Sazan Guri – Epiri shqiptar, me popullin me te vjeter ne bote…

0
237

Iu desh lufte qe greqia te fitonte shtetin e saj me 90% arvanitas, diplomaci te merrte Epirin, tani pak ideologji dhe po te merr Shqiperine e jugut (endrren e saj Vorio Epir-se ne fakt nuk ka truall te quajtur keshtu). Shqiptare boll kemi humbur! A duhet te lejojme politika qe te zhbejne shqiperine si me njerez e me toka!??

  1. normal dhe pune e tyre qe ne fletoren zyrtare greke shenohet se mbi 150 fshatra ne jug te Shqiperise (Sarande, Permet, Gjirokaster, Vlore, Delvine) duhet te quhen fshatra greke, sepse ka shumice me qytetare e fshatare greke?!.
  2. a eshte normale qe Ligji i Qeverise shqiptare i lejon te shprehen si ndjehen?.
  3. pse kjo eshte vetem ne marredhenie me Greqine, se nese dikush nga ne kerkon te quhet amerikan, kjo paktike nuk shkon?.
  4. Ndjehu sa te duash amerikan, por mbetesh denbabaden shqiptar, por pse po u ndjeve grek quhesh grek, tmerr e turp bashke?!
  5. A eshte normale ne keto zona, qe bashkia Finiq dhe Nj. e tjera Admin., rregjistrojne e shndrrojne edhe emrat e prinderve dhe te gjysherve te vdekur ne emra orthodoks tipik grek, per nje pension me teper, turp prap.
  6. pse ne Bashkine Finiq, thuhet se token kullot e livadh ta haje derri e ujku, por jo labi…….??
  7. pse o Shqiptar, si ke bere as ne dite zije keto gjera?! Turp e faqezese??.
  8. Qeveri, bere, cbere, me tokat dhe detin, po me njeriun shqiptar cpate?! ku duan te dalin keta si bashkiu, si qeveriu, si shqiptariu?
  9. Shqiptar mblidh mendjen se nuk do gjesh qetesi ne varr, kur tradhton nje atmemedhe, pse duhet te pranoje nje tjeter.
  10. mesoje fort ti shkia, njerezit qe urrehen me teper ne Greqi jane ata qe e mbajne veten pa kuptim vorioepirotet, sepse greket e dine mire se vorioepiri eshte projekt i shpikur keto 100 vjet dhe nuk ka ekzistuar kurre si term gjeografik. Epiri shqiptar, me popullin me te vjeter ne bote, (epirot, cam e thesprot), me te vjeter se acteket, po ka ekzistuar dhe kalimtare do jete keshtu si eshte, sepse do veje haka te i zoti.
Imazhi mund të përmbajë: tekst
Ingen tilgængelig billedbeskrivelse.

Burimi/Facebook