup i krijuar kundër tyre: Partia Anti-Masonike .

Masonët ekzistojnë sot dhe ata sot janë bamirës të profilit të lartë të Shriners , një nëngrup i masonëve të njohur gjithashtu si ” Urdhri i lashtë arab i fisnikëve të tempullit mistik”. Shriners u themeluan nga masonët në 1870 në Kolegjin Knickerbocker të New York dhe vazhdojnë punën e tyre vullnetare edhe në ditët e sotme.

Si mund të bëhesh një mason?

Ritualet për t’u bërë një mason janë të fshehura, por kanë hyrë në imagjinatën e publikut në film dhe TV dhe madje janë pjesë e një episodi të ” The Simpsons “.

Anëtarësimi është i hapur për të gjithë meshkujt mbi moshën 21 vjeç. Sipas New York Times , anëtarët aspirues duhet të kërkojnë të kërkojnë të bashkohen vetë. Simboli më i njohur i masonëve është “Sheshi dhe Busullat”.

Pamja e “ Syrit të Providencës” si një simbol masonik ka çuar në debate të shumta. Por shumë pretendojnë se masonët Henry Wallace dhe Franklin D. Roosevelt e zgjodhën atë me qëllim kur ridizajnuan kartëmonedhën e dollarit në 1934.

The Illuminati( Iluminati)

Iluminati u themelua nga profesori Adam Weishaupt në Bavari më 1 maj 1776. Weishaupt, duke vëzhguar pushtetin e Kishës Katolike Konservatore dhe monarkisë Bavareze, u përpoq të linte mënjanë fenë e organizuar në favor të një forme të re të “ndriçimit” përmes arsyes .

Frymëzuar nga përhapja e iluminizmit në të gjithë Europën, ai gjithashtu u tërhoq nga idetë e shprehura nga jezuitët (ai ishte një ish anëtar), misteret e Memfisit, Kabala dhe masonët. Ai rekrutoi shumë nga grupi i masonëve , duke u infiltruar në lozhat masonike në përpjekjen e tij për të rekrutuar disa nga burrat më të pasur dhe më me ndikim në Europë.

Anëtarët e Illuminatit Bavarez u ndanë në tre nivele të fuqisë në rritje dhe u tërhoqën nga elitat shoqërore, përfshirë fisnikët si ish-masoneri i lirë Baron von Knigge dhe shkrimtari Johann Wolfgang von Goethe.

Çfarë ndodhi me Iluminatin?

Organizata lulëzoi përpara se të shkatërrohej nga Karl Theodor i Bavarisë, i cili lëshoi ​​një dekret duke bërë që anëtarësia në Iluminati të dënohej me vdekje në 1787.

Por vdekja e Iluminatit Bavarez nuk zbehu thashethemet për aktivitetet e tyre klandestine, dhe teoricienët e konspiracionit .

Skull and Bonese

Skull and Bones është një shoqëri sekrete e themeluar në Universitetin Yale në New Haven, Connecticut në 1832. Themeluesi i Skull and Bones, William Huntington Russell u frymëzua nga një shoqëri okulte që kishte vizituar në Gjermani.

Anëtarët e famshëm të Skull and Bones përfshijnë Presidentët William Howard Taft, George HW Bush dhe djalin e tij, George W. Bush ; themeluesi i revistës Time Henry Luce; ish sekretari i shtetit dhe presidenti presidencial John Kerry; dhe anëtarë të CIA-s.

Skull and Bones ishte gati për të krijuar një “rend të ri botëror” të drejtuar nga Bonesmen, duke nxitur një mori teorish konspirative.

Grupi Bilderberg

Takimi i parë u Bilderberg u mbajt në 1954 në Hotel de Bilderberg në Holandë, nga i cili organizata mori edhe emrin.

I thirrur nga Princi Bernhard i Holandës, ishte një mbledhje politikanësh të fuqishëm nga Amerika e Veriut dhe Europa e krijuar për të nxitur marrëdhënie më miqësore mes dy kontinenteve midis rritjes së frikës së anti-amerikanizmit në Europë.

Megjithëse nuk ishte një shoqëri sekrete si Iluminati ose masonët, pjesëmarrësit e profilit të lartë të Bilderberg – kanë përfshirë Bill Clinton , Margaret Thatcher , Angela Merkel , Tony Blair dhe Henry Kissinger.

Fshehtësia rreth mbledhjeve të Bilderberg ka përhapur shumë thashetheme, përfshirë teori të pavërtetuara që pjesëmarrësit e Bilderberg qëndrojnë pas krijimit të Bashkimit Europian, pushtimit të Irakut dhe bombardimeve të Serbisë, raporton New York Times.

Teoricienët e konspiracionit e kanë cilësuar grupin si komplot për një rend të ri botëror.

Temat e diskutuara këtë vit Bilderberg kanë qenë Brexit , siguria kibernetike dhe ndryshimi i klimës .

Ajo që ndodh pas dyerve të mbyllura të këtyre shoqërive sekrete ka shkaktuar debate për shekuj me radhë. Ajo që është e qartë është se ato vazhdojnë të rrisin imagjinatën dhe kuriozitetin e publikut./AbcNews

Burimi/stop.tvklan.al/