Tani BE duhet të reflektojë: t’i antarësojë Shqipërinë dhe Kosovën, dhe të thotë jo për “Open Ballkan”

0
39

Nga Skënder Sadri KAPITI

Ka ardhur tashmë koha, pavarësisht se shumë vonë, por ka ardhur koha që Europa , BE-ja duhet të reflektojë. Duhet që t’i antarësojë Shqipërinë dhe e Kosovën në BE, dhe stop planeve ruso-serbe dhe të Edi Ramës për ndarjen e Kosovës, dhe të thotë jo për “Open Ballkan”.

A nuk po e shikoni se Serbia e Rusia janë një, janë armiq të Europës, Perendimit dhe të shqiptarëve.

Ndarja e Kosovës i shërbern Serbisë së Madhe, ashtu sikurse luftrat në Gjeorgji, pushtimi i Krimesë dhe Ukrainës i shërbejnë Rusisë së Madhe. Vetëm Serbia është me Rusinë kundër Ukrainës , dhe Rusia është pro Serbisë. Dhe me Serbinë, Rusia ka bërë planet për ndarjen e Kosovës dhe për “Open Ballkan”, për të dalë në Adriatik Serbia ,pasi aty ku është Serbia, aty është edhe Rusia. Pse BE nuk hap negociatat me Shqipërinë; pse 5 shtete të BE-së dhe as Vatilkani nuk e njohim akoma Kosovën, dhe pse BE nuk i liberalizon vizat për qytetarët e Kosovës, por e mban atë të izoluar?! Tani Perëndimi dhe BE duhet të reflektojnë.