Tomorr Xhani – Po na cudite moj Xhozi!

0
343

Sot gjithandej ishte bere lajm , deklarata e Jozefines , se ajo nuk do te pranoj te mbushi deklaraten ‘ kusht per te konkuruar per deputete ne parlamentin e ardhshem’ si perfaqsuese e Pd ne komisjonin e ngritur nga Pd per verifikimim e kritereve te percaktuara qe me pare, nje lloji vetingu per te rruajtur pastertine e figurave konkuruese , perfaqsuese ne parlamentin e ardhshem.
Pa hyre ne diskutimin e figurave te komisjonit , per gjynahet dhe mekatet e tyre , per ruljanet qe do jene patjeter neser objekt i Spakut, le te diskutojme per ate qe eshte bere objekt i diskutimit ne medja sot, per deklaraten e zj Jozefina.
Ajo qe bje ne sy ne deklaraten e Xhozit, eshte fakti qe ajo strumbullar te deklarates se saj , ka sulmin ndaj kryetarit te Pd , z Basha , nje refren ky me nje histori te gjate , qe kurr Luli erdhi dhe u promovua ne Pd me shume figura te tjera me Kopin.
Nje nga ata qe premtonte dhe beri karier ishte dhe z Basha . Sharmant , me ze dhe figure, Basha drejtoj ministri teper te rendesishme , ku u evidentua si figure premtuese dhe pati mbeshtetjen e Berishes , qe u reflektua ne pozicionet shteterore dhe kulmoi me titullin kryetar bashkie i Tiranes , nje lloji kryeministri per nga rendesia qe ka Tirana ne jeten ekonomike por dhe politike , per nga afersia me qeverine ne pushtet apo ne opzite.
Nje karier e shpejte , kaq e sukseseshme , nuk kishte si mos te zgjonte dhe zgjoje tek kontrbuosit e Pd , zili dhe xhelozi , pergojime per mire dhe perkeq , por fale suksesit te arritur ne zonen e Elbasanit si kandidat per deputet ne zgjedhjet parlamentare te 2005, ku Basha tregoi talent, dhe u riafirmua si politikan ne ngjitje me merite , dhe duke gezuar mbeshtetjen tashme hapur te Berishes, u vu ne shinjestren e atyre qe kishin dhe prisnin llokma te medha nga Pd .
Nje nga keto qe ishte ‘fryre’ dhe qe pelqente t’a quanin zonja e hekurt ( zheleve) ishte Jozefina , nje zonje ambicjoze , qe ashtu si Luli , kishte ngjitur shkallet e karires shpejte , me shume nga pamja, s’e nga zotesia , ajo erdhi e zuri vend pas ’98 duke u bere njefigure e rendesishme e pd. Pa diskutim qe Xhozi pati perkrahjen e Berishes, por kurre nuk mund te themi s’e ajo ishte me e Zonja s’e Albina Karamitro, por me nje kujdes te vecante , edhe pse ne kryesi nuk diskutonte solo, por sic thoshin athere me shume rrokezonte fundin e fjaleve te diskutanteve te rendesishem si femijte e klases s’e pare kurr mesojne alfabetin, qe shqiptojne pas mesueses!
Ne fushaten e vitit 2005 , kishte krijuar nje grup qe merrej me aktivitetet kulturore, qe jepnin koncerte , pas aktivitetit politike te fushates, teper komod, dhe pjestaret e grupit te saj, pas fitores I shperbleu me poste dhe ofiqe te rendesishme , a thua kishin luftuar ne vijen e pare , duke I dhene shume rendesi vetes , edhe per postin e rendesishem qe zuri si kryetare e kuvendit.
Normalisht oreksi I Jozefines u rrite, ajo tashme e shikonte veten dyshi I Pd dhe oreksi vjen duke ngrene .
Berishen nuk e hante dote, por e shikonte si trampoline qe ne nje moment te caktuar, kurr Berisha te largohej , ai t’a perzgjidhte ne krye te pd .
Si mesuese e shkencave egzakte , ajo llogariste edhe kundershtaret potencial ne pd per postin e ardhshem ne krye te pd, dhe i luftonte ata me te gjitha menyrat , vencan ne largimin dhe konfliktimin e tyre me Berishen qe do ishte dhe suksesi i madh i saj drejte postit ne krye te pd!
Eshte e njohur lufta e saj me z Bamir Topin. ku ajo nuk linte rast pa e sulmuar , pa intriguar ne kurriz te tij, dhe une besoj forte , se nje nga arsyet e distancimit te Bamirit , ka qene edhe Jozi!
Pas lagimit te z Topi, nje kundershtar tjeter ju cfaq asaj , z Basha , edhe ky sharmant si z Topi, (eshte e njohur fobia e saj , ndaj femrave te pashme ne prrgjithesi) por edhe meshkujve!!!
Lifta filloi me po ato metoda si me Bamirin, edhe me Lulin, kete e dinin edhe portjeret e deres se pd , por ndryshe nga z Topi,Basha tani duke e njohur Jozin, nuk i la hapsira bosh asaj te fuste gurre nen rrota, Basha ja zvogeloj hapsirat e sulmit dhe per me teper Berisha po tregonte se Lulin nuk e dorezonte kollaj , dhe po e pergatiste ate per vjoline te pare.
Ne kete kohe kishte filluar edhe njollosja e figures s’e Xhozit.
