SUEDEZET I JAPIN VOTBESIMIN ARBA KOKALARIT , NDERSA SHQIPTARET KUJTOHEN ME VONESE

0
682

Shqiptaret jane nder popujt interesant ne kete rruzullin tokesor ! Kur u thua eni ta ndihmojme filan person se don te kandidoje , te pergjigjen me shume indiferetizem, nuk merremi me ato pune dhe sa te kthejne shpinen te kpusin edhe ndonje te share . Kur flasin me te tjere , mundohen gjithsesi te injorojne, duke treguar gjoja”idiotesine” qe u ke thane dhe mudohen me cdo kusht te nenvleftesojne , se nuk din fare asgje, perfshihet ne disa gjera kote , vec per te futur hundet kot , qe gjoja po bej dicka. Shume interesant shqiptaret .
Me erdhen keto ne mendje tek shikoja sot ne mengjez portalet e ndryshme ne internet, lere ma facebook-un , se ishte mbushur me fotot e shqiptarve qe kane bere foto me Arba Kokalarin , dikush kishte dale vertete dhe te tjere me fotoshop, si e si te duket se kane qene prane saj. Por e verteta eshte krejt ndryshe, se ajo para disa vitesh nuk u votua, se nuk u mbeshtet sa duhet nga mijra shqiptare qe jetojne e punojne ne Suedi, por dhe nga suedezet duket nuk u votua ngaqe njihej , jo sa duhet.
Sivjet mora vesh se eshte votuar nga suedezet edhe pse ka plot shqiptare, por shqiptaret bejne ne disa raste “shurdhin dhe budallain”. Mos u habisni fare , kemi nje shembull te fundit , votimin e presidentit te Maqedonise se veriut, te kanditatit maqedonas nga shqiptaret, duke mos votuar per shqiptarin e tyre , qe ishte kandidat.
Keshtu jane shqiptaret , shume interesant, ne shume raste te papergjegjshem per ate qe duhet te bejne. Ne zgjedhjet e para disa viteve u mbeshtet , me shume nga media shqiptare ne Danimarke , se sa mediat e tjera dhe pothuajse kaloi si ne heshtje kandidatura e saj.
Ndersa sivjet nuk pame te behet ndonje perkrahje nga mediat shqiptare, si ne trojet tona, por dhe ne kete pjese te Skandinavise , behet fjale ketu gjithnje nga shqiptaret . A do te ishte bukur qe shqiptaret ta vendosnin posterin e Arbes , ne profilet e facebook-ut , para se te zgjidhej nga suedezet , medoj se po , por qe nuk u ka interesuar , per kete jam i bindur 100 % .

E sot kur u zgjova ne mengjez , ishte mbushur facebook , me fotot e Arba Kokalarit , por jo o shqiptare , Arba mori votbesimin e suedesve dhe jo te shqiptarve. Mos u kujtoni pas pilafit , tani eshte vone te krenoheni me voten e te tjerve, me besimin qe i dhane te tjeret, ku ishit derti dje, apo ishit te mbytur me punet e medha qe keni.
Mos u kujtoni kur te huajte dine te vleresojne njerzit e vertete , shqiptaret e mire . Kur e fiton nga te huajt votebesimin, nuk keni te drejte morale te rrahni gjoksin e te krenoheni se ajo doli deputete e parlamentit europian …

Mbeci me shendet e Zoti ju a shenderit mendjen shqiptarve per tu dhene meriten atyre qe u takon, se u lodhem duke duartrokitur per diktatoret, per ata qe shkaterruan , komunitetet shqiptare , duke i cvatur dhe duke mos bere asgje dhe sot jemi ne ditet me te keqija , ku ne kete pjese ku ne jetojme nuk ka shkolla shqipe, nuk ka institucione shqiptare, ku mund ta marresh nje informacion , apo te besh nje ndihme dikuj, pse , sepse e kane cuar ne fund “baballaret e kombit” , ku mbrohen nga disa qeveritare te rendomte , qe i kane ditet e numruara, qofshin keto ne Shqiperi dhe ne Kove e Iliride, por qe cdo gje do te shuhet dhe shkon drejt asimilimit , ku do te thuhet , ka patur shqiptare dikur ne Skandinavi, por jane asimiluar tashme …se femijet po flasin gjuhen e vendit ku jetojne , per fatin e keq.
E pra ketu na coi xhelozia qe kemi ne mesin tone dhe nuk na len te ecim perpara, ku te kemi njerzit e mire ne krye, ata qe jane truri i kombit, ato qe kane ide te perparuara dhe ndihmojne komunitetin te ecin perpara , larg dhunave artificiale qe sjellin ne mesin tone . Lejoni te miret , mbeshtesni ato, se ato do tu a ruajne edhe indentitetin edhe te qenurit shqiptare dhe jo me shprehjen qe perdor shqiptari qe e shikon se po shkon drejt gremines , duke thene – “kaja nanen” .
Kjo shprehje eshte bere ne lajtmotiv te shume shqiptarve dhe gjerat shkojne cdo dite e me keq.
Zoti ju a shendrit mendjen shqiptarve !
Ju kisha lutur qe ne facebook- et tuaj te falenderoni popullin danez qe besoi dhe ja dha voten shqiptares tone Arba Kokalari dhe lini levdatat e tjera se nuk pine uje me !

Me mend ne koke per heren tjeter !
Urime Arba dhe nje falenderim te madh per miqte suedes qe besuan ne punen dhe vullnetin tuaj !

Po percjell nje poste private ne komunikimin me Arba Kokalarin ne maj 2014…

Pershendetje Luigj!
Shume faleminderit per mesazhin tende. Gezohem shume dhe me jepe dhe me shume energji ta fitoj fushaten.

Per mua eshte shume e rencishtme qe ti inspiroj shqiptare diaspor te tjer, qe neve mund te integrohemi ne Suedi, Danimark etc. dhe qe ne mund te arrisim si liders edhe ne keto shtete. Duhet te punosh forte, never give up, dhe qe te mbeshtesim njeri tjetrin.

Keni shume shqiptare qe banojne ne Skåne/Malmö ne shoqaten e juaj? Shpresoj qe ju mund ti kontaktoni ata dhe te informoni qe te ve votojne?

Me qene te drrejten, ne vendin e listes qe kam tek partia ime (nr 6) jame afer qe te fitoj, por fitorja do behet vetem por te marr shume vota personale.
Do ishte nje nder dhe pergjejsi e madhe por te fitoja dhe te isha representatja e Shqiptareve ne Suedi dhe europes, ne parlamentin europian. Ne shqiptaret duhet te kemi dhe zerin tone atje.

Te fala te perzemerta,
Arba

Luigj Shkodrani – DK