Shembulli i Mihal Kokedhimes , eshte shembelltyra me e keqe e turizmit shqiptar …

0
457

Tek ndjek lajmet ne tv shqiptare, po ashtu edhe edhe mediat , me ka hyre “frika” te shkoj ne Shqiperi edhe pse kam 20 vite jashte , ku deshira eshte shume e madhe, qe sapo te kompletohem me dokumenta te udhetoj me vrap ne vendelindje, por kur shikon se cfare u bene te huajve , kjo eshte nje tmerr i vertete . Merreni me mend po  sikur ato turiste te ishin shqiptare, cfare do tu kish bere “kokdhimbja” Mihal ? Ja pra me keto do te bejme turizem ne shqiptaret. Shikoni, vetem pse ka nderruar menyne, se cfare ka u bere turisteve te huaj. Po te kishin qene shqiptar, Mihali nuk do tu kish thene kamarierve – Merrni Thikat, por kallashe – Gjaku deri ne gju …O Zot sa turp, ku e imagjinon , vetem per dy peshqi. Zot ndricoja mendjen ketyre njerzve te pagllendur, qe duan me cdo kusht te demtojne edhe ate qe me shume mund eshte ndertuar nga kolege e miq te tij, por qe nuk jane te nje niveli me te, sepse duan qe te rritin fitimet e tyre dhe jo te shkojne si xha Mihali … Duke menduar se eshte kushri deputeti dhe mik i te parit te qeverise ,ai bente ligjin dhe kishte te drejte te ushtroje dhune ndaj klienteve, por videoja kur paraqitej xha Mihali ne sekonda mori xhiron e internetit … Sa turp !Mihali i Debutetit – Mihali , mik i kryetarit te qeverise , na “dheu”  te gjithve . Po po mos u habisni, sepse ne media ne mergimtarve na thone – “Ju jeni ambasadore te kombit”, ngrini zerin atje ku jeni , na thuhet, po cfare te them une i mjeri , kur te nesermen miku im danez vjen te pij nje kafe dhe me tregon videon – Luigji shiko cfare qenka bere ne Shqiperi , a ke pare . Luigji pastaj flet e flet , nuk ndalet , arrin dhe acarohet me vetveten, por miku danez flet i qete, se ai te vendose faktet perpara edhe pse “ky budallai”, ben “ambasadorin” e kombit te tij , por eshte e rende kur nje pronar i nje resoranti te beje kete akt prej rrugaci, cfare pritet nga te tjeret , qe nuk e kane arsimin e duhur , nuk kane kulturen e duhur …Shpresoj nje dite qe shteti im te behet i vertete dhe ta gezoj emrin SHTET, sikur ky ku une jetoj , qe me plot goje e them – SHTET , ne te gjitha hallkat e tij. Zotrinj polikane , nuk behet shteti me horra, me drogista, me kriminela – zini mend ore te mjere , se keshtu nuk arrini askund, ju po i beni dem edhe vetvetes , nuk po i lini as femijve e niperve tuaj nje emer per te ju resperktuar, se do vine nje dite dhe do pyesin cfare beri babai , gjyshi per ne ? – Ben nje verr ne uje, sa ishin gjalle jetuan ne parajse , me nga tre e kater dashnore, me nga nje ushtri bodigardesh, me pastruese ne kat te pare e ne te dyte e me ralle , me vila , ne mal dhe ne bregdet , por kur shteti u be shtet , ju moren te gjitha pasurite dhe vete i kaluan vitet e fundit te jetes ne burg … pse a kjo eshte jete a ? Por polikanet tane “te ndereruar” , mendojne shkurt, nuk shohin gjate, mendojne se keshtu do tu ec gjithe jeta, por populli thote – Vone bona vone … Uroj se historite alla Mihajlo te mos perseriten, se turizme do te “lepije kockat e hedhur per qente” pastaj, sepse mire me cmimet qe i kane te larte dhe cdo dite turistet shkojne ne vende te tjera , por cfare eshte me e keqja, te ushtrojne edhe dhune mbi klientelen. Zot na ruaj nga keto huligane bisnesmene ….


Shqiptarisht Luigj Shkodrani DK