Rexhep Rrugeja – POLITIKA PENG NE DUART E MASHTRUESVE.NXENESI I BERISHES I KERKON VOTA TE PERSEKUTUARVE?!

0
190

Me afrimin e votimeve te 25 prillit 2021 z Basha kerkon te korigjoje nje vlere te mohuar te perndjekurve politik .Por une shpresoj se nuk do gabohem neqoftese do te shprehem :
-Keta rrufjane politikane dine vetem ta dredhin,te mashtrojne e te vjedhin pareshtur e pa frike ,nuk mendojne te bejne ligje qe ti pershtatet figures se njerezve neper institucionet perkatese por bejne ligje per veten e tyre.Deputetet vijne ne parlament dhe hipin ne foltoren e ndershmerise duke folur me privacione te holla politike , brockulla te pakuptimta ,ngrejne kartonin jeshil me urdher duke mos ditur se cfar ligji po votojne.Ata mundohen te xhvasin ndonje perfitim me figuren e deputetit apo gjoja te perfitojne nga politika e ngelur peng prej PD dhe PS.Lidhur me kete ,shumica e klases politike dhe e intelektualeve edhe ne kete periudhe kur e verteta duket ne driten e diellit ,perseri ata nuk levizin nga istikami i zaptuar padrejtesisht .Kjo nuk mund te shpjegohet ndryshe pervec se nostalgjia ndaj regjimit injorant te se kaluares dhe asaj aktuale qe ende eshte ulur kembe kryq ne trojet etnike Shqiptare e sidomos ne qendren e saj Tiranen ,Prishtinen dhe Shkupin.Sado qe ti pastrosh keto argumenta ,asgje nuk i ben te ndryshojne mendimet edhe pse z Basha po i ben thirrje ne prag te votimeve te presekutuarve nga rregjimi diktatorial komunist qe te votojne per Pd .Sipas z Basha ,kush deshi te vetpastrohet nga e kaluara ,qe do te thote qe ka hequr disi mekatet e bera me hire apo me pahire.Z Basha kerkon te laje gjynahet e me parshme duke i dhene kestet e fundit familjareve te persekutuarve .Z Basha ka harruar qe Partija komuniste diktatoriale e Pd qe ai sot ai drejton i ka sorollatur te perndjekurit politik nga njera gjykate ne tjetren per te mare kestet e tyre te miratuara ne ligj po nga keta agallare .Duke mos i dhene kestet, te perndjekurit politik u futen ne greve te urise ku mua personalisht bashke me te ndjerin Skender Kollcaku e shum te perndjekur politik policia e partise se z Berisha na nxorren nga greva e urise me dhune ku ishim vendosur lart te sahati ku ishte biblioteka e qytetit.Serisht te perndjekurit politik u futen ne greve te urise ku disa u dogjen e njeri nga ta dha dhe jeten .Z Basha te perndjekurit politik duan dinjitetin dhe ekonomin qe te shohin driten e diellit.Kete ti nuk ia premton dot dhe nese ia premton i ke genjeshtra.Z Basha :-Perse nuk hapen dosjet e spiuneve ?Perse nuk denohen krimet e komunizmit ?Perse nuk u lidhet nje pencion te gjith te perndjekurve politik?Perse nuk ia ktheni pronen pronarit te vertete?Perse keni nxjerrur ligje kunder dhenjes se kesteve per disa te perndjekur politik qe jane denuar si armiq te popullit dhe qe e kryen denimin ne burgjet politike dhe ju me partine moter nuk ia keni mare parasysh ato vite.Ka tre dekata qe te denuarit politik ju kane kerkuar qe burgjet e tmerrshme te Burrelit ,te Spacit,te Qafes se Barit te kthehen ne muze, derim tani vetem premtime boshe.Perse nuk i denoni politikanet shqiptare qe kane kryer krime te ndryshme? Por dini vetem te akuzoni njeri tjetrin ne medjet televizive e ne foltoren e kuvendit per krime te ndryshme.Perse vazhdoni te bashkepunoni me Lsi? Kur para disa vitesh ju that qe me Lsi nuk do kete bashkepunim.,etjera, etjetra premtime boshe e mashtrime .Eshte per tu habitur se si ju bashke me partite motra vazhdoni te mashtroni te perndjekurit politik dhe popullin Shqiptare .Dua t’iu them se pas ketyre shpjegimeve qe thash me lart ,krijohet pershtypja se ju z Basha jeni shum larg lapsuseve ne te shprehur e ne te vepruar.Partite motra me pjellat e tyre ,te cilat te gjitha bashke ,te ndara ne dysh ,bejne pozite dhe opozite ne kurriz te qytetareve shqiptare.Poshte politika komuniste diktatoriale shqiptare.Poshte partite motra diktatoriale PS ,PD, LSI dhe sahan lepirsat e vegjel.
Me respekte per lexuesin Rexhep Rrugeja.

Burimi/Facebook