Stuhi në Gjermani. Partia kryesore e opozitës aktivizon fushatën për daljen vendit nga Bashkimi Evropian

0
76

Partia Alternative për Gjermaninë (AfD, e djathta ekstreme) ka vendosur axhendën e saj për zgjedhjet e ardhshme dhe po përqendron fushatën e saj në ndalimin e kufizimeve në luftën kundër covid-19, një vijë më e fortë kundër imigracionit dhe daljes së Gjermanisë nga Bashkimi Evropian (Dexit) .

Partia gjermane e ekstremit të djathtë vendosi qëllimet e saj në një fundjavë kongresi në prag të zgjedhjeve legjislative të vjeshtës, të cilat do të shënohen nga largimi i Kancelares Angela Merkel, sipas AfD, i krijuar në 2013 me synimin për të lënë zonën e euros, ishte më ngurrues, fillimisht, për të hequr Gjermaninë nga Bashkimi Evropian.

Një kthesë drejt këtij qëllimi filloi në zgjedhjet evropiane 2019, dhe gjatë fundjavës u caktua qartë për zgjedhjet e vjeshtës.

AfD, pavarësisht se është partia kryesore e opozitës në Bundestag, është rrënuar nga përçarja e brendshme dhe ngec në sondazhe me rreth 10%, dy herë më shumë sesa konservatorët e Merkel.

Kështu partia ka mprehur tonin e saj në çështjet evropiane dhe promovon një dalje gjermane nga BE.

Anëtarët e partisë votuan në kongresin e fundjavës në favor të një ndalimi total të ribashkimit të familjes së refugjatëve, në kontekstin në të cilin ajo deri më tani e ka toleruar atë në raste të caktuara.

Ata gjithashtu votuan kundër mbajtjes së maskave mbrojtëse, duke shpresuar të përfitojnë nga lëvizja kundër kufizimeve anti-viza, e cila po fiton terren në Gjermani.

Në të njëjtën kohë, si Kryeministri i Bavarisë Markus Soeder ashtu edhe kreu i Bashkimit Demokristian (CDU), Armin Laschet, janë gati të zëvendësojnë Angela Merkel si kancelare dhe të drejtojnë partinë në zgjedhjet e Shtatorit.

Laschet dhe Soeder patën një dialog miqësor të Shtunën. Ne të dy thanë se ishim gati (për të kandiduar për nominim), tha Soeder.

Gara ishte kushtuar suksesit të partisë si një e tërë dhe asaj që është më e mira për vendin dhe nëse CDU është e gatshme ta mbështesë atë, ajo do të paraqesë ofertën e saj, tha udhëheqësi bavarez. Ai gjithashtu kërkoi pjesëmarrjen e fraksionit parlamentar në marrjen e këtij vendimi.

Më parë, Soeder, i cili drejton partinë rajonale simotër të CDU, Unionin Social Kristian (CSU) në Bavari, ka deklaruar me modesti ambiciet e tij, duke këmbëngulur rregullisht që atdheu i tij politik të mbetet Bavaria.

Presioni po rritet në CDU për të emëruar një kandidat në zgjedhjet parlamentare të 26 shtatorit, në të cilat Merkel nuk do të drejtojë partinë e saj për herë të parë në 16 vjet.

Burimi/patriotikmedia.wordpress.com/