Per zonjen e “rende” !

0
910

Jetonte diku ne nje ambasade nje “zonje e rende” , ku ajo bente “ligjin” ne ate ambasade dhe nuk ja ndjente cfare thonte dipllomati i saj. Tregonin njerzit se dipllomati ishte nje njeri i urte dhe shume i zgjuar, njeri komunikues shume me njerzit i dashur me te gjithe ,punonte vete dhe nuk kerkonte shume ndihme , si parardhesit e tij. Edhe kur flisje me te ishte nje njeri – xhentelmen ,keshtu thonin ato qe takoheshin ,ne raste gezimi , ne raste festash te ndryshme. Ishte kenaqesi te bashkebisedoje me te. E ftonin edhe ne festa te ditelindjeve dhe ai nuk hezitonte ,por i nderonte ato ,jo vetem ne ditelindje ,por edhe ne raste hillerimi ,ai u gjindej prane njerzve. Me plotkuptimin e fjales , ishte nje zotri i vertete.

Por ajo qe dua te tregoj une ishte se sa ishte i mire ky dipllomat e kish bashkuar pune me “zonjen e rende” . Ajo ishte jo vetem e rende ne peshe,por e rende edhe tek disa njerez qe ajo i qunte”armiq” ,te shpallur ne heshtje dhe pa ja bere prezent , dipllomatit ,se e dinte se dipllomati nuk do ta lejonte ,ate te vepronte ne ate menyre ,se si bente “ajo” , po pra “zonja e rende”.

Kur na kish ardhur kjo zonje e rende ne ate ambasade ,kish filluar menjehere , duke fshire “armiqte” dhe duke vene miqte e saj . Kot lodheshin ata qe i njihte shteti dhe shoqatat e ndryshme qe vepronin ne ate shtet dhe i kishin vleresuar per punen e tyre. Nuk i interesonte “zonjes se rende” , se cfare ishin dhe cfare benin ATA. rendesi kishte qe ti fshinte nga lista emailet e tyre. E keto filluan te behen te shpeshta,se beheshin aktivitete dhe “zonja e rende” ,mos dergo ftesa. Kur hyje ne facebook shikoje video dhe thoje me vete – O Zot ,po ku i gjeten keto fytyra ,qe nje here ne vit thone – Urime festa e flamurit.

Po po mos u habisni ata ishin perhere aty , don apo nuk doje ti. Nxehej dikushi dhe i shkruante dipllomatit dhe dipllomati nga emaili i tij e dergonte i ngrati ftesen pa hezituar . Ai nuk dinte se cfare bente mvartsja e tij ” Zonja e rende” .

Por heren tjeter ky , dikushi priste perseri ,por prap “zonja e rende” ,kujdesohej qe ti fshinte adresat e tyre.

Dhe nje dit ky , dikushi , mori shkopin e tij dhe trasten ne krah e u lodh i ngrati , njeri per te marre vesh , se nga kush i mirrte urdherat “zonja e rende” ?

Si mendoni ju ,nga kush i mirrte ?

Dhe qe thoni ju doli se urdheri shkonte nga distanca . E qe thoni ju , bashkeshorti i “zonjes se rende” , pinte digu ne ate qytet , nga nje gote vere e pak meze me nje ish mikun e dikushit dhe sa here qe pinte goten e veres bashkeshorti , ja kujtonte “ish miku” ,duke i thene – mos harro ,thuaj tu a fshij adresat,ata nuk duhet te jene aty ku jam une. Per nje gote vere te kuqe ,ai bente puce, kujtonte se njeri nuk do tya mirrte vesh , se cfare ai perzinte ne ate “kusi” . Por nuk i kish faj bashkeshorti i “zonjes se rende” , se gota e veres ishte e cilesise se larte dhe e pinte edhe ate gote gratis dhe nuk i kushtonte gje qe ti thonte zonjes se tij , “zonjes se rende ” pra qe tu a fshinte adresat, se faqet e tija nga vera e kuqe kishin marre edhe ato ate ngjyre dhe pa fare problem mund ta quaje “faqekuqi”.

“Facekuqi” ngritete dolli ,ku ju kthye ne monotonomi ,gota e kuqe e veres dhe ai vazhdo te pije e “zojna e rende” bente ritualin e saj , vetem fshij , asnje njoftim apo ftese mos te shkoje ne ate adrese.

Se deri kur do te shkoje “zonjes se rende” , kjo mrekulli , ate as vete qe po shkruaj nuk po e di…

Mbeci me shendet, se hakun do ta marre shpejt , sapo gota do filloje e te derdhet dhe “zonja e rende” do te pjerdhet…

Luigj Shkodrani

Thjesht – Nje shqiptar me shpirt e zemer shqiptari !