OPINION – Armiqtë e Amerikës…?!

0
305

Kur kane kaluar disa dite nga nisja e protestave ne SHBA. Po behen dy jave, dhe pak kush e priste, se shkak i vrasjes se nje personi me ngjyre nga nje polic, do te ishte provokuesi i nje zemërimi qe degjeneroi ne protesta te dhunshme, plaçkitje dhe vandalizma, aq sa detyroi Presidentit Tramp te nxjerre edhe ushtrinë ne rruge per te vene nen administrim valen permbytese te këtij reagimi publik. Duhet sqaruar se viktima dhe vrasesi ishin te njohur dhe kishin punuar edhe se bashku, c’ka te ben te besosh me se shumti kemi te bejme me nje hakmarrje personale, me shume se nje rikthim i shfaqjeve brutale te racizmit.
Jo pak media Amerikane afer pushtetit te Partise Republikane, dhe personalisht te Presidentit Tramp, po vrapojne per te gjetur edhe armiqte dhe nxitesit e protestave, qe edhe ata realishte egzistojne per shkak te vitit elektoral ne SHBA, e qe padyshim nxiten nga Demokratet ne opozite. Kjo pasi nuk mund ta konsiderosh si nje rastesi faktin se protestat jane me masive dhe me te organizuara nea ato shtete qe guvernatoret dhe kryetaret e bashkive jane perfaqesues te Demokrateve. Nese ben nje vezhgim dhe jo me syrin kritik po sa me realist, per ne dhe nga ne, qe prej vitesh jetojm ne SHBA, vertet qe jo vetem aktualisht por prej kohesh disa nga armiqte e SHBA, jane duke dale sheshit. Pasi, me sa duket vrasja qe ka ndollur eshte thjeshte preteksi qe nje pjese e konsiderueshme e popullsise amerikane, te shprehin edhe pakenaqsite, te cilat po konsiderohen edhe armiqesore ose armiqte e SHBA-ve, te cilet ne mendojm se jane:
1.Ligji i emigracionit i cili patjeter,qe kerkon ndryshim dhe reformim, i cili nuk i pergjigjet nevojave ne rritje aktualitetit te emigranteve, me te cilen perballet Amerika, ky shtet i madh dhe i pretenduar nga te gjithe…

 1. Pasi, si shkak i tije jo pak por rreth 15 milionë persona jane pa dokumenta ne SHBA, nga 330 milion banor qe ka aktualisht Amerika…
  3.Qe do te thote se ose duhet nje ndryshim ligji ose nje amnisti bazuar ne disa kritere ligjore,
 2. Jeta shume e shterenjet, por jo pak Amerikan, qe nuk mund ta perballojne, fakt per kete eshte deklarimi sipas sondazheve, i cili dëshmon se 30% te rinjeve e te rinjve te perfshire nuk duan te krijojne familje.
 3. Diferenca shume e madhe ne mes shtresave te mesme e te ulta te popullsise, persa u takon te ardhurave ekonomike me te pasurit, ku qerat e banesave jane sa paga e nje punëtori.
  6.Nje tjeter armik mendoj ne se eshte edhe ligji i arsimit, vecanarisht i atij te larte, qe shumkush nuk mund ta perballoje financiarisht, nese do te perfundosh nje shkolle te lart private, e kryen me 300 $ borxh te marrur bankash.
 4. Ligji i shendetsise qe vazhdon te mbetet shume problematik, dhe jo efikas c’ka e deshmoj mese miri edhe pandemia, qe Amerikanet po e vuajn mese shumti,
 5. Ligji i taksave qe per shume Amerikan,mbetet jetik dhe problematik,
 6. Mbajtja e rrethe 35 milion personave ne ndihme sociale e me shtepi banimi, c’ka shton dyshimet per abuzim,e pse jo edhe perzgjedhje jo pak edhe raciste,
 7. Nje tjeter armik e pse jo edhe me i madhi. Amerika duke bere qenin e te gjithe botes duket se ka harruar te lidhe qente e saj,
 8. Nje tjeter armike,qe do kerkoj jo pak kohe dhe kosto jane rethe 30 milion persona qe pritet te mbesin te papune nga mbyllja e ekonomise prej Korona-Virusit, qe vertet po rezulton nje marrzi shekullore,
  12.Levizjet qe po behen,nga qarqe te ndryshme politike neper disa shtete,te cilat kerkojne te ndahen ne vete,shume shpejt edhe ksaj pritet ti dalin tymi,
  Keto e jo pak probleme te tjera, te brendeshme perfshi edhe ato te ngjyres, rraces dhe besimit fetar etj., e qe ne dukje mendon se nuk jane por egzistojne, duket se e kane gjetur preteksin e protestave te cilat, tashme jane kthyer ne ekonomiko-politike ose politiko-ekonomike. Gjithsesi SHBA jane ato dhe ashtu sic jane, por edhe problemet duhen pare me nga afer. Vertet dicka nuk funksionon, ashtu sic eshte e vertet se SHBA, do ja dalin. Sido qe te ndollin, ngjarja ne fjale tashme eshte krejtesisht politike, pasi Republikanet shpresojne se 60% e votueseve te bardhe do votojne per Tramp, ndersa Demokratet, ashtu sic po perziejn ne ngjyrosje edhe protestat, do te kene nje fitore miks ne zgjedhjet Presidenciale.

Nga: Vasel Gilaj, New York

Burimi/Facebook