Sot ne ditelindjen tende Baba.

0
822

Sot ne ditelindjen tende Baba
une vetem flas me fotografine tende.
Sot ne ditelindjen tende baba,
nuk kam ku te uroj,sepse je larg.


Sot eshte dita e lindjes suaj
e ne kujtese me kthehen vitet,
kur bashke me motrat ty te uronim
dhe gezonim te gjithe se bashku.


Por ja qe jeta na ndau ,
ti ne rrugen e gjate e une ketej,
ne jeten e halleve e te derteve
ne nje jete pa kuptim.

Sot ne diten tende motrat do te jene aty
e lule tek varri do te sjellin
dhe nje bucete per mua do ta vene tek koka,
baba mos me mbaj meri,sepse nuk munda te vij.


Sot ne ditelindjen tende nuk ka torta,
por me lule do te mbulojne. 
Shtepine tende te perjetshme,
atje ku ti pushon i qete.

Baba jam biri yt qe  vargjet ti thura,
per ty nuk do te ndalem asnjehere,
sepse ishe babai me i mire
dhe prindi me shembullor.
Luigj Shkodrani