Shprehja “Genjeshtra i ka kembet e shkurta” injoroi nje talet te ri

0
1012

Nje talent i ri diten e premte ne programin me titull “Rudina” te Rudina Magjistarit ne televizionit klan , mendoi edhe kete radhe qe do tu a hedhe mediave dhe popullates qe e ndjek televizionin klan. Djaloshi rreth te 20 viteve , ishte shume optimist dhe tregonte me shume krenari per pikturat e tij dhe per pikturen qe kishte ne nje nga galerit e artit modern ne Rusi dhe si nje aktor i vertete dhe pa ju dridhur syri , ai fliste dhe tregonte se si gjithe naten kishte punuar per foton e tij dhe e kish vene ne ekspozite pa ju thare mire boja . Me te ai kishte fituar cmim . Ate cmim ja dedikonte vellait te tij qe i kish vdekur pa lindur ai.
Disa muaj me pare ai kish folur dhe ne nje tv tjeter , ku dhe atje kish thene qe ka qene pjesemarres ne nje galeri ne Gjermani. I riu genjente pa ja ndjere fare dhe pa ditur se nje dite do te injorohej ne studion e Rudina Magjistarit , nga vete Rudina.
Djaloshi u ftua edhe ne diten e hene te dates 28 janar 2019 dhe ju dha nje mesim i mire nga Rudina, por dhe mediat sociale shkruan shume per djaloshin genjeshtar, qe me pune te vjedhura dhe me ane te fotoshopit ai i kish bere si te vetat, duke i vendosur ne istagramin e tij dhe duke vene mesazhe nen piktura. Media e zbuloi genjeshtarin dhe e gjithe ajo genjeshter qe thuri i doli si flluske sapuni dhe ai djalosh i ri , ne vend qe te krenohej me punen , djersen e tij, mori fyerjet ne rrjete sociale, ne te gjitha mediat ai mori “tagren” – genjeshtar dhe nuk i dihet dhe per sa kohe ne jete do ta ndjeke pas ky titull “genjeshtar” .
Ndaj te rinjet ,por dhe te gjithe ato qe kane talent, duhet te krenohen me ate qe bejne vete, me djersen e ballit te tyre dhe me idete e veta dhe me punimet e veta ,sepse keshtu behen njerez te respektuar dhe te nderuar te shoqerise dhe shoqeria ju jep meritat qe ata vertete i meritojne !
Djaloshi si nen hund u mundua, sepse u zu ngushte , te bente nje autokritike te vogel , duke thene qe , do ta pastroj istagramin dhe do te ve vetem ate pune qe do bej vete me forcat e mija. Por a ja vlejti vertete ky pendim i tij , valle a do ta ndihmoje neser ky pendim per te vazhduar karrieren e tij normale dhe per ti ngjite shkallet e karrieres . Kete nuk e dime , vetem mbetet per tu pare e ndjekur ecuria e ketij djaloshi , qe jeten e tij te adoleshentit e filloi me genjeshtra !

Luigj Shkodrani