Poezi nga Ymer Zotaj(Omer Zotos)

0
311

1)shoke do te shkruaj dy fjale
Te kujtoj kohen e shkuar
Te verteta,apo endrra
Ato sjan per tu besuar

2)per nje pale pantallona
Ma vune emrin gangester
Fajin e kish rrobaqepsi
qe te ngushta mi kish prer

3)benin mbledhje partie
Pse une kisha flok te gjate
Merreshin me lesht e mi pe nje jave dit e nate

4)dhe ne fund une u thashe
Merni briskun dhe ma rruani
Pantallonat do ti djek
Gangestere mos me thoni

5)çfare gabimi kisha bere
Pse une mbaja flok te gjate
Ajo ishte parti leshi

Kote te merte inate.

Ti me re nga qelli.

1)Ne toke te kerkoja
Ti me re nga qelli
Dhe pastaj u zhduke
Siç zhduket ylberi

2)kur me pe ne sy
Syte mi verbove
Dhe pastaj u zhduke
Ike fluturove

3)se kisha provuar
Çishte dashuria
Kur me ike ti
Iken ment e mija

4)
Sa bje per te fjetur
Ti me del ne enderr
Ti u bere nuse
Une u bera dhenderr

5)endrra qe une pashe
Me ngeli fiksim
Ti me ishe futur
Thelle ne shpirtin tim

6)keshtu paska qene
Paska qene e shkruar
Po ste mora ty

Do rri pa martuar.

Hallet nuk mu hoqen kurre

1)Hallet nuk mu hoqen kurre
Halle kur isha femij
Halle kur u bera burre
Halle dhe ne pleqeri

2)fukara e quanim veten Atere kur skishim buk
Fukara e quajme veten
Dhe sot qe rrojm ne kolltuk

3)Asnjehere su kenaqem
Dhe kur ishim pa shtepi
Dhe sot qe rrojm neper vila
Çfar kerkome se di njeri

4)sote njerzit nuk kenaqen
Edhe pse gje su mungon
Vetem jane ne hall te math
Se mos ndonje ua kalon

5)Mjer ai qe ka kte mendje ska per tu kenaqur kurre
Do te jete gjithmon i pari
Qe ti thote vetes burre.
Aa

Poezi nga Omer Zotos