Ajo emeroj ne vende pune njerze te aferm te saj, deri edhe ne ambasada , me nepotik deri edhe dhendrin e saj ( kamdidat dhendrin). , ne Percaktonte kandidate per deputet, duke ju marre rrushfete te medha, deri edhe shtepi banimi me siperfaqe 140- 180 m/ kateror.
Nje nga stacionet televizive me afer pd, tv Shijak , me moderator te mirenjohurin Robert Papa , me te ftuar figura te rendesishme , antikomunist , te denuar nga regjimi komunist , e akuzonin se kishte ngrene ” corben e prishur” kishte qene bashkpunetore e sigurimit te shtetit , j’a kalonim emrin dhe pseudonimin cdo jave ( emisjoni ishte nje here ne jave) por Jozi nuk e morri mundimin t’a pergenjeshtronte kete sulm ( njollosje ) te figures se saj?!
Qenja ne krye te parlamentit, e bente t’a zgjidhte me gjyq brenda javes , dhe te vertetonte per po ose jo , pastertine e figures se saj, kjo nuk u be , as sot e kesaj dite !!!
Ajo qe e ” groposi” me thelle ishin zgjedhjet e vitit 2013, ku pd psoi humbjen me te thelle ne historine e saj dhe Jozefina personalisht si e derguara dhe pergjegjese per qarkun e Shkodres, qe kishte deklaruar se do merrnin shtate por dhe tete deputet , psoi fjasko , ne Shkodren demokratike, ku pergjegjsia Xhozit ishte shume e madhe , por ajo lau duarte si Ponc Pilati, duke thene per kete humbje te madhe te pd, me frazen tashme virale n’a munden ” aleanca e nje miljon qelbesirave” qe sikunder shprehja ne parlament ” kapini per zhelesh , nxirrni jashte” ngelen ne fondin e fjalorit te saj , qe do mbeten ne mendje per shume kohe!
Rivalitetit me Lulin ajo i dha fund vete ,ne disfavor te plote, kjo fale qe mbolli dhe korri, as Berisha nuk kish cfare ti bente me, e ” dorrezoi” dhe duke mos u zgjedhur deputete , mbylli karieren e saj mos me keq , duke i kujtuar nje shprehje te saj , sa cinike dhe dashakeqese , kurr e pyet nga nje gazetare se cfare mendimi ke per ish kryetarin e pd z Eduart Selamin , nje udheheqes brilant ne historine e pd, ajo u pergjigj:” me duket se ja kam ndigju emnin”!!! Emri saj ne pd, ka lidhje me nje kohe shume te vonet , nuk ka qene e ndigjume deri pas ’97!
Duke mos u bere analiza e humbjes se turpsheme te vitit 2013, ( ne fakt ne pd asnjehere nuk eshte bere analiza humbjesh ) , shume zera pergjegjes te kesaj humbje , nuk morren qofte edhe nje vrejtje , elektorati pd, por ne vencanti anetarsia , nuk u njohe me faktoret e humbjes dhe shkaqet qe cuan ne ate humbje me te madhe se ajo e Ramizit me 22- mars te ’92, dhe meqense Berisha dha doreheqjen , shume syresh qe duhet te jepnin llogari nuk dhane , nuk morren as dhe nje vrejtje, qe duhet te ndodhte ne nje parti serioze, bene qe nje ekzemplare i tille si Genc Ruli , qe qarku qe drejtonte ai , Gjitokastra, te humbiste 1 me 4 , dhe ky fare Genci zgjidhet ne komisjonin e verifikimit te figurave te pd !!! ,tregon se dobesite do perseriten ne te ardhmen, se kan fituar qytetarin qe tani me emra si puna e Rulit!
Jozefina , mos i bjere me qafe z Basha , por fare, fare, se kriteret jan vene per te gjith , mbushja e formulareve eshte per te gjithe, jan propozuar dhe aprovuar ne forumet e partise , ju pse i beni bisht , pse beni fajtor z Basha , se ai eshte percaresi dhe shkaku i mossukseseve te pd , prandaj largimi i tij nga pd, shpeton pd!!!
Jozi , mos harro qe ti dhe Saliu ja late pd z Basha , shume me keq se Tritani ne ’97,kurr nje brez i rendesishem i pd me eksperience u largua ngs pd per shkak te moshes, nje numer anetarsie u hoqen nga puna dhe u larguan jashte vendit , shume te tjere u spostuan per t’ua hapur rrugen te rinjeve , shto dhe gabimet qe nuk eshte fajtor vetem Basha , si politika e bojkotit , si dalja nga parlamenti, mos marrja pjese ne zgjedhjet e pushteti lokal , ne reformen teritoriale , bejne pergjegjes Bashen si kryetar , por nuk te ndihmojne ty Jozefina , mos mbushja e formularit te ngarkon ty me pergjegjesi , ke frike nga vetingu i pasurive te t’ua, edhe pse nje dite ai do te behet ty, si ish politikane dhe shtetare e larte!
Mos n’a cudite Jozefina, ty Basha nuk te ka asnje fije faj, kerkoje tek vetja, koha jote perendoj si shume te tjereve , cdo gje e ka nje fund , por askush nuk e do ate pa lavdi si te ndodhi ty, por ke kapur pasuri perallore , perpiqu ti mbroshe se vetingu eshte mbrapa!

Burimi/Facebook – Tomorr Xhani