NJE VIT PA TY BABA.

0
893

Nga dita qe ti mbylle syte,

Une s´te te kam harruar,

Per ty baba i dashur,

Syte e mij ende lotojne.

I kujtoj ditet e fundit me ty,

Ketu ne shtepine time,

Kur  kuvendojshim,

Per hallet e dertet.

Per hallet dhe dertet,

Qe shpirtin tim kishin mbuluar

Dhe me thoje perhere,

Kujdes per veten ,bir.

Dhe ate dite te fundit,

Kur bashke ne u ndame

E shterguam njeri-tjetrin fort,

Pa ditur se ish here e fundit.

Here e fundit ne kete bote,

Te trazuar me rrebeshe e stuhi

Dhe me shume pabesushmeri

Me shume genjeshtra e mashtrime.

Me porosite dhe me keshillove,

Pa ditur se ishte here e fundit,

Pa ditur se ne te dy,

Nuk do shiheshim me sy ne sy.

E rende qenka jeta pa ty baba,

Te kisha nje shok te mire,

Ku une u keshilloja cdo moment,

Ne cdo ore te dites e nates.

Por sot nga kush ti marre,

Ato keshilla te urta e njerzore,

Me shkaterroi baba kjo jete mizore,

Kete shpitin e zemeren time.

Cdo fjale e jotja qe me thoje,

Ish per mua nje thesar,

Qe e ruaj dhe sot e pergjithnje,

Se jane keshilla te perjetshme.

Me le baba kur kisha me nevoje per ty ,

Te desha prane si bashkeudhetar

E ti rrugen e gjate pa kthim sec e more

Dhe e le kete shpirtin tim te vuaj.

Ky shpirti im qe nuk  di me te qesh

Por vec vajton,vajton per kohen,

Vajton pasojet e nje jete pa kuptim,

Dhe keshtu shtyj ditet ne kete jete.

Por baba i dashur do vije nje dite,

Ashtu sic me thoje perher,e

Se cdo gje ne kete bote,

Do lahet e shlyhet,por vec bej durim.

Dhe une baba ne fjalet e keshillat tuaja besoj,

Se nje dite cdo gje e keqe do te lahet,

Cdo gje e keqe do te shlyhet,

Por per mua do te jete vone, teper vone.

Baba me mungon aq shume,

Sa vec shpirti im e di,

Me mungon ajo dashuria jote,

Ne bisedat e gjata, qe i benim bashke.

Une baba vetem pres,

Pres te vij nje dite tek ty,

Te kuvendojme hallet e dertet,

E kesaj bote te cmendur,pabesish.

Nga Luigj Shkodrani

Kete poezi ja kushtova BABAIT tim te dashur,qe nderroj jete me 4 Korrik 2009.

Une e shkrova kete poezi ne pervjetorin e pare te vdekjes ,se njeriut tim me te dashur ne jete.